Co nowego

„Obietnica poranka” w Konsulacie Kultury

Konrad Michalak i Mirosława Olbińska jako matka i syn w spektaklu „Obietnica poranka” // fot. Magdalena Czernek

Konrad Michalak i Mirosława Olbińska jako matka i syn w spektaklu „Obietnica poranka” // fot. Magdalena Czernek

15.09.2021 r.

To spektakl, w którym każdy odnajdzie cząstkę swojego życia. W Konsulacie Kultury i Gdyńskim Centrum Kultury trwają przygotowania do premiery przedstawienia „Obietnica poranka” Romaina Gary’ego w reżyserii Macieja Wojtyszki. To historia o relacji pomiędzy synem a nadopiekuńczą matką, co gwarantuje, że zarówno na scenie, jak i na widowni nie zabraknie wzruszeń i emocji. Premiera spektaklu odbędzie się w czwartek, 16 września.


Konsulat Kultury i Gdyńskie Centrum Kultury otworzą sezon spektaklem, który aż kipi emocjami. „Obietnica poranka” w reżyserii Macieja Wojtyszki jest adaptacją powieści francuskiego pisarza, scenarzysty i reżysera filmowego Romaina Gary’ego. Przedstawienie powstało w koprodukcji z Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

To opowieść o matce, która pragnie osiągnąć cel, jaki postawiła sobie w życiu. Chce, aby jej syn został wielkim bohaterem, generałem, wspaniałym pisarzem i ambasadorem Francji. Poprzeczka jest zatem ustawiona wysoko. Jednak syn przez cały czas stara się sprostać marzeniom matki, zrealizować plany, jakie przed nim nakreśliła. Chce udowodnić, że życie, które mu poświęciła, nie poszło na marne.

– To prawdopodobnie jedna z najpiękniejszych historii o relacji, jaka łączy matkę i syna. Jest ona przepełniona matczyną miłością. Czasami, wydawać by się mogło, nadmierną, ale wiadomo, że matka chciała dobrze dla swojego syna. Chciała, żeby został kimś. Może jej metody nie do końca były dla niego dobre, ale okazały się skuteczne – mówi Konrad Michalak, aktor, odtwórca roli syna.
 

Ze względu na charakter historii niemalże każdy będzie mógł odnaleźć w przedstawieniu cząstkę siebie i swojej rodzinnej relacji.
 
– Widzowie mogą się spodziewać całego wachlarza emocji – od wzruszenia przez miłość, radość, szczęście, a czasami i współczucie. Każdy z nas był dzieckiem i myślę, że każdy odnajdzie w tym spektaklu fragment swojego życia. Być może nawet w najmniej oczekiwanym momencie, więc warto uważnie oglądać i słuchać – dodaje aktor.
 
Gdyńska premiera „Obietnicy poranka” miała się odbyć już rok temu. Jednak ze względu na pandemię i zamknięcie instytucji kultury przedstawienie będzie można zobaczyć dopiero teraz.
 
– Spektakl powstawał w dość nietypowych i trudnych okolicznościach. Pracowaliśmy nad nim w trakcie pandemii. Pierwsze próby były wirtualne. Spotykaliśmy się z reżyserem za pośrednictwem internetu. Tak odbywały się próby czytane. To było dla nas wyzwanie. Bardzo dużo rozmawialiśmy o tekście, analizowaliśmy go i później ruszyły już próby sytuacyjne – podkreśla Michalak.
 
„Obietnicę poranka” będzie można oglądać na deskach Konsulatu Kultury od czwartku, 16 września. Zaplanowano dwa pokazy we wrześniu oraz dwa w listopadzie. Bilety na spektakl można nabyć przez internet lub w kasie Konsulatu Kultury przy ul. Jana z Kolna 25.

Zdjęcie z próby medialnej spektaklu „Obietnica poranka”. Konrad Michalak i Mirosława Olbińska jako matka i syn // fot. Magdalena Czernek
 
„Obietnica poranka”
Konsulat Kultury/Gdyńskie Centrum Kultury
 
Premiera: 16 września, godz. 19.00
 
Reżyseria: Maciej Wojtyszko
Adaptacja scenicza: Ewa i Maciej Wojtyszko
Scenografia i kostiumy: Jarosław Kluszczyński
Muzyka: Irina Błochnia
Obsada: Mirosława Olbińska, Konrad Michalak

  • Zdjęcie z próby medialnej spektaklu „Obietnica poranka”. Konrad Michalak i Mirosława Olbińska jako matka i syn // fot. Magdalena Czernek
  • Zdjęcie z próby medialnej spektaklu „Obietnica poranka”. Na scenie Konrad Michalak w roli syna // fot. Magdalena Czernek
  • Zdjęcie z próby medialnej spektaklu „Obietnica poranka”. Konrad Michalak i Mirosława Olbińska jako matka i syn // fot. Magdalena Czernek