Co nowego

Ocean i ludzie - ferie w Akwarium

Plakat z trzema zdjęciami morskich żyjątek i napisami: Ferie zimowe, Blue Ferie, odwiedź nas, jesteśmy otwarci, Akwarium Gdyńskie. Mat. AG

Ferie #wGdyni // fot. AG

11.01.2021 r.

Do końca ferii został jeszcze tydzień. Jak można spędzić ten czas w Gdyni? Oprócz wielu innych atrakcji - organizowanych w tym roku przede wszystkim online - warto również skorzystać z ciekawych propozycji Akwarium Gdyńskiego pod wspólną nazwą „Blue Ferie”.


Akwarium Gdyńskie organizuje w tym roku „Blue Ferie”. To apel o zmianę postaw i zachowań, budzenie ciekawości i wrażliwości w każdym człowieku, który ma doprowadzić do zahamowania procesu zawłaszczania planety. Nadszedł decydujący czas dla ochrony wód. Zaśmiecenie plastikiem, zakwaszenie i utrata tlenu - to tylko niektóre zagrożenia dla mórz i oceanów. Naukowcy ostrzegają, że te skutki działalności człowieka są dla wód katastrofalne.

Przygotowany przez Akwarium Gdyńskie program edykacyjny ma na celu: pokazanie piękna i zagrożeń podwodnego świata przez pryzmat indywidualnego zwiedzania wystały stałej, informowanie o stanie środowiska naturalnego, DIY (do it yourself) w domu, czyli zabawy plastyczne dla dzieci oraz działania z zakresu dokumentalistyki - konkurs fotograficzny „Ocean i ludzie są nierozłącznie związani”.

„Ocean i ludzie są nierozłącznie związani”

Ocean fascynował człowieka od czasu, gdy ten po raz pierwszy pojawił się na jego brzegach. Zdobywając wiedzę o nim, zaczął go lepiej poznawać i zdawać sobie sprawę z wpływu, jaki te masy słonej wody wywierają na życie na lądzie.

Dlatego Akwarium zachęca do podjęcia wyzwania fotograficznego. Zabawa trwa do 14 lutego. Wystarczy poszukać w albumie zdjęcia albo zrobić je teraz, wysłać, a pracownicy Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego zaprezentują je 24 lutego w wirtualnej galerii.

Z regulaminem konkursu można się zapoznać na stronie Akwarium.

Bełtwa włosiennik to największa meduza na świecie. Źródło: FB Akwarium Gdyńskie
Bełtwa włosiennik to największa meduza na świecie. Źródło: FB Akwarium Gdyńskie

Wystawa stała

Wystawa stała jest czynna do 17 stycznia w godz. 10:00-17:00. Świat zwierząt - ilustracje artystyczne dla dzieci rozsiane na terenie ogrodu zoologicznego - to sposób na odkrywanie fauny wodnej, połączony z osobistymi pomysłami instytucji.

DIY w ferie

Zrób to sam to zadania kreatywne dla dzieci i wyjątkowa forma edukacji przez działanie włączające emocje oraz wyobraźnię. Dzięki zabawie można poznać 10 fantastycznych zwierząt, dowiedzieć się kim są i jakie mają uzdolnienia.

DIY są dostępne do 15 stycznia na:


„Blue apel"

„Blue apel" to popularyzacja wiedzy o morzu i nie tylko. To 7 wystaw Akwarium Gdyńskiego i podróż w głąb najbardziej zagrożonych środowisk wodnych.

Klub młodego odkrywcy mórz

Historia i czasy współczesne zamknięte w filmowej opowieści o 10-letniej działalności klubu hobbystycznego, który w 2021 roku - podczas rozpoczynającej się dekady nauk o morzach i oceanach - obchodzić będzie swój jubileusz.

Premiera filmu z udziałem dzieci: 30 stycznia.

Malejąca populacja skrzypłoczy. Zdjęcie ze strony: www.change.org.
Malejąca populacja skrzypłoczy. Zdjęcie ze strony: www.change.org.