Co nowego

Rzeźba Gdyńskiego Banksy’ego znaleziona w stolicy

fot. Tewu/Facebook

fot. Tewu/Facebook

Betonowy chłopiec autorstwa tajemniczego gdyńskiego rzeźbiarza o pseudonimie Tewu został skradziony w marcu ubiegłego roku z postumentu przy ul. 10 Lutego. Teraz rzeźba odnalazła się w stolicy, na jednym z osiedli Pragi Południe.

Ostatni raz betonowy chłopiec został zarejestrowany przez monitoring Straży Miejskiej w sobotę, 10 marca 2018 r. Na nagraniu widać czworo młodych ludzi niosących rzeźbę w stronę dworca SKM. Było to ok. godz. 15:00. Później słuch o chłopcu zaginął. Aż do teraz.

Dzisiaj na Instagramie udostępniono zdjęcie rzeźby, którą sfotografowano w... Warszawie. Nie jest znana dokładna lokalizacja, jednak jak podaje Tewu na swoim profilu na Facebooku, rzeźba znajduję się gdzieś na terenie kompleksu mieszkaniowo-biurowego Soho Factory na Pradze Południe.

Na udostępnionym zdjęciu widać, że rzeźba została zdewastowana. Białą i różową farbą pomalowano lewą rękę i nogę chłopca.



- W Gdyni nikt nie zna prawdziwego imienia Tewu, ale wszyscy doskonale znają jego prace. Betonowy chłopiec był kolejną rzeźbą podrzuconą przez artystę w przestrzeni miasta, jednak mieszkańcy nie mogli się nim długo cieszyć, bo niecały miesiąc później został skradziony – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. – Cieszy, że rzeźba się odnalazła, nie mamy jednak żadnych, prawnych możliwości ściągnięcia jej z powrotem, bo jako miasto nie jesteśmy jej właścicielami, możemy jedynie potępić wywiezienie dzieła z Gdyni wbrew woli artysty. Chętnie go wspomożemy, jeśli sam, jako jedyny uprawniony, zdecyduje się wystąpić do organów ścigania – dodaje.

Rzeźba przedstawia postać kilkuletniego chłopca. Betonowy i smutny jak wszystkie poprzednie prace autora. W smutku tym jest jednak coś, co sprawia, że trudno w tę betonową twarz nie spojrzeć i przejść obok niej obojętnie. Tewu lub Gdyński Banksy, bo tak się o nim mówi swoje rzeźby na gdyńskie ulice i skwery podrzuca od 2016 roku.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 17.07.2019 15:02
  • ikona

    Autor: _Jan Ziarnicki (j.ziarnicki@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 18.07.2019 15:44
  • ikonaZmodyfikował: Jan Ziarnicki
ikona

Zobacz także

Najnowsze