Co nowego

Odbiór odpadów w 6 dzielnicach pod okiem nowej firmy

Śmieciarka // fot. pukrumia.pl

Śmieciarka // fot. pukrumia.pl

31.05.2021 r.

Szykują się zmiany w systemie wywozu odpadów komunalnych. Od 31 maja odbiorem śmieci w 6 dzielnicach Gdyni zajmie się Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych z Rumi. Zmiana dotyczy nieruchomości w Śródmieściu, na Wzgórzu św. Maksymiliana, Kamiennej Górze, Działkach Leśnych, Leszczynkach oraz Grabówku. Potrzebne informacje i harmonogramy wywozów niezmiennie znajdziemy na dedykowanej gdyńskiej gospodarce odpadami komunalnymi stronie wyrzucam.to.


Gospodarka odpadami komunalnymi to ważny aspekt funkcjonowania każdego miasta czy gminy. W Gdyni od kilku lat, dzięki rewolucji w segregowaniu i recyklingu odpadów, rośnie świadomość i zaangażowanie mieszkańców w ten proces. Rozkwit przeżywa szczególnie wyrastająca z trendu zero waste idea kompostowania odpadów bio.

Wkrótce mieszkańców Śródmieścia, Wzgórza św. Maksymiliana, Kamiennej Góry, Działek Leśnych, Leszczynek oraz Grabówka czekają zmiany w systemie wywozu. Na szczęście nie dotyczą one ani stawek za wywóz, ani sposobu segregowania odpadów. Od 31 maja odbiorem śmieci w 6 dzielnicach Gdyni zajmie się Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych z Rumi.

Aby zminimalizować problem z odbiorem śmieci w okresie przejściowym, czyli na przełomie maja i czerwca, właściciele nieruchomości muszą zapewnić pracownikom firmy dostęp do pergoli śmietnikowych lub miejsc, gdzie gromadzone są odpady. Jeśli dostęp jest ograniczony i potrzeba klucza lub pilota, żeby się tam dostać, wymagany jest wcześniejszy kontakt z nową firmą. Właściciele takich nieruchomości powinni skontaktować się z Przedsiębiorstwem Usług Komunalnych w Rumi, dzwoniąc pod nr tel. 58 671 03 98, w celu ustalenia sposobu wywozu odpadów.

Co ważne, dla wygody mieszkańców dotychczasowe pojemniki na odpady pozostaną na terenie nieruchomości. Jednak Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych z Rumi prowadzi obecnie ich inwentaryzację. A w tym celu pracownicy firmy muszą się wejść na teren posesji czy osiedla.

Obowiązujący od 31 maja w 6 dzielnicach objętych zmianami harmonogram wywozu pozostałości po segregacji znajduje się na stronie wyrzucam.to.

Przypominamy, że odbiór odpadów gabarytowych należy zgłaszać na stronie wyrzucam.to w zakładce Zamawiam odbiór. Z nieruchomości jednorodzinnych odpady wielkogabarytowe są odbierane w soboty, a z nieruchomościach wielorodzinnych odbiory odbywają się na bieżąco (w ciągu 2-3 dni) po zgłoszeniu. Elektrośmieci (pralki, lodówki, zmywarki oraz inne sprzęty AGD i RTV) nie są odpadami wielkogabarytowymi i nie można ich wystawiać na zewnątrz. Zachęcamy, by przy zakupie nowego sprzętu wykorzystać opcję jednoczesnego odbioru zużytego urządzenia. Można także dowieźć elektroodpady bezpośrednio do jednego z 5 punktów zbiórki odpadów niebezpiecznych. Adresy PZON można znaleźć tutaj.