Co nowego

Pamiętaj o masce, uniknij mandatu

Kolaż dwóch zdjęć: po lewej policjant wewnątrz trolejbusu, po prawej policjant stojący obok drzwi wejściowych do autobusu

Gdyńscy policjanci w ostatnich dniach sprawdzali, czy maseczki noszą m.in. pasażerowie komunikacji miejskiej, fot. Komenda Miejska Policji w Gdyni

30.07.2021 r.

W ostatnich dniach policjanci z Gdyni sprawdzają przestrzeganie obostrzeń sanitarnych – przede wszystkim tych dotyczących noszenia maseczek. Patrole pojawiają się m.in. w komunikacji miejskiej i innych zatłoczonych miejscach. Warto pamiętać o maseczce, bo jej brak może skończyć się nie tylko pouczeniem, ale nawet kilkusetzłotowym mandatem.


O tym, że w ostatnich tygodniach trwają niezapowiedziane kontrole przestrzegania obostrzeń sanitarnych, informuje Komenda Miejska Policji w Gdyni. Patrole wzięły pod lupę miejsca, w których gromadzi się dużo osób i trudno zachować bezpieczny dystans. Mundurowi sprawdzają, czy ludzie noszą maseczki m.in. w autobusach i trolejbusach komunikacji miejskiej.

– Osoby korzystające z urlopów często zapominają o wciąż trwającej pandemii koronawirusa, dlatego policjanci nieustannie prowadzą działania m.in. w centrach handlowych czy środkach komunikacji miejskiej. Rozmawiają z mieszkańcami i osobami przyjezdnymi na temat zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19. Przypominają też o obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych – mówi asp. Jolanta Grunert, oficer prasowa Komendanta Miejskiego Policji w Gdyni.

W tym tygodniu tylko w ciągu jednego dnia gdyńscy policjanci pouczyli łącznie 130 osób i wystawili 3 mandaty wobec tych, którzy wyjątkowo lekceważąco podeszli do uwag funkcjonariuszy. Nieprzestrzeganie podstawowych zasad ostrożności w momencie, gdy ciągle trwają szczepienia przeciwko koronawirusowi, to spore ryzyko dla osób, które np. nie przeszły choroby lub jeszcze się nie zaszczepiły.

Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem za nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa, czyli brak maseczki we wskazanych miejscach (w przestrzeniach zamkniętych w całym kraju, m.in. w autobusach, pociągach, zakładach pracy, sklepach, kinach, teatrach, przychodniach, kościołach czy urzędach), grozi mandat w wysokości nawet do 500 złotych. Obowiązek zakrywania ust i nosa wynika z treści rozporządzenia Rady Ministrów z 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.