Od 4 lipca ul. Świętojańska jednokierunkowa - sprawdź szczegóły Od 4 lipca ul. Świętojańska jednokierunkowa - sprawdź szczegóły
Co nowego

„Odprowadzam Sam” po raz ósmy – ruszyły zapisy

// fot. pixabay.com

// fot. pixabay.com

06.02.2020 r.

Ma zachęcać dzieci i ich opiekunów do korzystania z ekologicznych środków transportu w drodze do przedszkola lub szkoły. Zbliża się kolejna edycja kampanii „Odprowadzam Sam”. Promuje ona aktywność fizyczną i wyrabia zdrowe nawyki. W jej ramach najmłodsi gdynianie starają się docierać do szkoły rowerem, hulajnogą, komunikacją miejską lub pieszo. Wszystko w trosce o środowisko naturalne i bezpieczeństwo ruchu drogowego. Właśnie ruszyły zapisy do udziału w tegorocznej  edycji akcji. Zainteresowane placówki mają czas na zgłoszenia do 2 marca. Na zakończenie najaktywniejsze klasy lub grupy otrzymują atrakcyjne nagrody.
   
Akcja skierowana jest do przedszkolaków w wieku od 3 do 6 lat, ich rodziców oraz nauczycieli. Ma zachęcać do zmiany nawyków transportowych oraz poprawiać stan środowiska poprzez zmniejszenie emisji spalin. Chodzi o zwiększenie świadomości i promocję ekologicznych środków transportu, w szczególności podróży pieszych czy jazdy hulajnogą, rowerem lub komunikacją publiczną. Organizatorzy zachęcają też rodziców, którzy podwożą swoje dzieci samochodem, aby pozostawiali auto około 300-500 metrów od przedszkola i ten ostatni kawałek pokonali zrównoważonym transportem lub pieszo.

„Odprowadzam Sam” to kampania, która niesie ze sobą same korzyści. Wyrabia ekologiczne nawyki, a dzięki ograniczeniu ruchu samochodowego w okolicy przedszkola czy szkoły, wpływa też na poprawę jakości powietrza. Akcja z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W 2019 roku wzięło w niej udział ponad 4 tysiące dzieci. Mam nadzieję, że tym razem frekwencja będzie jeszcze wyższa, tak samo jak wyniki osiągane przez najmłodszych mieszkańców naszego miasta – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Główny cel akcji to dbałość o środowisko. Regularne chodzenie lub jazda na rowerze do przedszkola i szkoły pozytywnie wpływa na wzrost aktywności wśród dzieci. Sprawia też, że w przyszłości częściej i z większą chęcią wybierają ekologiczne metody przemieszczania się po mieście, rezygnując z podróży samochodem. Korzystanie ze zrównoważonego transportu przyczynia się z kolei do poprawy stanu środowiska naturalnego i bezpieczeństwa ruchu drogowego. W tym roku akcja skupi się na negatywnym wpływie zanieczyszczenia powietrza na organizm człowieka. Uczestnicy dowiedzą się m.in. jak dzięki zmianie nawyków można poprawić jakość powietrza wokół szkół i przedszkoli.
 
„Odprowadzam Sam” to kampania organizowana przez Samodzielny Referat Projektów Unijnych i Zarządzania Mobilnością Urzędu Miasta Gdyni. Jej tegoroczna, ósma już edycja rozpocznie się 1 kwietnia. Aby wziąć w niej udział, trzeba jednak wcześniej się zgłosić. Do gdyńskich publicznych przedszkoli i szkół podstawowych trafiły już zaproszenia wraz z formularzem zgłoszeniowym. Zainteresowane placówki muszą przesłać deklaracje uczestnictwa w akcji do 2 marca. Wszystko, co należy zrobić, to przesłać wypełniony wzór zgłoszenia na adres mailowy: odprowadzamsam@gdynia.pl.
 
Na czym polega akcja? Uczestniczą w niej zgłoszone wcześniej klasy lub grupy z gdyńskich publicznych przedszkoli i szkół podstawowych. Każda z nich otrzymuje plakat-drzewko wraz z naklejkami. Za każdy dzień, kiedy dziecko z danej grupy dociera do przedszkola lub szkoły w sposób zrównoważony, dostaje od nauczyciela naklejkę, którą przykleja na plakat. To jednak nie wszystko. W ramach kampanii jej uczestnicy mają również do rozwiązania różnego rodzaju zadania. Muszą też przygotować prezentację z przebiegu akcji. Poszczególne grupy mają na to czas do 3 czerwca. To termin, do którego należy przesłać organizatorom zdjęcia lub prezentację multimedialną z ekologicznych zajęć czy wycieczek oraz fotografie wyklejonego naklejkami drzewka. Spośród nadesłanych zgłoszeń organizatorzy wyłonią pięć najlepszych grup lub klas. Zwycięzcy zdobędą atrakcyjne nagrody. Na koniec akcji placówki edukacyjne otrzymają dodatkowo sadzonki drzewka owocowego, które zostaną zasadzone na terenie szkoły, a dzieci będą mogły samodzielnie je pielęgnować.

Na wszelkie pytania lub wątpliwości związane z kampanią odpowiada Anna Jaremko z Samodzielnego Referatu Projektów Unijnych i Zarządzania Mobilnością.
 
Kontakt:
e-mail: odprowadzamsam@gdynia.pl
tel.: 58 785-14-23
 
W 2019 roku w kampanii „Odprowadzam Sam” wzięło udział: 41 gdyńskich przedszkoli i szkół. Liczba uczestników wyniosła wtedy 4329 dzieci (1798 maluchów i 2531 starszaków) z 176 grup/klas.