Co nowego

Pierwsze w tym roku jajo gdyńskich sokołów

fot. materiały Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt

fot. materiały Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół" (Peregrinus.pl)

08.03.2021 r.

Gdyńska para sokołów wędrownych znów doczeka się potomstwa. Pierwsze w tym sezonie jajo samica zniosła nad ranem w niedzielę, 7 marca. To jednocześnie pierwsze sokole jajo w tym roku w Polsce.


Pierwsze w tym sezonie jajo gdyńskich sokołów samica Bryza zniosła w niedzielę, 7 marca o godzinie 4:24. Wszystko zarejestrowały kamery, które są zamontowane w gnieździe ptaków na kominie gdyńskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła.Teraz przed sokolimi rodzicami okres inkubacji. Samiec i samica będą wysiadywać jajo na zmianę. Potrwa to od 32 do 37 dni, zatem pierwsze pisklę powinno wykluć się w połowie kwietnia. W międzyczasie – miejmy nadzieję – w gnieździe Bryzy i Bosmana pojawią się kolejne jaja. W poprzednich latach gdyńskie sokoły wydawały na świat od 2 do 4 młodych ptaków.

Bryza i Bosman po raz kolejny przodują pod tym względem w skali kraju. Ich jajo jest pierwszym w Polsce w tym roku. Co ciekawe, w ubiegłym roku pierwsze jajo gdyńskich sokołów pojawiło się niemal dokładnie w tym samym czasie. Było to bowiem 6 marca. Precyzja zegara biologicznego tych zwierząt jest więc do pozazdroszczenia.

Zaangażowanie Grupy PGE w ochronę tego gatunku wpisuje się w Program Restytucji Populacji Sokoła Wędrownego w Polsce. W życie gdyńskich – i nie tylko – sokołów mocno angażuje się również Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”. To właśnie na prowadzonej przez nie stronie www.peregrinus.pl można na żywo podglądać poczynania Bryzy i Bosmana. Transmisja jest dostępna przez całą dobę.


Jajo wysiadywane będzie przez oboje rodziców. Póki co Bosman dba o Bryzę, przynosząc jej jedzenie // materiał ze strony Peregrinus.pl

Gdyńskie sokoły to jedenastoletni Bosman i dwa lata młodsza Bryza. Ptaki już od 8 lat rezydują w naszym mieście. Pierwsza w Gdyni pojawiła się samica, która przyleciała tu w 2013 roku z oddalonego o 376 km Neustrelitz w Niemczech. Samiec dołączył do niej niedługo później. Przybył z południa Polski – dokładnie z Wrocławia. W ciągu ostatnich lat wydali na świat liczne potomstwo. Tylko w ostatnich pięciu sezonach w ich gnieździe wykluło się 17 młodych sokołów i sokolic.