Co nowego

Perły Samorządu: „Szukajmy dobrych rozwiązań”

Jeden z głównych wątków drugiego dnia kongresu to komunikacja prowadzona przez samorządy - o tym, jak prowadzi ją Gdynia mówiła redaktor naczelna Gdynia.pl, Agnieszka Janowicz (z prawej) w rozmowie z Markiem Tejchmanem z Dziennika Gazety Prawnej (z lewej), fot. Paweł Kukla

Jeden z głównych wątków drugiego dnia kongresu to komunikacja prowadzona przez samorządy - o tym, jak prowadzi ją Gdynia mówiła redaktor naczelna Gdynia.pl, Agnieszka Janowicz (z prawej) w rozmowie z Markiem Tejchmanem z Dziennika Gazety Prawnej (z lewej), fot. Paweł Kukla

Jak samorządy korzystają i jak powinny korzystać z nowych technologii komunikacyjnych, skąd pozyskiwać środki na inwestycje, jak zmieniła się demografia podczas pandemii i co dalej z transportem publicznym – to kluczowe tematy drugiego, ostatniego dnia odbywającego się w Gdyni kongresu „Perły Samorządu”. Poznaliśmy też najbardziej oryginalne działania promocyjne polskich miast i gmin oraz najskuteczniejszych skarbników.


Drugi i ostatni dzień „Pereł Samorządu” upłynął pod znakiem kolejnych tematów kluczowych dla wszystkich miast i gmin w Polsce. Gdyński Park Naukowo-Technologiczny za sprawą redakcji Dziennika Gazety Prawnej i internetowych transmisji znów stał się platformą ogólnopolskiej dyskusji o tym, co najważniejsze w lokalnych wspólnotach.

O wyzwaniach i problemach


Tematy czwartkowej odsłony kongresu to nowe wątki – komunikacja z mieszkańcami w dobie cyfrowej rewolucji, ale też ważna debata na temat nowej perspektywy środków z Unii Europejskiej i ich pozyskiwania czy nieuniknionych zmian demograficznych, które przyniosła pandemia. To wreszcie wyjątkowo potrzebna diagnoza stanu komunikacji zbiorowej, która przez koronawirusa straciła sporą część pasażerów.

- Samorządowcy mają wizję tego, w jakich warunkach chcieliby działać, mają wizję tego, co powinni i co chcą robić. Mają też gotowe pomysły i rozwiązania, jak wybrnąć z różnych problemów i to są tematy, o których rozmawiamy w tym roku, na pewno będziemy o nich rozmawiać także w przyszłym roku. Oczywiście nie wszystko zależy od samorządowców. Ważna jest postawa strony rządowej, ważny jest dialog, choćby o podstawach finansowania samorządów. To, co dobrego się wydarzyło w tym roku na kongresie, to fakt, że taki dialog się zaczął – podsumował Krzysztof Jedlak, redaktor naczelny Dziennika Gazety Prawnej, jeden z prowadzących tegoroczną edycję kongresu.



Komunikacja istotna jak nigdy


Początek drugiego dnia „Pereł Samorządu” zdominował wątek komunikacji. Na początek o tym, jak z perspektywy lokalnych mediów wygląda samorządowe zarządzanie środkami przekazu opowiedział redaktor naczelny Trojmiasto.pl, Michał Kaczorowski. Spojrzenie z innej perspektywy, czyli okiem samorządu przybliżyła w kolejnym panelu Agnieszka Janowicz – redaktor naczelna miejskiego portalu Gdynia.pl, odwołując się m.in. do rozbudowanej aplikacji mobilnej dającej mieszkańcom coraz więcej możliwości.

- Komunikacja, mało kto być może zdaje sobie z tego sprawę, ale to jest dziedzina działalności samorządu, która pochłania naprawdę mnóstwo czasu. Musi być zrobiona dobrze, bo na przykład samorządowi zależy na tym, żeby zachęcić mieszkańców do robienia czegoś, na czym samorządowi zależy, żeby mieszkańcy zaczęli robić, w związku z tym komunikacja się profesjonalizuje, ale nie wszędzie w takim samym stopniu. Dlatego uważamy, że jest to bardzo ważny temat, o którym warto rozmawiać i wymieniać się przykładami dobrych kampanii komunikacyjnych – mówił Jakub Kapiszewski, dziennikarz Dziennika Gazety Prawnej.

Tuż po merytorycznych dyskusjach o tym, jak komunikować rzeczy istotne dla mieszkańców przyszła pora na to, aby nagrodzić te samorządy, które świecą pomysłem i przykładem. Poznaliśmy komplet laureatów tegorocznej edycji konkursu „Samorządowy Lider komunikacji i promocji 2021”.

Lauretów nagród dla najlepszych projektów dotyczących komunikacji ogłosił Jakub Kapiszewski z Dziennika Gazety Prawnej, fot. Paweł Kukla
Laureatów nagród dla najlepszych projektów dotyczących komunikacji ogłosił Jakub Kapiszewski z Dziennika Gazety Prawnej, fot. Paweł Kukla

- Nagradzamy sposób, w jaki samorządy mówią do świata zewnętrznego. A mówią bardzo dużo i bardzo dużo mają także odbiorców, bo komunikują się nie tylko ze swoimi mieszkańcami, ale na przykład też z inwestorami (…). Staramy się nagradzać takie komunikaty, na które ewidentnie był jakiś fajny pomysł, fajny twist, który sprawia, że nawet jeżeli komunikat jest dość utylitarny w swojej formie, ponieważ komunikuje o relatywnie prostej rzeczy, jest zrobiony w nietypowy sposób - mówił o konkursie Jakub Kapiszewski.

Główne nagrody „Samorządowego Lidera komunikacji i promocji 2021” trafiły do samorządów w kilku tematycznych kategoriach. Oprócz tego przyznano także wyróżnienia – więcej informacji o nagrodzonych projektach w zapisie z transmisji na żywo z drugiego dnia kongresu.



Zapis transmisji z drugiego dnia kongresu „Perły Samorządu”, facebook.com/gazetaprawnapl

Przed końcem kongresu poznaliśmy też samorządowych skarbników, który szczególnie sprawnie zarządzali finansami swoich gmin i miast w wyjątkowo trudnym, pandemicznym roku. O tym, kto został nagrodzony w skali całego kraju zadecydowały rezultaty tegorocznej edycji rankingu „Skarbnik samorządu”. Partnerem merytorycznym rankingu było Centrum Innowacji Społeczno-Samorządowych CentroPolis.

- Mozolnie wypracowywane przez lata plany inwestycyjne niejednokrotnie w ciągu zaledwie kilku tygodni stawały się nieaktualne, a skarbnicy musieli zmierzyć się z zabezpieczeniem funduszy chociażby na środki ochrony przeciwwirusowej czy też z prowadzeniem pakietów pomocowych dla przedsiębiorców oraz z ustabilizowaniem sytuacji budżetowej w obliczu gwałtownego spadku przychodów – mówiła Dominika Sikora, zastępca redaktora naczelnego Dziennika Gazety Prawnej.

- W tegorocznym rankingu braliśmy pod szczególną uwagę kwestie związane z otwartością w planowaniu budżetowym, w zarządzaniu finansami samorządowymi na mieszkańców, obywateli. (…) Zwracaliśmy uwagę na współpracę z otoczeniem gospodarczym, z przedsiębiorcami, ale także na formy i rodzaje wykorzystywanych narzędzi i instrumentów finansowych chociażby w obszarze długu – mówił o metodologii tworzenia rankingu Krzysztof Koman, prezes CentroPolis.

Informacje na temat nagród przyznanych w rankingu „Skarbnik samorządu 2021” można znaleźć również w zapisie z transmisji na żywo z drugiego dnia kongresu.

Końcówka programu tegorocznych „Pereł Samorządu” przyniosła też m.in. ciekawe sesje plenarne: „Nowa perspektywa budżetowa Unii Europejskiej – jak samorządy mają wykorzystać swoją szansę?” czy „Demografia, migracje i zmiany populacyjne w rzeczywistości po pandemicznej”, gdzie głos zabierali nie tylko samorządowcy, ale także przedstawiciele rządu czy eksperci niezwiązani bezpośrednio z administracją.

Wyjątkowo „gdyńskie” okazało się studio na żywo pod hasłem „Autobus z napisem koniec”, gdzie interesujące statystyki i wnioski związane z funkcjonowaniem komunikacji miejskiej w czasie i u schyłku pandemii przedstawili dyrektor ZKM Gdynia Hubert Kołodziejski oraz reprezentujący Public Transport Consulting i mocno związany z gdyńskim transportem zbiorowym Marcin Gromadzki.

„Szukajmy dobrych rozwiązań”


Dwudniowy kongres zamknęła rozmowa zastępcy redaktora naczelnego Dziennika Gazety Prawnej, Marka Tejchmana z występującym w roli współgospodarza wydarzenia prezydentem Gdyni, Wojciechem Szczurkiem.

Włodarz Gdyni, który dzień wcześniej odebrał m.in. tytuł „Perły Samorządu” dla najlepszego miasta powyżej 100 tys. mieszkańców oraz laur dla najlepszego samorządowca kierującego poczynaniami największych miast w Polsce wskazał, iż kluczowym tematem tegorocznej edycji były relacje na linii samorząd – rząd i to właśnie one zaważą o najbliższej przyszłości kraju.

- Myślę, że w środowisku samorządowym dominuje w sposób bardzo jasny przekonanie o gigantycznej szansie, jaką dla Polski niesie Krajowy Plan Odbudowy i też o tym, że warto na ten temat rozmawiać, aby go dobrze przygotować. Myślę, że wyrażam nie tylko własny pogląd, ale w imieniu polskiego samorządu mogę powiedzieć, że jesteśmy bardzo otwarci na rozmowę. Jeżeli popatrzymy bardzo realistycznie na to, jakie uwarunkowania ma rząd centralny, jakie cele sobie stawia i jakie cele może osiągać samorząd, jestem głęboko przekonany, że da się wypracować i przygotować bardzo dobre rozwiązanie, które sprawi, że wszyscy uczestnicy tej rozmowy na koniec osiągną satysfakcję z dobrze przygotowanego dokumentu i z tego, że mamy też merytoryczne argumenty przed Komisją Europejską (…). Rozmawiajmy partnersko. Wierzę, że to jest możliwe. Są pewne symptomy, że te już wykonane kroki dają nadzieję na otwartość. Nie upierajmy się, że mamy jedyną rację w tej rozmowie, tylko szukajmy dobrych rozwiązań – podsumował wiodący temat tegorocznego kongresu „Perły Samorządu” Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Przypomnijmy, że m.in. rezultatom rankingu „Perły Samorządu” będzie poświęcone specjalne wydanie Dziennika Gazety Prawnej, które ukaże się 19 maja.

Wszystkie dyskusje i sesje w ramach kongresu można natomiast zobaczyć dzięki zapisom internetowych transmisji, które dostępne są m.in. na Facebooku gazetaprawna.pl.

  • ikonaOpublikowano: 13.05.2021 17:40
  • ikona

    Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.05.2021 17:44
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze