Co nowego

Nowe mundury dla strażaków z Wiczlina

Ośmiu strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej Wiczlino w nowym umundurowaniu, fot. OSP Wiczlino

Ośmiu strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej Wiczlino w nowym umundurowaniu, fot. OSP Wiczlino

03.09.2020 r.

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej Wiczlino zyskała osiem nowych kompletów ubrań specjalnych. Mundury przeznaczone są do użytku podczas akcji ratowniczo-gaśniczych: gaszenia pożarów, usuwaniu skutków wypadków, zalań, likwidacji zagrożeń chemicznych czy ekologicznych. Ubrania wpłyną na poprawę bezpieczeństwa pracy i komfort podczas wykonywania trudnych i często niebezpiecznych zadań. Zakup sfinansowała Rada Dzielnicy Chwarzno-Wiczlino, która od wielu lat współpracuje z OSP Wiczlino.

- Ochotnicza Straż Pożarna Wiczlino to jednostka doskonale znana nie tylko mieszkańcom Gdyni Zachód, ale wszystkim gdynianom. Aktywnie uczestniczy w działaniach ratowniczych na terenie całego miasta, ponadto bierze udział w wydarzeniach, piknikach rodzinnych, Paradzie Niepodległości, Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy czy Moto Safty Day. Wsparcie ze strony Rady Dzielnicy Chwarzno-Wiczlino z pewnością przełoży się na zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu służby strażaków – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju 


Ośmiu strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej Wiczlino w nowym umundurowaniu // fot. OSP Wiczlino

OSP Wiczlino na co dzień podejmuje różnorodne działania ratowniczo-gaśnicze:  gaszenie pożarów, likwidacja skutków wypadków komunikacyjnych, udzielanie kwalifikowanej pomocy przedmedycznej. Strażacy walczą także z zalaniami, podtopieniami domów i piwnic, usuwają złamane konary drzew, oraz likwidują podstawowe zagrożenia chemiczno-ekologiczne. Tylko w 2019 roku, wyjeżdżali 150 razy do działań ratowniczych.

- Bezpieczeństwo mieszkańców Gdyni jest dla nas sprawą priorytetową. Jesteśmy w  ciągłej gotowości bojowej a niezbędny sprzęt, umundurowanie i kursy doszkalające pozwalają nam na rozwijanie się i udzielanie pomocy skuteczniej i szybciej. Wsparcie ze strony Rady Dzielnicy Chwarzno-Wiczlino jest dla nas bardzo istotne  - podkreśla Waldemar Kolatowski, prezes OSP Wiczlino.

W tym roku Rada Dzielnicy sfinansowała nie tylko umundurowanie strażaków, ale także szkolenie z kierowania ruchem drogowym wraz z zakupem armatury do gaszenia pożarów. Ponadto w ramach zwycięskiego projektu Budżetu Obywatelskiego 2020, OSP Wiczlino w 2021 roku zyska nowy wóz strażacki, który pozwoli zwiększyć gotowość operacyjną jednostki i zapewni lepszą ochronę przeciwpożarową i ratowniczą na terenie miasta.
 
- Rada Dzielnicy Chwarzno-Wiczlino od wielu lat współpracuje z Ochotnicza Strażą Pożarną, której jednostka zlokalizowana jest w naszej dzielnicy. Strażacy zawsze są gotowi służyć pomocą w każdym wymiarze. Obok codziennych działań ratowniczo-gaśniczych, na stałe w klimat dzielnicy wpisał się „Rodzinny piknik ze strażakami i wymianą sąsiedzką w tle”. Cieszymy się, że jako Rada Dzielnicy możemy wesprzeć tą fantastyczną jednostkę – mówi Małgorzata Białoskórska, przewodnicząca Rady Dzielnicy.
 
Ochotnicza Straż Pożarna Wiczlino obecnie zrzesza 64 druhów w tym 9 kobiet, 3 członków honorowych i 4 członków wspierających, a 39 strażaków posiada uprawnienia do bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych.

- W ostatnich latach widzimy coraz większą potrzebę angażowania drużyny OSP w działania ratownicze, ze względu na dużą szybkość mobilizacji bardzo często strażacy dojeżdżają jako pierwsza z zadysponowanych jednostek nie tylko na terenie macierzystej dzielnicy, ale i terenów sąsiadujących. Ich obecność w Krajowym Systemie Ratownictwa zwiększa potencjał służb w naszym mieścieJakub Ubych, radny miasta.


Ochotnicza Straż Pożarna Wiczlino podczas działań ratowniczych oraz pokazy ratownicze podczas pikników na Chwarznie i w Redłowie // fot. mat. prasowe 

Z kart historii


Ochotnicza Straż Pożarna we wsi Wiczlino została założona w 1911 roku. Założycielem OSP był znany i zamożny gospodarz Józef Warzewski. Na początku jednostka liczyła 8 ludzi. Wyposażona była w sprzęt: 1 sikawka ręczna czterokołowa z pompą dwutłokową, 12 mb węża  sawnego, prądownica, wiadro do wody, tłumice, łopaty, kilofy,  piła ręczna itp. Pierwszą motopompę typu M-400 OSP otrzymała w 1956 roku od Komendy Powiatowej w Wejherowie. W 1959 jednostka dostała motopompę typu M-800. W 1967 roku straż zostaje wyposażona w samochód gaśniczy typu GBAM Star 26, w 1973 zostaje on wymieniony na nowy tego samego typu, który służył do roku 1991. W 1991 OSP otrzymuje fabrycznie nowy samochód gaśniczy Star 244 GBA-2,5, w 2013 jednostka OSP otrzymuje od PSP w Gdyni używany średni samochód ratowniczo-gaśniczy Renault Midliner który służy do dzisiaj. Na wyposażeniu drużyny są jeszcze dwa samochody, lekkie auto Renault Kangoo i Volkswagen T4 oraz dwie przyczepy, jedna z namiotem pneumatycznym, druga ze sprzętem do likwidacji skutków zalań.

Więcej informacji na temat OSP Wiczlino można znaleźć na stronie oraz w mediach społecznościwych fb .