Co nowego

Od soboty jednokierunkowa Świętojańska

Wojciech Szczurek - prezydent Gdyni zapowiada zmiany na Świętojańskiej podczas briefingu prasowego, fot. Przemysław Kozłowski

Wojciech Szczurek - prezydent Gdyni zapowiada zmiany na Świętojańskiej podczas briefingu prasowego, fot. Przemysław Kozłowski

03.07.2020 r.

To już od soboty, 4 lipca – ulica Świętojańska, pokazowa arteria Gdyni staje się jednokierunkowa. Świętojańską pojedziemy tylko w jedną stronę, chyba że skorzystamy z roweru lub komunikacji miejskiej. Zmiana organizacji ruchu na gdyńskiej wizytówce to kolejny element projektu KLIMATycznego Centrum Gdyni.

To jeden z gdyńskich symboli, kojarzonych przez mieszkańców i turystów. Znana wcześniej jako prestiżowe miejsce handlu, dziś - jako zagłębie dobrych restauracji i jedna z najchętniej odwiedzanych przez spacerowiczów ulic w Gdyni. Teraz, a dokładniej od 4 lipca staje się jednym z najważniejszych elementów dużej metamorfozy, którą przechodzi w ostatnich miesiącach centrum miasta – projektu KLIMATycznego Centrum Gdyni. Zmiany na ulicy Świętojańskiej podczas piątkowego briefingu prasowego zapowiedzieli Wojciech Szczurek - prezydent Gdyni i Marek Łucyk - wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.- To miejsce, które znają nie tylko gdynianie, ale też turyści i goście z Europy i całego świata, którzy odwiedzają Gdynię. To jedna z przestrzeni, która podlega istotnym transformacjom w ramach projektu KLIMATycznego Centrum. Zmiany, które wprowadzamy to z jednej strony zbudowanie bardzo przyjaznej przestrzeni dla mieszkańców, przestrzeni dla pieszych, pełnej zieleni, dróg rowerowych i nowych buspasów po to, abyśmy chętniej korzystali ze środków komunikacji miejskiej, rowerów, bądź też przemierzali obszar Śródmieścia na pieszo. To też budowanie klimatu przyjaznego, sympatycznego i takiego, który sprawi, że chętniej i częściej będziemy przyjeżdżać na spacer ulicą Świętojańską - podkreśla prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek.

Już od soboty, 4 lipca wchodzi w życie zapowiadana zmiana organizacji ruchu. Świętojańska staje się jednokierunkowa, przyjazna pieszym oraz nadal otwarta dla obustronnego ruchu komunikacji miejskiej i rowerów. Zmiany obejmują odcinek od wysokości skrzyżowania z ul. 10 Lutego do skrzyżowania z al. marsz. Piłsudskiego. Kierowców aut dotyczy najważniejszy apel, aby nie jeździć „na pamięć”, ale uważnie śledzić nowe oznakowanie i szanować innych uczestników ruchu.

- Znajdujemy się w samym centrum zmian organizacyjnych, jeżeli chodzi o ul. Świętojańską, bo właśnie od tego miejsca zmienimy nawyki wszystkich kierowców. Będziemy chcieli, żeby w tym miejscu powstało dodatkowe oznakowanie świetlne, które przez kilka dni w tym miejscu będzie pokazywało, że została zmieniona organizacja ruchu. Powstanie przyjazna i bardzo bezpieczna przestrzeń dla pieszych oraz rowerzystów, którzy znajdują się w tym miejscu. Oczywiście ul. Świętojańska to jeden z wielu projektów KLIMATycznego Centrum. Przypomnę, że zakończyliśmy realizacje projektu mola Południowego, gdzie powstała przepiękna przestrzeń zielona dla mieszkańców naszego miasta. Jesteśmy po realizacji dwóch nowych przejść dla pieszych na skwerze Kościuszki. Właśnie dzisiaj rozstrzygnęliśmy przetarg na realizację parku kieszonkowego przy ul. Kilińskiego. Jesteśmy w trakcie projektowania nowej Starowiejskiej i Abrahama. Wiele projektów przed nami, natomiast KLIMATyczne Centrum jest realizowane. I przypomnę: od jutra ul. Świętojańska jest jednokierunkowa. Prosimy wszystkich kierowców o to, żeby zachowali ostrożność – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.Rowery i trolejbusy nadal w obie strony


O wszystkich zmianach poinformuje uczestników ruchu nowe oznakowanie. Główna nowość, wprowadzenie jednokierunkowej organizacji ruchu obejmie samochody osobowe poruszające się na wspomnianym odcinku od ul. 10 Lutego do al. marsz. Piłsudskiego jedynie w kierunku prowadzącym do Urzędu Miasta Gdyni.

Rowerzyści zyskają nowy, ponad kilometrowy i szeroki na 1,5 metra pas rowerowy, który umożliwi im bezpieczną jazdę po odmienionej Świętojańskiej w obu kierunkach. To poprawi też komfort pieszych, którzy wcześniej skarżyli się na rowerzystów korzystających z chodnika. Powstaną nowe śluzy dla rowerów, które pozwolą bezpiecznie pokonać skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. Tak samo jak do tej pory, w obu kierunkach będą poruszać się też autobusy i trolejbusy.

Świętojańska już od dawna stanowi strefę tempo 30 – teraz egzekwowanie przepisów będzie łatwiejsze i skuteczniejsze dzięki zwężeniu pasa ruchu i usunięciu dotychczasowego podziału jezdni, co wymusi na kierowcach „osobówek" zdjęcie nogi z gazu.

Warto zaznaczyć, że liczba miejsc parkingowych pozostanie niezmieniona. Co więcej, piesi zyskają więcej zieleni i przestrzeni przy początkowym fragmencie al. marsz. Piłsudskiego - dotychczasowy prawoskręt w Świętojańską zostanie przekształcony w przyjazną przestrzeń z trawnikiem i ławkami. Spod budynku Urzędu Miasta Gdyni znikną służbowe samochody urzędników, a nowością będzie miejsce postojowe przeznaczone dla młodych par przy Urzędzie Stanu Cywilnego mieszczącym się w budynku magistratu.

Koszt zmiany organizacji ruchu na ul. Świętojańskiej, w tym koszt nowego oznakowania to około 80 tysięcy złotych. Celem zmian jest zapewnienie pieszym i rowerzystom większej wygody i bezpieczeństwa na jednej z najważniejszych ulic w mieście. Przestrzeń stanie się bardziej przyjazną pieszym. Zadanie jest częścią projektu KLIMATycznego Centrum Gdyni.