Co nowego

Przedszkole bez barier

Terapeutyczny Punkt Przedszkolny otworzyli m.in.: prezydent Wojciech Szczurek, wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz i wiceprezydent Michał Guć // fot. Magdalena Czernek

Terapeutyczny Punkt Przedszkolny otworzyli m.in.: prezydent Wojciech Szczurek, wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz i wiceprezydent Michał Guć // fot. Magdalena Czernek

Ma trzy sale przedszkolne i cztery gabinety terapii indywidualnej. Znajdzie się tam 25 miejsc dla dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami oraz 50 miejsc dla maluchów, które potrzebują wsparcia na wczesnym etapie rozwoju. Ruszył pierwszy w Gdyni Terapeutyczny Punkt Przedszkolny „Ja sam”. Mieści się on przy ul. Biskupa Dominika 34/36 i dziś odbyło się jego oficjalne otwarcie.

Punkt przedszkolny prowadzi Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Gdyni.

Jako pracownicy Ośrodka Wczesnej Interwencji w Gdyni dostrzegaliśmy potrzebę kontynuowania terapii i zaleceń dla naszych pacjentów. Stwierdziliśmy, że potrzebne jest utworzenie Terapeutycznego Punktu Przedszkolnego. Będziemy tu  pomagać dzieciom robić wszystko samodzielnie, uczyć je samodzielności. Skupimy się też na rozwoju ich sposobu komunikowania oraz na wdrażaniu ich do życia społecznego - mówi Magdalena Czerniak, pełniąca obowiązki dyrektora Terapeutycznego Punktu Przedszkolnego „Ja sam”.

W placówce jest miejsce dla 25 dzieci z niepełnosprawnościami: z całościowymi zaburzeniami w rozwoju, z niepełnosprawnością intelektualną czy sprzężoną. Ma ona również możliwość zorganizowania indywidualnej terapii dla 50 maluchów, w ramach wczesnego wspomagania rozwoju. Terapeutyczny Punk Przedszkolny jest przeznaczony dla dzieci w wieku od 2,5 do 8 lat.W czwartek, 11 października odbyło się uroczyste otwarcie punktu przedszkolnego przy ul. Biskupa Dominika 34/36. Wzięli w nim udział m.in.: prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, Bartosz Bartoszewicz – wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia, Michał Guć – wiceprezydent ds. innowacji, pracownicy placówki i rodzice dzieci, które będą korzystać z jego pomocy.

To niezwykle ważne miejsce. Lokal został użyczony z miejskich zasobów. I nie mam żadnych wątpliwości, że będzie znakomicie wykorzystany na rzecz najmłodszych mieszkańców naszego miasta – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Ten punkt trafia w żywotne potrzeby gdynian. To z resztą nie pierwszy raz, kiedy wspólnie ze stowarzyszeniem realizujemy tego typu przedsięwzięcie. Jest ono naszym partnerem od ponad 20 lat. Zapewnia różnego rodzaju wsparcie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną – dodaje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Terapeutyczny Punkt Przedszkolny w Gdyni przygotuje swoich małych podopiecznych do edukacji szkolnej i późniejszego samodzielnego życia. Odbywać się tam będą zajęcia i konsultacje z dziedziny fizjoterapii, psychologii, logopedii i pedagogiki.

Wszystkie dzieci będą posiadały zaświadczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. W naszym punkcie zajęcia prowadzimy indywidualnym programem terapeutycznym z wykorzystaniem metod Montessori i pedagogiki Januszka Korczaka – mówi Czerniak.  

W placówce są trzy sale przedszkolne, w których prowadzone będą zajęcia grupowe. Ma ona też cztery gabinety do pracy indywidualnej. To m.in.: sala logopedyczna, pomieszczenie do zajęć z terapii integracji sensorycznej oraz gabinet przeznaczony do terapii psychologicznej. Planowane jest także stworzenie sali doświadczania świata.

Nad edukacją i bezpieczeństwem dzieci będzie czuwać wyspecjalizowany personel: czterech nauczycieli wychowania przedszkolnego, personel pomocniczy, a także terapeuci indywidualni, neurologopedzi, psycholodzy czy terapeuci ręki.

Do punktu przedszkolnego mogą dostać się dzieci, które posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną. Wystarczy zgłosić się do placówki i wypełnić specjalny formularz.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 11.10.2018 18:07
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 11.10.2018 23:34
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze