Co nowego

O zeroemisyjności w Tajpej

Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia reprezentował miasto podczas wydarzenia Smart City Summit and Expo // fot. mat. organizatora

Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia reprezentował miasto podczas wydarzenia Smart City Summit and Expo // fot. mat. organizatora

Współczesne czasy stawiają przed nami kolejne wyzwania. Podczas spotkania Smart City Expo przedstawiciele wielu miast i krajów debatowali o zeroemisyjności. W Tajpej trwa jedno z największych wydarzeń dotyczące idei Smart City - Smart City Summit Expo. W stolicy Tajwanu jest również Gdynia.

 
Każdego roku Smart City Summit Expo, największa na świecie platforma sieciowa, gromadzi burmistrzów i przedstawicieli miast z całego świata, a także przedstawicieli firm, aby wymieniali się swoimi spostrzeżeniami na temat najnowszych strategii i trendów w inteligentnych miastach. W tym roku w zgromadzeniu bierze udział 364 przedstawicieli miast z całego świata. Celem tegorocznego spotkania jest wymiana doświadczeń miast dotyczących promowania miejskich strategii i metod wprowadzania zeroemisyjności, czyli takiego gospodarowania zasobami aby zredukować emisję dwutlenku węgla do zera. Według szacunków Międzynarodowej Agencji Energetycznej miasta odpowiadają za 67 procent globalnej emisji gazów cieplarnianych. Miasta są jednak pierwszą linią walki ze zmianami klimatu i ważnym obszarem praktyk w zakresie zerowej emisji netto.
 
- Smart city odpowiada na wyzwania zmieniającego się świata a takim niewątpliwie jest kryzys klimatyczny, którego doświadczamy. W Gdyni dbałość o środowisko naturalne od zawsze było elementem zarządzania miastem, jednak wraz z postępem technologicznym zmieniają się metody i rozwiązania jakie możemy wdrożyć. Jesteśmy pierwszym polskim miastem, które policzyło swój ślad węglowy, jednocześnie wdrażając rozwiązania pomagające go redukować – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia, który reprezentował miasto podczas spotkania.
 
Szczyt burmistrzów, to najważniejsza część większego wydarzenia Smart City Summit and Expo. Podczas niego pokazywane są „smart start ups” czyli inteligentne projekty startujące na świecie, w różnych lokalizacjach odbywa się szereg wystaw, stworzono również platformę do wymiany informacji pomiędzy zainteresowanymi współpracą podmiotami. Szczyt jest nie tylko jedną z największych atrakcji Smart City Summit Expo, a także największą na świecie platformą networkingową wśród władz inteligentnych miast.
 
W tym roku szczyt burmistrzów, prezydentów i przedstawicieli miast skupił się na strategiach wdrażania i działaniach inteligentnych miast, szczególnie w dwóch kluczowych obszarach: transporcie i budynkach, które są największymi źródłami emisji gazów cieplarnianych. Tematami sesji są: "Trend zero-emisyjnych miast" oraz "Wykorzystanie inteligentnych technologii w celu osiągnięcia zero-emisyjnego budynku". I to właśnie w tej drugiej części występował przedstawiciel Gdyni pokazując rozwiązania jakie miasto już wprowadziło w drodze do zeroemisyjności. Podczas panelu dyskutowali przedstawiciele miast z Australii, Tajlandii, Filipin czy Stanów Zjednoczonych.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 29.03.2023 13:37
  • ikona

    Autor: Zuzanna Kasprzyk (z.kasprzyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.03.2023 15:35
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze