Dzień Wszystkich Świętych – sprawdź dojazd do cmentarzy Dzień Wszystkich Świętych – sprawdź dojazd do cmentarzy
Co nowego

Orłowskie meleksy letnim hitem

Frontowa elewacja CH Klif w Orłowie. Przed budynkiem stoi czerwony meleks.

Podczas wakacji meleksy obsługiwały m.in. przystanek przy centrum handlowym Klif, gdzie można było pozostawić auto i za darmo przejechać do samego molo, fot. facebook.com/zkmgdynia

31.08.2021 r.

Letnia linia meleksowa kończy właśnie swój debiutancki sezon. „Orłowski meleks”, który na początku wakacji połączył molo w Orłowie z głównymi ciągami komunikacyjnymi w dzielnicy, cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. W ciągu dwóch miesięcy z linii skorzystało przeszło 25 tysięcy osób.


Uruchomiona na czas wakacji linia „Orłowski meleks” to wygodne i praktyczne rozwiązanie zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. W sezonie letnim okolice molo w Orłowie i klifu to jedne z najchętniej odwiedzanych miejsc w Gdyni. Na urokliwej i kameralnej ulicy Orłowskiej nie mieszczą się jednak standardowe pojazdy komunikacji miejskiej, takie jak autobusy czy trolejbusy, które miałyby problem z bezpiecznym zawracaniem. Tutaj mogą dojechać jedynie pojazdy o najmniejszych gabarytach i dużej zwrotności. Takie są właśnie wolnobieżne pojazdy elektryczne, czyli popularne meleksy.

Linia „Orłowski meleks”, za której organizację jest odpowiedzialny Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni, funkcjonowała w wakacje, tj. od 1 lipca do 31 sierpnia. W tym czasie skorzystało z niej przeszło 25 tysięcy osób.

– Statystyki pokazały, że pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Przejażdżka meleksem sama w sobie może być ciekawą alternatywą i swego rodzaju atrakcją, szczególnie dla osób, które nigdy wcześniej nie korzystały z tego środka transportu. Rozwiązanie było skrojone typowo pod możliwości, którymi dysponowaliśmy, i sprawdziło się idealnie. Zeroemisyjny, niewielki pojazd dobrze wkomponował się w spokojniejsze, pozbawione nadmiernego ruchu samochodowego oblicze ulicy Orłowskiej – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. Gospodarki.

Na linii kursowały dwa pojazdy elektryczne. Każdy z nich mógł przewieźć maksymalnie 13 osób. „Orłowski meleks” jeździł na trasie: od molo w Orłowie, ulicą Orłowską, następnie jezdnią serwisową alei Zwycięstwa, ulicami Przebendowskich, Świerkową i ponownie Orłowską aż do molo.

Początkowo meleksy zatrzymywały się na pięciu przystankach: przy molo w Orłowie, al. Zwycięstwa, a także przy ul. Świerkowej, w okolicy obu wejść prowadzących na peron stacji SKM Gdynia Orłowo. Od 11 sierpnia wprowadzono dodatkowy przystanek – przy centrum handlowym „Klif”.

Meleksy okazały się trafionym pomysłem - skorzystało z nich ok. 25 tysięcy pasażerów, fot. facebook.com/zkmgdynia
Meleksy okazały się trafionym pomysłem – skorzystało z nich ok. 25 tysięcy pasażerów, fot. facebook.com/zkmgdynia

Meleksy kursowały od godz. 10:00 do 20:00 z częstotliwością co około 10-15 minut. W ciągu dnia wykonywały łącznie od 46 do 50 kursów okrężnych, przyczyniając się do znacznego odciążenia ruchu samochodowego w Orłowie. Szacuje się, że dzięki temu rozwiązaniu w okresie wakacyjnym w tej części dzielnicy poruszało się około 10 tysięcy samochodów mniej.