Co nowego

Pierwsze w tym roku pisklę gdyńskich sokołów

Moment narodzin zarejestrowany przez kamerę zamontowaną w gnieździe gdyńskich sokołów // (materiały Peregrinus.pl)

Moment narodzin zarejestrowany przez kamerę zamontowaną w gnieździe gdyńskich sokołów // (materiały Peregrinus.pl)

15.04.2021 r.

15 kwietnia o godzinie 10:55 na świat przyszło pierwsze w tym sezonie pisklę gdyńskich sokołów wędrownych – Bryzy i Bosmana. To jednocześnie drugi młody sokół, który w tym roku wykluł się w Polsce. Czekamy na kolejne pisklaki w Gdyni – w gnieździe na kominie PGE Energia Ciepła są jeszcze trzy jaja.


Gdyńskie sokoły to jedenastoletni Bosman i dwa lata młodsza Bryza. Każdego roku w marcu i kwietniu z zainteresowaniem obserwujemy pojawiające się w ich gnieździe jaja, proces wysiadywania ich przez rodziców i wreszcie – moment wyklucia się piskląt. Wszystko to jest możliwe dzięki dwóm kamerom, które towarzyszą sokołom w ich gdyńskim domu.

Pierwsze w tym sezonie jajo samica zniosła nad ranem w niedzielę, 7 marca. Było to jednocześnie pierwsze sokole jajo w tym roku w Polsce. To właśnie z niego wykluł się dziś - 15 kwietnia - o godz. 10:55 pierwszy młody, gdyński sokół.
W ostatnich latach gdyńskie sokoły były pionierami w skali kraju – to u nich pojawiały się pierwsze w sezonie jaja i jako pierwsze cieszyły się potomstwem. Tym razem Bosmana i Bryzę ubiegła para z Poznania. To właśnie tam na świat przyszedł pierwszy w tym roku polski sokół. Młode ptaki urodziny będą obchodzić jednak tego samego dnia. Poznańskie pisklę wykluło się kilka godzin wcześniej, przed godziną 8 rano.

Bosman, Bryza i ich nowy potomek czekają teraz na kolejne wyklucia. Trzy następne jaja samica zniosła odpowiednio: 9, 12 i 14 marca. Następnie, gdy młode ptaki nieco podrosną, zostaną przebadane i oznakowane. Wtedy poznamy również płeć każdego z nich. Bez względu na to, jaka ona będzie, wystartował konkurs na imiona dla piskląt. Aby wziąć w nim udział, wystarczy wypełnić formularz na stronie www.peregrinus.pl/gdynia. Termin zgłoszeń upływa 19 kwietnia.

Poczynania ptaków można oglądać przez całą dobę dzięki dwóm kamerom zainstalowanym w ich gnieździe na kominie elektrociepłowni PGE Energia Ciepła. Zaangażowanie Grupy PGE w ochronę tego gatunku wpisuje się w Program Restytucji Populacji Sokoła Wędrownego w Polsce. W życie gdyńskich – i nie tylko – sokołów mocno angażuje się również Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”. To właśnie na prowadzonej przez nie stronie www.peregrinus.pl można podglądać sokoły.

Bosman i Bryza przez większą część roku mieszkają w swoim gdyńskim gnieździe. Mimo wszelkich wygód zimę spędzają w znacznie cieplejszych rejonach – na południu Europy lub nawet w Afryce. Jednak każdej wiosny wracają do Gdyni, by wydać na świat potomstwo. Podobnych gniazd jest w Polsce kilkanaście, m.in. w Poznaniu, Płocku, Gdańsku, Warszawie, Wałbrzychu, Toruniu, Włocławku czy Głogowie.

W ostatnich latach to właśnie u gdyńskiej pary sokołów pojawiały się pierwsze jaja zniesione w Polsce w danym sezonie. W 2020 roku było to dokładnie 6 marca. W ubiegłym roku w Gdyni wykluły się 4 pisklęta. Bryza i Bosman zostali szczęśliwymi rodzicami trzech samiczek i jednego samczyka. Młode ptaki zostały zaobrączkowane, a imiona, jakie im nadano – Gdynka, Perła, Rafa i Sztorm – wyłoniono w konkursie.