Co nowego

Od poniedziałku droższe bilety na SKM i Polregio

Pociąg SKM na stacji Gdynia Główna / fot. Paweł Kukla

Pociąg SKM na stacji Gdynia Główna / fot. Paweł Kukla

29.07.2022 r.

Od 1 sierpnia, a zatem od najbliższego poniedziałku, nieco więcej zapłacimy za bilety w pociągach SKM i Polregio. Wzrost cen zapowiedział Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.


O zmianach w Taryfie Pomorskiej – obejmującej pociągi SKM i Polregioinformowaliśmy w pierwszej połowie lipca. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, który jest organizatorem przewozów w regionie, podjął decyzję o podniesieniu cen biletów w ramach wspomnianej taryfy. Nowe stawki wejdą w życie już po weekendzie – od poniedziałku, 1 sierpnia.

– Drożeje energia elektryczna. Rosną także koszty pracy. Dlatego jesteśmy zmuszeni wprowadzić nowe ceny jednorazowych i miesięcznych biletów kolejowych, sprzedawanych w ramach Taryfy Pomorskiej – argumentował w momencie ogłoszenia zmian Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

O jakiego rzędu podwyżkach mowa? Ceny biletów wzrosną średnio o 15%. Najtańszy bilet jednorazowy, na którym pokonać możemy trasę do 6 km, kosztować będzie 4,80 zł w taryfie normalnej. To wzrost o 60 groszy, gdyż jego obecna cena to 4,20 zł. Z takim biletem dojedziemy np. z Gdyni Głównej do Orłowa lub w drugą stronę do Chyloni. Z kolei na przykład na najdłuższej trasie SKM - z Gdańska do Słupska (121 km) zapłacimy 28,30 zł. W tym przypadku mowa już o podwyżce w wysokości 3,70 zł. Do tej pory bilet ten kosztował 24,60 zł.

Podwyżki przez pewien czas w mniejszym stopniu dotkną tych pasażerów, którzy uprawnienia na przejazd nabywają elektronicznie, np. poprzez aplikacje mobilne. Samorząd województwa pomorskiego na okres 6 miesięcy wprowadził upust w cenach biletów kupionych w ten sposób. Od 1 sierpnia 2022 roku do 31 stycznia 2023 roku będą one tańsze o 7,5%.
Oznacza to, że wspomniany bilet do 6 km będzie można kupić nie za 4,80 zł, a za 4,44 zł. Z kolei bilet z Gdańska do Słupska nabędziemy za 26,18 zł.

Bilety elektroniczne na pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej kupić można w aplikacjach mobilnych (SkyCash, JakDojadę, KOLEO, BILKOM oraz w platformach internetowych KOLEO i BILKOM.

Z kolei bilety elektroniczne przewoźnika Polregio dostępne są w aplikacjach bądź portalach SkyCash, e-podróżnik, BILKOM, KOLEO oraz na stronie internetowej przewoźnika: www.bilety.polregio.pl.


Poniżej publikujemy pełną tabelę cen biletów jednorazowych po zmianach w Taryfie Pomorskiej.

fot. materiały Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego