Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
Co nowego

Open’er Festival – zmiany w ruchu i niezbędnik uczestnika

Open'er Festival startuje już za dwa dni (zdjęcie archiwalne z 2019 roku) // fot. Karol Stańczak

Open'er Festival startuje już za dwa dni (zdjęcie archiwalne z 2019 roku) // fot. Karol Stańczak

Już za dwa dni wystartuje Open’er Festival. Do Gdyni przyjadą tłumy miłośników dobrej muzyki z kraju i ze świata. Gdzie wymienić bilet na opaskę? Jak dojechać na festiwal? Jakie zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w związku z imprezą? W poniższym artykule prezentujemy najważniejsze informacje dla mieszkańców oraz uczestników wydarzenia.


Po dwóch latach przerwy Open'er Festival ponownie zawita do Gdyni. Wystartuje w środę, 29 czerwca na lotnisku na Babich Dołach.

Zmiany w organizacji ruchu

W związku z festiwalem od 28 czerwca do 3 lipca zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu:

 • na ul. Janka Wiśniewskiego – na odcinku jednojezdniowym od przystanku SKM Gdynia Stocznia-Uniwersytet Morski do placu Konstytucji tymczasowo będą wyłączone pasy ruchu dla rowerzystów. W kierunku centrum zostanie uruchomiony specjalny pas dla autobusów;
 • na ul. Zielonej – ograniczenie wjazdu na odcinku od ul. płk. Dąbka w kierunku Babich Dołów. W godz. 13:00-5:00 wjazd tylko dla mieszkańców oraz właścicieli ogródków dzialkowych na podstawie wjazdówek wydawanych przez organizatora (na podstawie dokumentu poświadczającego zamieszkanie, zameldowanie lub prowadzoną działalność). Wjazdówki można odebrać jeszcze 27-28 czerwca w godz. 10.00-17.00 przy bramie Papieskiej i w dniach 29 czerwca-2 lipca w godz. 13.00-3.00 w punkcie kontrolnym przy ul. Zielonej.
 • należy spodziewać się wzmożonego ruchu na ul. Kwiatkowskiego, Unruga i Bosmańskiej.

Teren festiwalu

Teren festiwalu będzie otwarty od 29 czerwca do 2 lipca w godz. 15.00-4.00. Aby się tam dostać, należy zabrać ze sobą ważny dokument tożsamości ze zdjęciem (dowód osobisty, legitymację szkolną/studencką, prawo jazdy lub paszport) oraz opaskę na rękę. Nie czekajcie z wymianą zakupionych wcześniej biletów na opaski do ostatniej chwili! – przy spodziewanych masach festiwalowiczów grozi to długotrwałym staniem w kolejce i spóźnieniem na koncert.

I pamiętajcie, na festiwal wygodnie dojedziecie komunikacją miejską. Specjalne, open'erowe autobusy ZKM w Gdyni są bezpłatne i sprzed Dworca Gdynia Główna PKP dowiozą Was na Babie Doły. Kolejki SKM dzięki współpracy samorządowej ułatwią Wam nocne powroty. Marszałek województwa pomorskiego zgodził się pokryć koszty organizacji dodatkowych składów w kierunku Wejherowa i Gdańska, co podkreśla prezydent Wojciech Szczurek:

– Współpraca to samo dobro. Przekonujemy się o tym, żyjąc w metropolitalnej wspólnocie, która wspiera zrównoważony rozwój całego regionu, stwarza większym ośrodkom szanse rozwoju, a mniejsze angażuje i sprzyja wyrównywaniu szans. Dziękuję marszałkowi województwa pomorskiego Mieczysławowi Strukowi za wsparcie, jakiego udzielił festiwalowi. Organizacja powracającego po pandemii w wielkim formacie Open’er Festiwalu to wielkie przedsięwzięcie logistyczne i finansowe. Dzięki dofinansowaniu dodatkowych składów Szybkiej Kolei Miejskiej ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego tysiące uczestników imprezy będą mogły bezpiecznie wrócić po wieczornych koncertach komunikacją miejską. – mówi prezydent Gdyni.

Karnety czterodniowe można będzie wymieniać na identyfikatory w formie opaski już od poniedziałku, 27 czerwca, czyli w pierwszy dzień działania punktów wymiany.

Karnety dwudniowe, uprawniające do udziału w festiwalu w dniach 1-2 lipca, wymienimy od piątku, 1 lipca.

Bilety jednodniowe na koncerty odbywające się 29 czerwca można wymieniać od poniedziałku, 27 czerwca, a bilety jednodniowe na koncerty 30 czerwca – w dniu obowiązywania, czyli w czwartek, 30 czerwca.

Punkty wymiany w Śródmieściu:
 1. Plac Konstytucji przy dworcu PKP Gdynia Główna (pomiędzy parkingiem, informacją autobusową i budynkiem urzędu pocztowego)
 2. Park Rady Europy (w samym środku parku)


Oba punkty czynne będą w poniedziałek, 27 czerwca od 10.00 do 22.00 i we wtorek, 28 czerwca od 9.00 do 22.00. Uwaga! Nie wymienicie w nich biletów VIP i biletów z polem namiotowym lub z dopłatą do pola namiotowego.


Punkty wymiany w Babich Dołach:
 1. Przy wejściu na festiwal od strony Gdyni
 2. Przy wejściu na festiwal od strony Kosakowa

Wejście GdyniaPunkty czynne w środę, 29 czerwca w godz. 13.00-3.30 i w czwartek, 30 czerwca w godz. 14.00-3.30. Tu też nie wymienimy biletów VIP oraz tych z polem namiotowym lub z dopłatą do pola namiotowego.

Bilety z polem namiotowym i camperowym wymienimy na opaskę tylko w punkcie wymiany przy polu namiotowym czynnym 24h od 28 czerwca od godz. 12.00 do 2 lipca do godz. 14.00.

Wejście na pole namiotowe znajduje się od strony ul. Zielonej.

Wjazd na parking pola namiotowego od ul. Zielonej przy ROD im. OKO.

Bilety VIP wymienimy na opaskę tylko w miejscu oznaczonym na mapie, która znajduje się na okładce biletu.

Bilety

Zanim wymienicie jednak bilety na opaski, należy najpierw zaopatrzyć się w owe bilety. Kto jeszcze tego nie zrobił, może zakupu dokonać poprzez stronę festiwalu opener.pl/bilety oraz w kasach biletowych.

Kasa przy dworcu PKP Gdynia Główna czynna:
 • 27 czerwca w godz. 10.00-22.00
 • 28 czerwca w godz. 9.00-22.00

Kasa przy polu namiotowym czynna:
 • 28 czerwca w godz. 12.00-2.00
 • 29 czerwca-1 lipca w godz. 8.00-3.00
 • 2 lipca w godz. 8.00-14.00
 
Kasa przy wejściach na festiwal czynna:
 • 29 czerwca w godz. 13.00-2.00
 • 30 czerwca-2 lipca w godz. 14.00-2.00

Przy kasach znajdują się także punkty informacyjne.

Dojazd

Wprawdzie na festiwal można dojechać własnym samochodem i zaparkować go na parkingu wyznaczonym dla publiczności, to rekomendujemy dojazd autobusem. Po pierwsze w razie obfitych opadów deszczu parkowanie na terenie festiwalu może być ograniczone lub niemożliwe, a po drugie - tak będzie sprawniej i ekologiczniej. A w przypadku specjalnych autobusów dojazd jest darmowy.

Od 28 czerwca do 3 lipca dla uczestników festiwalu zostanie uruchomiona bezpłatna linia autobusowa OF. autobusy będą jeździć sprzed Dworca PKP Gdynia Główna na Babie Doły.

Przejazd tą linią będzie możliwy wyłącznie na podstawie biletu wstępu na koncerty lub festiwalowego identyfikatora.

Autobusy linii OF będą kursować na trasie: Gdynia Dworzec Gł. PKP – Janka Wiśniewskiego – Estakada Kwiatkowskiego – Kwiatkowskiego – płka Dąbka (alternatywnie: ... – Estakada Kwiatkowskiego – Unruga – Bosmańska) – Zielona – Open’er Festival (przystanek „Wąwóz Ostrowicki”).

W kierunku Babich Dołów autobusy będą odjeżdżać z tymczasowego przystanku przy ul. Janka Wiśniewskiego, w pobliżu Dworca PKP Gdynia Główna (współrzędne GPS: 54°31'22.8"N 18°31'43.4"E). Na trasie nie będą obowiązywać żadne przystanki. 

W kierunku powrotnym, do Dworca PKP Gdynia Główna na trasie będzie obowiązywać wyłącznie przystanek Obłuże Centrum 05, ale jako przystanek na żądanie – tylko dla wysiadających.

W godz. 0:00 - 6:00 w kursach do Dworca PKP Gdynia Główna będą obowiązywać dodatkowe przystanki:

 • Bosmańska - Zielona 02,
 • Bosmańska - Nasypowa 02,
 • Cechowa 02,
 • Energetyków 01,
 • Janka Wiśniewskiego 01,
 • Węzeł Ofiar Grudnia ’70 01,
również jako przystanki na żądanie dla wysiadających.

Częstotliwość kursów będzie zależeć od liczby pasażerów. Jednak autobusy będą jeżdzić nie rzadziej niż co 15 minut (z wyjątkiem nocy 28/29 czerwca, kiedy częstotliwość może być niższa, dostosowana do przyjazdu pociągów dalekobieżnych do Dworca Głównego PKP w Gdyni).

Bezpłatne przejazdy dla uczestników festiwalu będą obowiązywać wyłącznie w autobusach linii OF.

Do Babich Dołów kursują również autobusy ZKM, zatrzymując się na ul. Zielonej przy wejściach na teren festiwalu. Dojedziemy tak liniami zwykłymi: 109 (start: SKM Redłowo), 196 (start: Dom Marynarza al. Marsz. Piłsudskiego), 209 (start: pl. Kaszubski / ul. Wójta Radtkego) oraz 309 (start: Obłuże Leśne 04 i Pogórze Dolne 01 / ul. Unruga). Przejazd tymi autobusami nie jest darmowy. Pasażerowie muszą kupić bilet.

Od 29 czerwca do 3 lipca wprowadzono zmiany na liniach: 146, 309, N10, N20 i N65.

28 czerwca (wtorek)

Linia autobusowa OF
 będzie funkcjonować w godz. 8.00 - ok. 2 dnia następnego;

29 czerwca - 1 lipca (środa-piątek)

Linia autobusowa OF będzie funkcjonować w godz. 8.00 - ok. 6 dnia następnego,
Linia 309 będzie funkcjonować w godz. 9.00-21.00, przez większą część dnia (od 9:30 do 19:30) z częstotliwością co 10 minut,
W noce: 29/30 czerwca, 30 czerwca/1 lipca i 1/2 lipca specjalny rozkład jazdy będzie obowiązywać na linii N65 na trasie Pogórze Górne–Rewa. Kursy będą wykonywane co 30 minut,
W noce: 29/30 czerwca, 30 czerwca/1 lipca i 1/2 lipca w miarę potrzeb będą uruchamiane także dodatkowe kursy linii N10 i N20 z Dworca PKP Gdynia Główna w kierunku największych dzielnic(m.in. Chyloni, Cisowy, Witomina, Wielkiego Kacka, Karwin i Dąbrowy);

2 lipca (sobota)

Linia autobusowa OF będzie funkcjonować w godz. 8.00 - ok. 6 dnia następnego,
W godz. 8.00-18.00 dwukrotnie zwiększona zostanie częstotliwość kursowania autobusów linii 146 do/z Rewy,

Linia 309 będzie funkcjonować w godz. 9.00-21.00, przez większą część dnia (od 10 do 18) z częstotliwością co 10 minut,
W nocy z 2 na 3 lipca według specjalnego rozkładu jazdy będzie funkcjonować linia N65 na trasie Pogórze Górne – Rewa; kursy będą wykonywane co 30 minut,

W nocy z 2 na 3 lipca w miarę potrzeb będą uruchamiane także dodatkowe kursy linii N10 i N20 z Dworca PKP Gdynia Główna w kierunku największych dzielnic (m.in. Chyloni, Cisowy, Witomina, Wielkiego Kacka, Karwin i Dąbrowy);

3 lipca (niedziela)

Linia autobusowa OF będzie funkcjonować w godz. 6.00 - ok. 14.00,
W godz. 8.00-16.00 dwukrotnie zwiększona zostanie częstotliwość kursowania autobusów linii 146 do/z Rewy.

Z dokładną mapą połączeń można zapoznać się na stronie zkmgdynia.pl.

Festiwalowicze wracający z nocnych koncertów będą mogli skorzystać z pojazdów SKM. Kursy dodatkowych nocnych składów sfinansowano dzięki uprzejmości Marszałka Województwa Pomorskiego. Do jednego z 15 dodatkowych składów w stronę Wejherowa i Gdańska będzie można wsiąść na Dworcu Gdynia Główna PKP. Rozkład jazdy w załączniku do artykułu. Dodatkowe składy zostaną uruchomione także do Władysławowa.
Przewoźnicy zachęcają, aby w celu zakupu biletu korzystać z aplikacji SkyCash, Koleo, Jakdojadę, BIKOM itp.

Gdyby ktoś jednak zdecydował się na dojazd własnym autem, może skorzystać z niestrzeżonego parkingu festiwalowego, czynnego w dniach:
 • 29 czerwca w godz. 13.00 do godz. 6.00 dnia następnego
 • 30 czerwca-1 lipca w godz. 14.00 do godz. 6.00 dnia następnego
 • 2 lipca od godz. 14.00 do godz. 14.00 dnia następnego

Wjazd na parking możliwy do godz. 3.00 każdego dnia.

Ceny biletów parkingowych:
 • 20 PLN za każdy wjazd  - motory i skutery
 • 30 PLN za każdy wjazd – samochody osobowe (do 5 miejsc siedzących)
 • 50 PLN za każdy wjazd – samochody osobowe (>5 miejsc siedzących)
 • 100 PLN bilet całodobowy – umożliwia wielokrotny wjazd i wyjazd z parkingu w ciągu danego dnia festiwalowego.

Wybierając dojazd taksówką, należy wiedzieć, że od strony Wejścia Gdynia wszystkie taksówki dojeżdżają jedynie do punktu zamknięcia ul. Zielonej (G1), od strony Wejścia Kosakowo taksówki Free Now wjeżdżają bez dodatkowych opłat na postój w pobliżu wejścia na teren imprezy. Pozostałe taksówki muszą uiścić dodatkową opłatę za wjazd.

Mapa dojazdu na Open'er Festival

Płatności

Na terenie festiwalu będzie obowiązywał bezgotówkowy system płatności, honorowane będą karty płatnicze, telefony, zegarki i inne gadżety w technologii zbliżeniowej.

Przygotowano też specjalną kartą przedpłaconą Alter Art, którą można będzie doładować za gotówkę. Jeśli posiadasz kartę Alter Art z Orange Warsaw Festival, doładuj ją i korzystaj na terenie Open’era. Na terenie będą znajdowały się cztery punkty wymiany gotówki na karty Alter Art.

Na terenie festiwalu będą dostępne także bankomaty umożliwiające wypłatę gotówki. Ich lokalizacje znajdziecie na mapie festiwalu.

Mapa festiwalu Open'er

Dostępność


Priorytetem organizatorów pozostaje dostępność festiwalu dla osób z niepełnosprawnością. Udogodnienia i zrealizowane działania znajdziecie tutaj.

Dodatkowe informacje praktyczne, regulaminy oraz informacje o artystach i koncertach znajdziecie na stronie opener.pl.

 • ikonaOpublikowano: 27.06.2022 13:30
 • ikona

  Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 27.06.2022 15:36
 • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Najnowsze