Co nowego

Oszczędzamy ciepło razem z OPEC

Wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Katarzyna Gruszecka-Spychała (z lewej) i prezes OPEC Gdynia, Wojciech Folejewski (z prawej) zaprezentowali działania, które spółka podejmuje na rzecz zmniejszenia wydatków oraz efektywnego wykorzystywania energii cieplnej w trakcie kryzysu energetycznego, fot. Kamil Złoch

Wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Katarzyna Gruszecka-Spychała (z lewej) i prezes OPEC Gdynia, Wojciech Folejewski (z prawej) zaprezentowali działania, które spółka podejmuje na rzecz zmniejszenia wydatków oraz efektywnego wykorzystywania energii cieplnej w trakcie kryzysu energetycznego, fot. Kamil Złoch

Konkretne działania i efekty, a co najważniejsze – także konkretne oszczędności. Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Gdynia we współpracy z miastem robi wszystko, aby kryzys energetyczny nie dał się we znaki odbiorcom sieciowego ciepła. Wprowadzono już zmiany technologiczne, które pozwolą na spore oszczędności w szkołach i przedszkolach, upraszczana jest obsługa odbiorcy, a w kolejce czekają następne rozwiązania, które pozwolą na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynków.


W ostatnich latach sytuacja energetyczna jeszcze nigdy nie była tak trudna jak teraz – właśnie dlatego samorządy w całym kraju są zmuszone szukać oszczędności i rozwiązań, które mogą podnieść efektywność niezbędnych wydatków.

Miasto Gdynia wspólnie z Okręgowym Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej podsumowało ostatnie projekty i zmiany, które mogą pomóc w czasie kryzysu. O tym, co wdrożono i co zostanie wdrożone w najbliższym czasie mówili w Urzędzie Miasta Gdyni przedstawicielom mediów wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Katarzyna Gruszecka-Spychała oraz prezes zarządu spółki OPEC Gdynia, Wojciech Folejewski.Zmiany, które przynoszą oszczędności


Co dokładnie udało się zmienić? Za nami pierwsze działania, których skutek to przede wszystkim rozsądniejsze korzystanie z energii i wymierne oszczędności. Już tydzień temu do użytku oddano nowe węzły cieplne w dwóch gdyńskich placówkach edukacyjnych – Przedszkolu nr 27 i Szkole Podstawowej nr 29 – które pozwolą na utrzymywanie optymalnej temperatury ogrzewania. Kolejne działania przed nami.

- To nie koniec, będą kolejne takie placówki i w kolejnych miejscach będziemy również modernizować węzły, a później powierzać je do eksploatacji OPEC-u. Zamierzamy również obniżać krzywe grzewcze w placówkach oświatowych. (...) Także będziemy wdrażać nowoczesny, inteligentny system zarządzania siecią w spółce OPEC. W praktyce będzie to polegało na tym, że zainstalujemy nowoczesne rozwiązanie mniej więcej na wysokości dzielnicy Karwiny, a nawet konkretniej, ulicy Buraczanej i w ten sposób będziemy w stanie uzyskać bardzo poważne oszczędności. (…) Finalizujemy program zdalnych odczytów – wymieniała podczas spotkania z mediami Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Priorytetem jest nie tylko wspomniana oszczędność i racjonalne korzystanie z zasobów, ale także działanie na rzecz poprawy klimatu – od dłuższego czasu jedno z najważniejszych wyzwań związanych z szeroko pojętą energetyką. To cele, wokół których zbudowano całą strategię rozwoju lokalnej spółki dostarczającej sieciowe ciepło.

- OPEC finalizuje przygotowywanie i wdrażanie nowej strategii, wieloletniej, rozwoju ciepłownictwa regionalnego w Gdyni i okolicach. Jest to bardzo ważny fakt, dlatego że wynikają z niego konkretne inicjatywy. Dobrze, że dzieje się to właśnie w takim czasie – czasie kryzysu, czasie wstrząsu energetycznego, bo to tym bardziej mobilizuje do poszukiwania działań niestandardowych, nowoczesnych i efektywnych energetycznie – podkreślił Wojciech Folejewski, prezes OPEC Gdynia.

Poniżej główne działania, które w tym celu realizuje (lub będzie realizować) OPEC Gdynia wspólnie z miastem Gdynia:

 • Współpraca z placówkami oświatowymi dotycząca obniżenia krzywych grzewczych.

Przedsiębiorstwo zrealizowało program obniżenia krzywych grzewczych, w celu podania niższych parametrów nośnika we wszystkich placówkach oświatowych w Rumi, obecnie jest w trakcie realizacji w Wejherowie i staruje z programem w Gdyni. Wspólnie z przedstawicielami samorządu gdyńskiego oraz dyrektorami placówek oświatowych przygotowywany jest harmonogram wykonania tego przedsięwzięcia.
Ponadto w Gdyni już 3 lata temu zostały skorygowane moce zamówione w placówkach oświatowych, co przyniosło roczne oszczędności w wysokości 1 miliona zł.

 • Plany dotyczące modernizacji kolejnych energooszczędnych węzłów cieplnych w instytucjach oświatowych.

Zgodnie z planem we wrześniu br. zakończono modernizację dotyczącą budowy dwóch nowoczesnych, energooszczędnych węzłów ciepła OPEC w Przedszkolu nr 27 na ul. Wiejskiej i w Szkole Podstawowej nr 29 na ul. Ściegiennego w Gdyni. Nowe węzły technicznie już są eksploatowane, dostarczając bezpieczne ciepło systemowe użytkownikom placówek. Projekt będzie realizowany w kolejnych placówkach.

 • Nowatorski, inteligentny system zarzadzania siecią ciepłowniczą w OPEC.

OPEC finalizuje umowę dotyczącą projektu iGRID stwarzającego nową gamę rozwiązań dla branży sieci ciepłowniczych – pozwala walczyć ze stratami ciepła i przygotować się do wykorzystania odnawialnych źródeł energii, dzięki inteligentnej kontroli temperatury. Przedsięwzięcie będzie polegało na zainstalowaniu inteligentnego modułu zarządzania siecią ciepłowniczą firmy Grundfos, na wydzielonym fragmencie sieci ciepłowniczej w obszarze ul. Buraczanej w Gdyni Karwinach. Redukcja temperatury to zmniejszenie strat ciepła w sieci ciepłowniczej, a tym samym zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, zwiększenie wydajności sieci i wydłużenie żywotności rur i instalacji.

 • Finalizacja programu wprowadzenia zdalnych odczytów ciepłowniczych układów pomiarowo-rozliczeniowych.

Od lutego 2022 r. OPEC rozpoczął montaż nowych urządzeń do zdalnego odczytu liczników, a obecnie projekt jest już na finiszu. System zbiera wskazania liczników w odstępach godzinnych, przesyłając je do serwera codziennie nad ranem. To nowoczesne, bezpieczne i precyzyjne rozwiązanie do zbierania danych odczytowych – stanów zużyć energii oraz mierzonych wielkości technologicznych.

 • Zachęta do korzystania z elektronicznego Biura Obsługi Klienta OPEC – e-faktura.

Przedsiębiorstwo od kilku lat systematycznie zachęca swoich klientów do korzystania z elektronicznego Biura Klienta i aktywacji e-faktury, co niewątpliwie, co niewątpliwie ma wpływ na takie aspekty jak: bezpieczeństwo, ekologia, wygoda i terminowość.

 • ikonaOpublikowano: 17.10.2022 14:15
 • ikona

  Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 17.10.2022 15:46
 • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także

Najnowsze