Co nowego

ORP „Czajka” na emeryturze

Marynarze pożegnali ORP Czajka. Okręt wycofano ze służby po 54 latach doświadczeń, fot. 8. Flotylla Obrony Wybrzeża

Marynarze pożegnali ORP Czajka. Okręt wycofano ze służby po 54 latach doświadczeń, fot. 8. Flotylla Obrony Wybrzeża

Po ponad 54 latach służby we flocie polskiej Marynarki Wojennej dokonano symbolicznego opuszczenia bandery na okręcie ORP „Czajka”. Trałowiec przechodzi na zasłużoną emeryturę, a docelowo jego miejsce zajmie jeden z nowych niszczycieli min projektu Kormoran II.

Swoją służbę pod polską banderą zakończył kolejny okręt. Tym razem to trałowiec ORP „Czajka”, który powstał w 1966 roku w gdyńskiej Stoczni im. Komuny Paryskiej i przez ponad pół wieku szkolił załogi, brał udział w manewrach, unieszkodliwiał niewybuchy i rozminowywał akweny. W czwartek, 8 grudnia symbolicznie opuszczono banderę na Oksywiu.

Czajka była częścią floty 13. Dywizjonu Trałowców w Gdyni. Zgodnie ze swoim przeznaczeniem, w ciągu ponad 54 lat służby okręt realizował zadania tzw. wojny minowej. Wchodził też w skład Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej i Sił Odpowiedzi NATO. Biało-czerwona bandera wisiała na czajce od 1967 roku, gdy jednostka rozpoczęła służbę pod dowodzeniem kapitana marynarki Leopolda Białasa.

Opuszczenie bandery na ORP Czajka, fot. 8. Flotylla Obrony Wybrzeża
Opuszczenie bandery na ORP Czajka, fot. 8. Flotylla Obrony Wybrzeża

- Wielka przygoda dla ORP „Czajki” rozpoczęła się 19 września 1965 roku, gdy w Stoczni im. Komuny Paryskiej położono stępkę pod budowę ostatniego z serii 12 trałowców projektu 206F. Po upływie 14 miesięcy, 17 grudnia 1966 roku odbyła się uroczystość wodowania okrętu. Matką chrzestną została pani Kazimiera Prządak – informuje por. mar. Łukasz Koziarski z sekcji prasowej 8. Flotylli Obrony Wybrzeża MW.

Początkowe lata to realizacja szkolenia załóg, prezentacja bandery Marynarki Wojennej na morzu i w portach zagranicznych oraz w czasie wizyt, delegacji i wspólnych ćwiczeń międzynarodowych. Okręt ORP „Czajka” brał też udział m.in. w manewrach flot Układu Warszawskiego i uczestniczył w unieszkodliwianiu niewybuchów i pozostałości z okresu II wojny światowej oraz oczyszczaniu z min rejon portu Świnoujście i tras prowadzących w cieśniny duńskie.

Na przełomie wieków okręt przeszedł poważną modernizację - został wyposażony w sprzęt i uzbrojenie zgodne z nowymi zasadami i wymogami struktur NATO. Łącznie czterokrotnie był obecny w stałym zespole obrony przeciwminowej NATO MCMFN. To ostatnia z trzech jednostek projektu 206FM, które wycofano ze służby w Marynarce Wojennej w ostatnich latach. Przez ponad 54 lata okrętem dowodziło 24 oficerów, ostatnim był kpt. mar. Wojciech Zaleski.

ORP Czajka służył Marynarce Wojennej ponad 54 lata, fot. 8. Flotylla Obrony Wybrzeża

ORP Czajka służył Marynarce Wojennej ponad 54 lata, fot. 8. Flotylla Obrony Wybrzeża

Kto zajmie miejsce „Czajki” w polskiej flocie? Najprawdopodobniej zupełnie nowy okręt. Trałowce docelowo zastąpi seria trzech nowoczesnych niszczycieli min projektu Kormoran II, któe powstają na zamówienie Marynarki Wojennej. Przypomnijmy, że pierwszy z nich - ORP Kormoran - wszedł do służby dokładnie 28 listopada 2017 roku.

  • ikonaOpublikowano: 09.12.2021 13:12
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (kamil.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.12.2021 15:31
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze