Co nowego

Osocze potrzebne od zaraz

RCKiK w Gdańsku pilnie poszukuje dawców osocza, którzy przeszli COVID-19, fot. gdynia.pl //archiwum

RCKiK w Gdańsku pilnie poszukuje dawców osocza, którzy przeszli COVID-19, fot. gdynia.pl //archiwum

18.09.2020 r.

Przeszedłeś COVID-19? Oddaj osocze i pomóż w leczeniu tych, którzy zarażenie koronawirusem przechodzą ciężej. Z apelem zwróciła się Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku.

Pandemia koronawirusa nadal trwa, a pomimo stopniowego powrotu do normalnej codzienności w w pomorskich szpitalach pacjenci ciągle walczą z COVID-19. Dla tych, którzy zarażenie koronawirusem przechodzą w ciężkiej postaci, ratunkiem może być pomoc tzw. ozdrowieńców.

O tym, że osocze osób po przebytym zarażeniu pomaga w leczeniu wiemy już od kilku miesięcy. Teraz wojewódzki sanepid znów apeluje o wsparcie. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku pilnie potrzebuje płynu dla chorych przebywających w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku.

- Osocze od ozdrowieńców może być stosowane do leczenia pewnej grupy chorych na COVID-19, może zmniejszyć śmiertelność krytycznie chorych pacjentów – apeluje Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.Jak zostać dawcą osocza?

Wystarczy, że spełniamy kilka podstawowych warunków: mamy od 18 do 60 lat, przeszliśmy wcześniej objawowe lub bezobjawowe zarażenie koronawirusem SARS-CoV-2 oraz w przeszłości nie przechodziliśmy transfuzji krwi lub jej składników.

Chętni, którzy są gotowi oddać osocze i pomóc chorującym mogą zgłaszać się mailowo na adres ozdrowieniec@krew.gda.pl lub pod dwa numery telefoniczne: 58 520 40 40 (dr Anna Jaźwińska-Curyłło) oraz 58 520 40 10 (Dział Dawców i Pobierania RCKiK w Gdańsku). Więcej informacji także na stronie internetowej krew.gda.pl.