Co nowego

Osocze ozdrowieńców wciąż poszukiwane

Osocze ozdrowieńców może być pomocne w leczeniu chorych // fot. pixabay.com

Osocze ozdrowieńców może być pomocne w leczeniu chorych // fot. pixabay.com

31.08.2020 r.

Osocze ozdrowieńców, czyli osób, które pokonały koronawirusa, może być pomocne w terapii chorych. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku jest gotowe do przyjmowania takich dawców. Każdy, kto spełnia określone wymagania, może się zgłosić do centrum krwiodawstwa i pomóc innym.

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny zachęca osoby, które przeszły zakażenie wirusem SARS-CoV-2 o zgłaszanie się do programu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku i oddawanie osocza. Od ozdrowieńca można jednorazowo pobrać 450 ml, od jednej osoby potrzebne są trzy dawki. Polskie centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa pobierają osocze już od 14 kwietnia.

Kto może zostać dawcą osocza?


Osoba, która była zakażona i została uznana za ozdrowieńca, a chce pomóc, powinna skontaktować się z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku mailowo pod adresem: ozdrowieniec@krew.gda.pl lub telefonicznie pod numerem 58 520 40 40 bądź 58 520 40 10 (Dział Dawców i Pobierania).

O czym musi wiedzieć ozdrowieniec? Jak informuje RCKiK, aby zakwalifikować kogoś jako dawcę, od wyzdrowienia (dwa ujemne wyniki testów na obecność wirusa w drogach oddechowych wykonane metodą PCR) musi upłynąć minimum 14 dni.

Osocze pobierane jest od osób w wieku od 18 do 60 lat. Ozdrowieniec powinien ważyć minimum 50 kg. Nie może być po transfuzji krwi ani w ciąży. Cały proces trwa około 30-40 minut. Najkorzystniejsze jest trzykrotnie pobranie po 600 ml osocza. Zabieg wykonuje się metodą plazmaferezy i przeprowadza w tygodniowych odstępach.

Zabiegi wykonywane są w RCKiK w Gdańsku od poniedziałku do piątku oraz w Oddziale Terenowym w Kościerzynie (rejestracja w godzinach 7:15-12:30).

Terapia stosowana w wielu chorobach


Terapia osoczem nie jest metodą nowatorską. Stosowano ją już między innymi podczas leczenia chorych w trakcie epidemii SARS, MERS czy Ebola. Ministerstwo Zdrowia wyraziło zgodę na taką terapię w przypadku pacjentów zarażonych SARS-CoV-2.

Nie leczy krew, a specjalnie przygotowany preparat z osocza pobranego od osób, które przeszły zakażenie koronawirusem. Potem wyizolowane osocze jest przetaczane osobie chorej. Taka terapia dostarcza pewną ilość przeciwciał, których zadaniem jest unieszkodliwienie wirusa. Osocze od ozdrowieńców może być stosowane do leczenia pewnej grupy chorych na COVID-19 i może zmniejszyć śmiertelność krytycznie chorych pacjentów.

Potrzebna także krew


Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku od kilku tygodni prosi również o oddawanie krwi. Według danych z 26 sierpnia najbardziej brakuje grup: 0 RhD+, 0 RhD-, A RhD+, A RhD-, B RhD-, AB RhD-.

Braki w zapasach spowodowane są między innymi pandemią (na przykład dotychczasowi dawcy przebywają na kwarantannie lub wrócili z krajów, w których ryzyko zakażenia jest wysokie), wynikającymi z niej nowymi procedurami pobierania krwi, a także koniecznością wykonania planowych i przełożonych przez koronawirusa zabiegów. 

Źródło: pomorskie.eu