Co nowego

Ostatni dzień na rozliczenie PIT-u. Zrób to w Gdyni

Grafika promująca loterię „Rozlicz PIT w Gdyni”. Na zdjęciu ambasadorka kampanii, aktorka Teatru Muzycznego - Maja Gadzińska

Grafika promująca loterię „Rozlicz PIT w Gdyni”. Na zdjęciu ambasadorka kampanii, aktorka Teatru Muzycznego - Maja Gadzińska

30.04.2021 r.

30 kwietnia to ważna data dla każdego podatnika. Tego dnia upływa termin, w którym można rozliczyć swój PIT. Jeżeli ktoś jeszcze tego nie zrobił, musi się spieszyć. Czas mija o północy. Jest jednak i dobra wiadomość. Jeszcze przez nieco ponad dwa tygodnie można zgłosić się do udziału w loterii „Rozlicz PIT w Gdyni”. Do tej pory zrobiło to niemal 9 tysięcy osób. Rejestrować można się do 15 maja.


Każdy, kto złoży swoje zeznanie podatkowe w jednym z gdyńskich urzędów skarbowych, może wziąć udział w loterii „Rozlicz PIT w Gdyni”. To szansa na zdobycie cennych nagród: hybrydowej Toyoty Yaris, rowerów miejskich typu Baltica Gdynia czy karnetów na Open’er Festival. Jednak rozliczanie się w Gdyni daje znacznie większe korzyści.

– Budżet miasta składa się w dużej mierze z tego, co urzędy skarbowe dystrybuują z wpłaconych podatków z powrotem do gminy. Dlatego każda osoba, która rozlicza PIT w Gdyni, w wymierny sposób zasila budżet miasta. Ten z kolei wykorzystywany jest m.in. na różnego rodzaju inwestycje służące mieszkańcom. Można więc powiedzieć, że pieniądze z naszych podatków w pewien sposób do nas wracają – wyjaśnia Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.Do tegorocznej edycji loterii zgłosiło się już 8916 uczestników (stan na 29.04.2021). To osoby, które złożyły swoje zeznanie podatkowe w jednym z urzędów skarbowych w Gdyni, a następnie wypełniły formularz rejestracyjny na stronie internetowej – www.pitwgdyni.pl. Udział w losowaniu może wziąć każda pełnoletnia osoba. Co ważne, nie trzeba być zameldowanym w naszym mieście.

Zapisy do loterii wystartowały 1 marca i potrwają jeszcze do 15 maja. Co ważne – sam PIT można rozliczyć do 30 kwietnia. A zatem to ostatni dzień na złożenie odpowiednich dokumentów. Można to zrobić przez usługę Twój e-PIT, system e-Deklaracje lub w formie papierowej.

Usługa Twój e-PIT jest dostępna wyłącznie w serwisie e-Urząd Skarbowy na stronie www.podatki.gov.pl. Są tam przygotowane zeznania PIT-37, PIT-38 oraz PIT-28 i PIT-36 dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Jeśli podatnik nie złoży samodzielnie swojego rozliczenia, to w usłudze Twój e-PIT zeznania PIT-37 i PIT-38 zostaną automatycznie zaakceptowane i uznane za złożone 30 kwietnia.

Z kolei formularze PIT w formie papierowej można składać w urzędach skarbowych w punktach podawczych lub do specjalnych urn na dokumenty (bez potwierdzenia odbioru). W przypadku zeznań wysłanych pocztą o zachowaniu terminu decyduje data stempla pocztowego. Szczegółowe informacje znaleźć można m.in. na stronie internetowej gdyńskich urzędów skarbowych.

Z roku na rok coraz więcej podatników składa swój PIT w Gdyni. Zeznanie za rok 2019 złożyło w naszym mieście 179 251 osób. To o 1948 więcej w stosunku do rozliczenia za 2018 rok. Dzięki temu do budżetu miasta wpłynęły przeszło 24 miliony złotych. Średnia kwota „z jednego podatnika” wyniosła 2697 zł.

W ubiegłorocznej edycji loterii wzięło udział 11 295 osób. Jak będzie w tym roku? Przekonamy się w połowie maja.

Grafika promująca loterię „Rozlicz PIT w Gdyni”. Na zdjęciu ambasador kampanii, koszykarz Asseco Arki Gdynia - Przemysław Żołnierewicz