Co nowego

Oddaj krew w Gdyni - uratuj życie

Oddanie krwi nic nie boli i jest całkowicie bezpieczne. fot. Lechosław Dzierżak

Oddanie krwi nic nie boli i jest całkowicie bezpieczne. fot. Lechosław Dzierżak

Potrzebna jest krew do ratowania zdrowia i życia ludzi w pomorskich szpitalach. Występują niedobory wśród grup krwi 0Rh+, 0Rh- i BRh-. Średni stan magazynowy w banku krwi występuje w lodówkach z krwią z grupami ARh+, ARh- i BRh+. Na apel od razu zareagowali kierowcy i pracownicy gdyńskiej komunikacji miejskiej, gdyńscy policjanci oraz pracownicy Urzędu Miasta w Gdyni.

Choć sytuacja nie jest dramatyczna i dla wszystkich potrzebujących przebywających w szpitalach odpowiednia ilość krwi jest zapewniona to poziom zapasów wymaga systematycznego uzupełniania. Zbiórki krwi odbędą się w czwartek, 1 lutego, w zajezdni autobusowej przy ul. Platynowej na Pogórzu. Rejestracja dawców w godzinach 9.00-13.00. W akcji mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy, nie jest ona dedykowana tylko kierowcom komunikacji miejskiej.

- Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcą oddać krew w ramach akcji organizowanej przez Klubu Honorowych Dawców Krwi działający przy Przedsiębiorstwie Komunikacji Autobusowej w Gdyni. Spośród wszystkich oddających krew wylosowane zostaną ciekawe nagrody – zapowiada Lech Żurek, prezes firmy. 

Podczas akcji odbędzie się  również rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego. Wolontariusze DKMS będą czekać na wszystkich zainteresowanych w dyspozytorni zajezdni autobusowej.

Kolejne zbiórki krwi w Gdyni odbędą się w czwartek 8 lutego – przy Komisariacie Policji Gdynia-Chylonia, ul. Owsiana na Cisowej (9.30-13.00) oraz przed Urzędem Miasta Gdyni, al. Marsz. Piłsudskiego 52/54 (9.00-13.00).

Krew mogą oddawać zdrowe osoby pełnoletnie. Na dzień przed planowanym oddaniem nie można pić alkoholu, należy też ograniczyć palenie wyrobów tytoniowych. Wystarczy mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość (np.: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy). Oddawanie krwi nie uzależnia, choć z uwagi na dobro biorców najlepiej robić to cyklicznie.

- Przed zabiegiem należy zjeść lekkie śniadanie i nawodnić organizm pijąc wodę, herbatę, soki lub kawę. Zabieg jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia, wykorzystywany jest w nim sprzęt jednorazowego użytku. Oddając krew pełną można to robić w odstępach co minimum 8 tygodni, kobiety maksymalnie 4 razy w roku, a mężczyźni maksymalnie 6 razy w roku – tłumaczy Iwona Kondracka, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Urzędzie Miasta w Gdyni.

Przy Urzędzie Miasta w Gdyni ambulans staje cyklicznie. Łatwo zaplanować sobie terminy kolejnych donacji. Akcje przy Urzędzie Miasta w Gdyni planowane są na 8 i 23 lutego, 8 i 22 marca. W lutym w Gdyni odbędą się również akcje przy szkołach średnich:
- Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni, ul. Sambora 48 – 19.02, 8.30-13.00
- Zespół Szkół Ekologiczno-Transportowych w Gdyni, ul. Morska 186 – 20.02, 8.30-13.00
- Akademii Morskiej w Gdyni (ul. Morska 81-87) oraz przy Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni (ul. Śmidowicza 69), 21.02, 9.00-14.00
- Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1, ul. Morska 79 – 26.02, 9.00-13.00.

Krew można oddać również w oddziale terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdyni Redłowie, ul. Powstania Styczniowego 9b. Rejestracja dawców od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.15 do 13.00.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 30.01.2018 12:11
  • ikona

    Autor: Lechosław Dzierżak (l.dzierzak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.02.2018 14:40
  • ikonaZmodyfikował: Lechosław Dzierżak
ikona

Najnowsze