Co nowego

Otwieramy Konsulat Kultury

Wewnętrzne patio Konsulatu Kultury będzie jednym z najciekawszych miejsc, fot. Kamil Złoch

Wewnętrzne patio Konsulatu Kultury będzie jednym z najciekawszych miejsc, fot. Kamil Złoch

20.08.2018 r.

Już w piątek, 24 sierpnia oficjalnie otwieramy Konsulat Kultury – wyjątkowe miejsce spotkań, inspiracji i działań przy ul. Jana z Kolna, nowy punkt na kulturalnej mapie miasta. Gdynianie w zrewitalizowanym budynku po Domu Marynarza Szwedzkiego znajdą bogatą ofertę wydarzeń z różnych dziedzin – filmu, teatru, literatury czy architektury. Najpierw czeka nas jednak nie mniej bogaty weekend otwarcia.

To projekt nietypowy, interdyscyplinarny, a jego oferta obejmuje bardzo szerokie spektrum – od spotkań literackich i weekendów architektonicznych aż po film, teatr i sezonowe warsztaty ekologiczne. Nadchodzi wyczekiwane otwarcie Konsulatu Kultury – nowego miejsca na kulturalnej mapie Gdyni.

Zrewitalizowany budynek po dawnym Domu Marynarza Szwedzkiego przy ul. Jana z Kolna 25 jest już gotowy na przyjęcie pierwszych gości. Sam budynek będzie lokalizacją idealną dla kulturalnych wydarzeń, ale też spotkań i odpoczynku, a na co dzień będzie pracować w nim Gdyńskie Centrum Kultury i Wydział Kultury Urzędu Miasta.

- Konsulat Kultury połączy różne obszary działalności kulturalnej. Będzie to miejsce otwarte zarówno na publiczność ceniącą bogaty program Gdyńskiego Centrum Kultury, jak i na zupełnie nowych odbiorców – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – Konsulat Kultury to przede wszystkim instytucja dająca przestrzeń dla rozwoju projektów artystycznych z bogatą ofertą adresowaną do szerokiego grona odbiorców, a także miejsce spotkań, gdzie każdy gdynianin będzie mógł przychodzić spotkać się z przyjaciółmi, miło spędzić czas – zaznacza prezydent.Ze względu na wcześniejszy charakter miejsca i architektoniczne wpływy, Konsulat Kultury będzie oferował wiele wydarzeń nawiązujących do kultury skandynawskiej. Budynek po Domu Marynarza Szwedzkiego został wzniesiony w latach 1935/1936. W modernistycznym budynku w centrum miasta po generalnym remoncie znajduje się m.in. sala widowiskowa na około 200 widzów, garderoba, sala prób, kawiarnia artystyczna, gustowne sale konferencyjne i pomieszczenia biurowe, a na wewnętrznym dziedzińcu – nowoczesne patio.


Przed nami wielkie otwarcie


Dokładnie w najbliższy piątek drzwi Konsulatu otworzą się po raz pierwszy i rozpocznie się weekend otwarcia, czyli intensywne trzy dni z ciekawym programem. Multimedialne widowisko, koncert, strefa relaksu i pierwsze zwiedzanie nowego obiektu to tylko część przygotowanych aktywności.

- W piątek, 24 sierpnia, przed Konsulatem Kultury odbędzie się widowisko multimedialne w reżyserii Jarosława Tumidajskiego, a na patio zagra duet Masecki/Młynarski. W programie weekendu otwarcia znajdą się też spotkania z wybitnymi osobistościami: prof. Normanem Daviesem, ks. prof. Michałem Hellerem oraz prof. Szewachem Weissem – wymienia dyrektor Gdyńskiego Centrum Kultury, Jarosław Wojciechowski. - W sobotni wieczór odbędzie się polska premiera „Konsternacji” Mayenburga w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza. Z kolei niedziela poświęcona będzie rodzinom, dla których przygotowaliśmy gry miejskie, warsztaty i animacje. To będzie weekend wypełniony kulturą – podsumowuje Wojciechowski.Pierwszy dzień otwarcia, 24 sierpnia (piątek), uświetni instalacja multimedialna i akcja performatywna w inscenizacji Jarosława Tumidajskiego. Specjalnie na tę okazję Piotr Salaber skomponował utwór pt. „Suiteness of Freedom” na chór, orkiestrę i elektronikę. Za oprawę wizualną widowiska odpowiedzialny jest Mirek Kaczmarek, a na saksofonie zagra Przemysław Dyakowski. W programie także strefa relaksu, zwiedzanie dawnego Domu Marynarza Szwedzkiego i koncert Jazz Bandu Młynarski-Masecki.

Drugiego dnia, 25 sierpnia (sobota) w programie spotkania ze znakomitymi gośćmi - o godz. 11 odbędzie się debata „O wolności…” z udziałem prof. Normana Daviesa, ks. prof. Michała Hellera i prof. Szewacha Weissa. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zaproszenia, ale debata będzie transmitowana na żywo na patio.

Z kolei w Gdyńskim Centrum Filmowym (sala Warszawa) o godz. 14:30 odbędzie się rozmowa z prof. Szewachem Weissem pt. „Moja Polska”, o godz. 17:00 wykład ks. prof. Michała Hellera pt. „Człowiek wobec wszechświata” a o godz. 19:30 odbędzie się rozmowa z prof. Normanem Daviesem pt. „Na krańce świata. Podróż historyka przez historię”.

O godz. 19:00 w Konsulacie Kultury polską premierę będzie miała „Konsternacja” w reżyserii prof. Grzegorza Chrapkiewicza. Dzieło jednego z najważniejszych dramaturgów młodego pokolenia – Mariusa von Mayenburga, to tylko z pozoru lekka komedia. Poślizg tożsamości i ciągle zmieniająca się narracja są najczystszym tematem spektaklu i skutkują odpowiednią alegorią naszych czasów.

Natomiast o 21:00 na Placu Grunwaldzkim, przed Gdyńskim Centrum Filmowym wydarzenie plenerowe, podczas którego Jerzy Radziwiłowicz, Anna Seniuk i Andrzej Seweryn będą czytać fragmenty książek Normana Daviesa.

26 sierpnia (niedziela), czyli ostatni z dni otwarcia, upłynie pod znakiem gier i zabaw dla dzieci, ich rodziców i opiekunów. Najważniejszym wydarzeniem niedzieli będą dwie gry miejskie, które wystartują w Gdyńskim Centrum Filmowym, a zakończą się w Konsulacie Kultury. Podczas pierwszej z nich uczestnicy będą mogli poznać jesienno-zimowy repertuar gdyńskich instytucji kultury. Literatura, muzyka, film i teatr - to motywy przewodniej tej rodzinnej gry miejskiej. Druga gra przygotowana została z myślą o wielbicielach nowych technologii. By zmierzyć się z zagadkami i wyzwaniami umieszczonymi w wirtualnej przestrzeni Gdyni wystarczy pobrać specjalną aplikację na tablet lub smartfon (Action Track) i ruszyć z nią „w miasto”.

Obie gry zaczynają się w Gdyńskim Centrum Filmowym (Plac Grunwaldzki 2) o godzinie 11. Drużyna może liczyć od dwóch do pięciu osób.W trakcie trwania gier miejskich Konsulat Kultury będzie otwarty dla dzieci i młodzieży w godzinach 11.00-16.00. W programie animacje, warsztaty, fotobudka, kawiarenka i muzyczna oprawa zapewniona przez DJ-a. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.


Szczegółowy program otwarcia

24 sierpnia, piątek

Konsulat Kultury, ul. Jana z Kolna 25

 • 19:00 Strefa relaksu - parking przy ul. Jana z Kolna/ T. Wendy
 • 20:45 Akcja: Konsulat Kultury - instalacja multimedialna i akcja performatywna przed budynkiem
 • 21:00 Zwiedzanie budynku
 • 21:30 Jazz Band Młynarski-Masecki, koncert na patio

25 sierpnia, sobota

Konsulat Kultury, ul. Jana z Kolna 25

 • 11:00 Debata „O wolności…” z udziałem prof. Normana Daviesa, ks. prof. Michała Hellera, prof. Szewacha Weissa. Koncert na zakończenie: Marcin Wyrostek solo. Wstęp wolny, obowiązują zaproszenia
 • 19:00 „Konsternacja” reż. Grzegorz Chrapkiewicz - polska premiera, bilety: 35 zł/40 zł

Gdyńskie Centrum Filmowe, pl. Grunwaldzki 2, sala Warszawa

 • 14:30 „Moja Polska” - rozmowa z prof. Szewachem Weissem
 • 17:00 „Człowiek wobec wszechświata” - wykład ks. prof. Michała Hellera
 • 19:30 „Na krańce świata. Podróż historyka przez historię” - rozmowa z prof. Normanem Daviesem
 • 21:00 Mistrzowie słowa: Jerzy Radziwiłowicz, Anna Seniuk i Andrzej Seweryn czytają Normana Daviesa - wydarzenie plenerowe na pl. Grunwaldzkim

26 sierpnia, niedziela

Gdyńskie Centrum Filmowe, pl. Grunwaldzki 2

 • 11:00-16:00 Gry miejskie: rodzinna i interaktywna

Konsulat Kultury, ul. Jana z Kolna 25

 • 11:00-16:00 Dzień rodzinny - warsztaty, animacje dla dzieci i niespodzianki, wstęp wolny
 • 17:00 i 19:00 „Konsternacja” reż. Grzegorz Chrapkiewicz, bilety: 35 zł/ 40 zł

Modernizacja i utworzenie Konsulatu Kultury było możliwe dzięki wsparciu w ramach projektu „Rewaloryzacja i adaptacja do pełnienia funkcji kulturalnych zabytkowego Domu Marynarza Szwedzkiego w Gdyni i utworzenie w nim Konsulatu Kultury”. Całkowity koszt realizacji projektu to 10 214 004,36 złotych, w tym dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 wynosi 3 561 912,70 złotych.

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

 • Pomieszczenie z kawiarnią artystyczną na parterze, fot. Kamil Złoch
 • Pomieszczenie z kawiarnią artystyczną na parterze, fot. Kamil Złoch
 • Pomieszczenie z kawiarnią artystyczną na parterze, fot. Kamil Złoch
 • Sala widowiskowa, która posłuży między innymi za scenę do spektakli, fot. Kamil Złoch
 • Wewnętrzne patio - widok na część budynku, fot. Kamil Złoch
 • Wewnętrzne patio - widok na nowe skrzydło, fot. Kamil Złoch
 • Sala konferencyjna w piwnicy Konsulatu Kultury, fot. Kamil Złoch
 • Sala konferencyjna w piwnicy Konsulatu Kultury, fot. Kamil Złoch
 • Garderoba, z której będą korzystać m.in. aktorzy, fot. Kamil Złoch
 • Garderoba, z której będą korzystać m.in. aktorzy, fot. Kamil Złoch
 • Pomieszczenia biurowe dla Wydziału Kultury UM oraz Gdyńskiego Centrum Kultury, fot. Kamil Złoch
 • Pomieszczenia biurowe dla Wydziału Kultury UM oraz Gdyńskiego Centrum Kultury, fot. Kamil Złoch
 • Jedna z charakterystycznych, modernistycznych klatek schodowych, fot. Kamil Złoch
 • Główne wejście do budynku, fot. Kamil Złoch
 • Główne wejście do budynku, fot. Kamil Złoch