Co nowego

Pierwsze nagrody przyznane. 25 lat podróżniczych inspiracji w Gdyni

Wręczenie nagród podczas pierwszego finału 25. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów Kolosy. Na zdjęciu laureaci nagród // fot. Karol Stańczak

Wręczenie nagród podczas pierwszego finału 25. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów Kolosy. Na zdjęciu laureaci nagród // fot. Karol Stańczak

Trwają jubileuszowe 25. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów Kolosy. W sobotę, 24 marca, odbyły się interesujące prelekcje i pokazy, a także wręczono nagrody. Poznaliśmy m.in. laureatów Nagrody im. Andrzeja Zawady i Nagrody Wiecznie Młodzi im. Aleksandra Doby, których fundatorem jest Gdynia. Sala, w której odbywają się pokazy, wypełniła się po brzegi. Uczestnicy śledzili z  wypiekami na twarzy podróżnicze relacje z różnych zakątków świata.

Sobota upłynęła pod znakiem podróży rowerem, kajakiem, motocyklem a nawet hulajnogą. Był to także dzień opowieści o podróżniczych wyczynach, które przenosiły uczestników nie tylko w niedostępne rejony świata, ale też i te całkiem bliskie, które wielu z nas miało okazję odwiedzić. W sobotę na 25. Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów Kolosy, wręczono również pierwsze nagrody.
 
Nagroda im. Andrzeja Zawady to wyróżnienie, które otrzymują młodzi i ambitni podróżnicy. Dzięki niej realizują oni swoje podróżnicze marzenia. Kapituła ocenia oryginalność i jakość nadesłanych projektów oraz dorobek podróżniczy uczestników. Na tej podstawie wybierany jest laureat nagrody, który poza pamiątkową statuetką, otrzymuje 15 tysięcy złotych wsparcia. Pieniądze są przeznaczone właśnie na sfinansowanie wymarzonej wyprawy. W tym roku nagrodę otrzymali Michał Łukasiewicz i Karolina Gawonicz na wyprawę Barren Lands Expedition 2023, a wręczyli ją Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni oraz wirtualnie Anna Milewska – wdowa po patronie nagrody.
 
Kolosy to niezwykłe wydarzenie i bardzo się cieszę, że od lat Gdynia jest mecenasem dwóch szczególnych nagród. Nagród imienia Andrzeja Zawady, które wręczane są najmłodszym uczestnikom Kolosów, tym, którzy dopiero planują swoją wielką, życiową przygodę. Oni muszą przygotować pomysł na wyprawę, ten pomysł jest bardzo uważnie i bardzo szczegółowo analizowany przez najlepszych podróżników. I ci, którzy uzyskają tytuł najlepszego, dostają stypendium 15 000 złotych, by zrealizować swoje marzenia, by gdzieś wyruszyć w świat, potem tutaj wrócić i opowiedzieć o tej swoje przygodzie – powiedział prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
 Michał Łukasiewicz i Karolina Gawonicz, laureaci Nagrody im. Andrzeja Zawady zachęcają do realizowania swoich pasji:
- Trzeba robić to, co się kocha, zacząć małymi krokami, nasza pierwsza wyprawa była w Polsce, pojechaliśmy w góry karkonoskie z naszym nauczycielem angielskiego. Zaczęliśmy małymi krokami i podążaliśmy za swoją pasją, a nasze wyprawy rosły, rosły i rosły. Róbcie to, co kochacie!  - mówi Karolina, a Michał uzupełnia ją: - Mieliśmy już pewne doświadczenie na dalekiej północny Kanady. To jest efekt tej śnieżki, która napełnia się i robi się coraz większa. Udaje się nam znaleźć coraz to dziksze fragmenty na tym świecie.
Nietrudno się domyślić, że Nagroda Wiecznie Młodzi im. Aleksandra Doby to wyróżnienie przyznawane podróżniczym nestorom. Wskazywać na to może zarówno nazwa nagrody, jak i jej patron. Aleksander Doba był wybitnym podróżnikiem, niezniszczalnym kajakarzem, który trzykrotnie pokonał Atlantyk. Na Kolosach gościł regularnie. Organizatorzy wydarzenia postanowili uczcić jego pamięć, czyniąc go patronem nagrody Wiecznie Młodzi. Jej laureaci otrzymują pamiątkową statuetkę oraz wsparcie od Gdyni w wysokości 15 tysięcy złotych. W tym roku wiecznie młodym okazał się Michał Kochańczyk, który wybiera się rowerem  na Kubę 2023. Nagrodę odebrał z rąk Gabrieli Doby i prezydenta Wojciecha Szczurka.
 
- To nagroda dla tych, którzy bez względu na wiek, przekraczając już ten magiczny wiek 65 lat, wyruszają w podróż swego życia. To z jednej strony uhonorowanie tych, którzy to robią, a z drugiej strony, mam nadzieję, inspiracja dla tych wszystkich, którzy przekraczając pewną granice wieku, nadal chcą realizować swoją pasję. – wyjaśnia prezydent Wojciech Szczurek.
 
Michał Kochańczyk, laureat Nagrody Wiecznie Młodzi im. Aleksandra Doby, podziękował za możliwość realizowania swojej pasji podróżniczej:
- Dziękuję kapitule, dziękuję miastu Gdynia za tę nagrodę. Inspiracją była ciągła chęć podróżowania. Wędrowałem dużo po tym świecie, a że jestem po operacji dwóch stawów kolanowych, w tej chwili jedyną formą aktywności, poza żeglarstwem, są rowery. Jest taka ciekawa wyspa Kuba, ciekawa swoją kulturą, ciekawa krajobrazem. To może być prawdziwe wyzwanie, by docierać do takich miejsc, bardzo ciekawa przygoda, poznawanie ludzi, bycia z tym ludźmi, bo zawsze rowerzysta jest przyjmowany bardzo serdecznie.  
 
W sobotę wręczono również Super Kolosa za całokształt dokonań. Nagrodę otrzymał Janusz Majer – legenda polskiego himalaizmu. Himalaista, podróżnik, lider wielu kluczowych wypraw w historii polskiego wspinania. Choć sam zdobył jeden ośmiotysięcznik – Broad Peak – zapisał się na kartach historii polskiego wspinania jako jeden z najwybitniejszych liderów. Kierował między innymi wyprawami w Andy Peruwiańskie i Yosemite (1980 r., pierwsze polskie przejście The Nose) oraz na Langtang Lirung (1982 r.), Ganesh II (1983 r.), Broad Peak (1984 r.), Lhotse (1985 r.) i K2 (1986 r.). Przez cztery i pół roku (23.11.2013 – 22.05.2018) szef programu „Polskie Himalaje”, którego częścią został program Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera.

Janusz Majer otrzymuje nagrodę Super Kolosa
Wręczenie nagród podczas pierwszego finału 25. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów Kolosy. Janusz Majer otrzymuje Nagrodę Super Kolosa (wręcza nagrodę Krzysztof Baranowski, przy mikrofonie Leszek Cichy) // fot. Karol Stańczak

Kolosa w kategorii „Żeglarstwo” otrzymał:
Kapitan Maciej Sodkiewicz
Wyróżnienie otrzymali:
Michał Palczyński i Aleksandra Rapp
 

Na zdjęciu kapitan Maciej Sodkiewicz z Kolosem w kategorii "Żeglarstwo"
Wręczenie nagród podczas pierwszego finału 25. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów Kolosy. Na zdjęciu kapitan Maciej Sodkiewicz z nagrodą,w towarzystwie syna i żony oraz członka Kapituły Kolosów (Andrzej Ciszewski) // fot. Karol Stańczak 

 Wręczenie nagród podczas pierwszego finału 25. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów Kolosy. // fot. Karol Stańczak 

Wręczenie nagród podczas pierwszego finału 25. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów Kolosy. Na zdjęciu Michał Palczyński i Aleksandra Rapp oraz członkowie Kapituły Kolosów (Joanna Pajkowska i Andrzej Ciszewski) // fot. Karol Stańczak 

Zdobywcy Nagrody Specjalnej Kolosów to:
Załoga Jachtu s.y. Konstanty Maciejewicz


Wręczenie nagród podczas pierwszego finału 25. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów Kolosy.
Wręczenie nagród podczas pierwszego finału 25. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów Kolosy. Nagrodę Specjalną Kolosów odbiera członek Załogi Jachtu s.y. Konstanty Maciejewicz // fot. Karol Stańczak


Gratulacje!


Warto wspomnieć, że w sobotę działało też nasze studio, w którym gościliśmy m.in. Janusza Majera, laureata Super Kolosa za 2022 rok, Krystynę Pajkowską z Kapituły Kolosów, prezydenta Wojciecha Szczurka oraz laureatów Nagrody im. Zawady i Nagrody im. Doby. Rozmowy prowadził nasz redakcyjny kolega Przemysław Kozłowski.
Wkrótce zaprezentujemy je na stronie Gdynia.pl oraz na naszym kanale YT: https://www.youtube.com/umgdynia

 
Studio Gdynia.pl
Studio podczas 25. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów Kolosy. Na zdjęciu od prawej Joanna Pajkowska, Wojciech Szczurek i Przemysław Kozłowski // fot. Karol StańczakJutro (26 marca) KOLOSalne wydarzenie rozpoczyna się o 10.00.


W programie:

 • 10:00–10:30
Piotr Krzyżowski, Radosław Woźniak
Broad Peak i K2. Szybka akcja w dobrym stylu

 • 10:35–11:05
Dorota Rasińska-Samoćko
Speed Lady. Siedem ośmiotysięczników w trzy miesiące

 • 11:10–11:40
Monika Witkowska
Szczyt marzeń. Druga po Wandzie Rutkiewicz

 • 11:45–12:30
Danuta Piotrowska
Na przekór mitom. Zimowy Noszak 50 lat później

 • 12:55–15:40 | BLOK IX | NOMINACJE DO KOLOSÓW: ALPINIZM, JASKINIE / SUPER KOLOS
 • 12:55–13:15
Magda Sitarz, Jagna Kicyła, Łukasz Stankowski
Hagengebirge 2022. Żeby tylko sprzętu nie brakło

 • 13:20–13:50
Łukasz Dudek
Delirium w Wilder Keiser

 • 13:55–14:15
Mariusz Polok, Magdalena Słupińska, Katarzyna Koprowska
Projekt Valbona. Jaskinie Gór Przeklętych

 • 14:20–15:05
Janusz Majer
Super Kolos. Legenda złotej ery

 • 15:10–15:40
Bartek Ziemski
Zjazd na nartach z dwóch ośmiotysięczników

 • 16:00–17:00
FINAŁ (II): Ceremonia wręczenia NAGRODY DZIENNIKARZY, NAGRODY IM. MACIEJA KUCZYŃSKIEGO, KOLOSÓW w kategoriach ALPINIZM, EKSPLORACJA JASKIŃ, PODRÓŻE, WYCZYN, Grand Prix konkursu FOTOGLOB oraz NAGRÓD PUBLICZNOŚCI

 • 17:10–17:50
Koncert zespołu Atlantyda
Blisko 30 lat na scenie, doskonali instrumentaliści i żeglarskie przeboje w autorskim wykonaniu: Atlantyda to zespół złożony z muzyków pochodzących z różnych stron Polski – Gdyni i Warszawy. Ich repertuar stanowią tradycyjne oraz współczesne piosenki morskie i żeglarskie autorstwa założyciela zespołu Sławomira Klupsia. Marco Polo, Żegluj, Pacyfik, Stara latarnia, Pożegnalny ton – to tylko część hitów, które znane są wszystkim żeglarzom. Folk morski w akustycznym brzmieniu.

 • 17:55–18:15
Konkurs z nagrodami dla osób biorących udział w wyborze laureatów nagród publiczności.
 
Zapraszamy do hali Polsat Plus Arena Gdynia!

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
 • ikonaOpublikowano: 25.03.2023 20:20
 • ikona

  Autor: Małgorzata Omachel - Kwidzińska (m.omachel@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 26.03.2023 16:55
 • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona

Zobacz także

Najnowsze