Co nowego

Pandemiczne obostrzenia do 30 listopada

Dotyczasowe obostrzenia pozostają aktualne do 30 listopada, co oznacza, że nadal musimy zakrywać nos i usta m.in. w komunikacji miejskiej, sklepach czy urzędach, fot. Przemysław Kozłowski / archiwalne (2020)

Dotyczasowe obostrzenia pozostają aktualne do 30 listopada, co oznacza, że nadal musimy zakrywać nos i usta m.in. w komunikacji miejskiej, sklepach czy urzędach, fot. Przemysław Kozłowski / archiwalne (2020)

Wraz z końcem października weszło w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów, które przedłuża obostrzenia związane z pandemią koronawirusa do końca listopada. W całym kraju nadal obowiązuje m.in. dystans społeczny i nakaz noszenia maseczek w komunikacji publicznej, nadal w 100% nie wypełnią się też teatralne i kinowe widownie.


Dotychczasowe ograniczenia, nakazy i zakazy związane z pandemią będą nadal obowiązywać przez najbliższy miesiąc – z nielicznymi wyjątkami, które dostosowano do bieżącej sytuacji epidemiologicznej w kraju. Od niedzieli, 31 października weszło w życie zmienione rozporządzenie Rady Ministrów „w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii”.

Przypomnijmy, że przez utrzymanie części obowiązujących do tej pory obostrzeń należy ciągle pamiętać m.in. o:

  • obowiązku utrzymania tzw. dystansu społecznego, czyli co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi (z wyjątkiem rodziców i dzieci oraz osób wspólnie zamieszkujących)
  • konieczności noszenia maseczki przykrywającej nos i usta m.in. w autobusie, tramwaju i pociągu, w sklepie, urzędzie czy kościele
  • ograniczonej do 75% liczbie dostępnych miejsc na widowni w kinach i teatrach, w hotelach i restauracjach
  • limicie osób w siłowniach i klubach fitness, kasynach, obiektach handlowych, placówkach pocztowych, bibliotekach, na targach, konferencjach i wystawach oraz w salach zabaw (1 osoba na 10 m²)

W zmienionym rozporządzeniu wprowadzono też nowe wytyczne – dotyczą one obostrzeń dla podchodzących do egzaminów kuratorskich czy uczniów szkół, studentów i pracowników placówek oświatowych oraz instytutów badawczych.

Egzaminy bez zakrywania ust i nosa


Podczas przeprowadzania konkursu na aplikację kuratorską i egzaminu kuratorskiego ich uczestnicy będą zwolnieni z obowiązku zakrywania ust i nosa - podobnie jak w przypadku konkursów i egzaminów organizowanych dla innych grup zawodowych, co uregulowano już w poprzednich rządowych rozporządzeniach.

Przerwy w zajęciach z maseczkami


Najważniejsza zmiana dotyczy natomiast wprowadzenia obowiązku zasłaniania ust i nosa w czasie poza lekcjami oraz zajęciami edukacyjnymi – dotyczy to wspomnianych wyżej szkół, placówek oświatowych, uczelni i instytutów badawczych. Nakaz obowiązuje wyłącznie podczas przerw czy zajęć świetlicowych, ale jednocześnie kierujący podmiotem może podjąć w tej kwestii inną decyzję. W ten sposób dyrektorzy czy rektorzy będą mogli od teraz samodzielnie podjąć decyzję o wprowadzeniu większych środków ostrożności w obawie przed wzrostem zachorowań.

Jak podkreśliła Polska Agencja Prasowa, regulacje dotyczące obowiązku zasłaniania ust i nosa nie podlegają natomiast modyfikacji w odniesieniu do dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym oraz osób zatrudnionych w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego lub placówce oświatowej oraz w ramach form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

Rozporządzenie Rady Ministrów w zmienionej formie będzie obowiązywać do 30 listopada tego roku.

  • ikonaOpublikowano: 02.11.2021 14:15
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.11.2021 14:28
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze