Co nowego

Piknik energetyczny #wGdyni

Gdyńskie stoisko na 3. Pomorskim Pikniku Energetycznym // fot. Magdalena Czernek

Gdyńskie stoisko na 3. Pomorskim Pikniku Energetycznym // fot. Magdalena Czernek

11.06.2022 r.

Pokazy edukacyjne, nowoczesne urządzenia grzewcze, gry, spotkania ze specjalistami czy możliwość przejażdżki rowerem elektrycznym – m.in. takie atrakcje czekają na tych, którzy wybiorą się na skwer Arki Gdynia. Trwa tam 3. Pomorski Piknik Energetyczny. To okazja, aby dowiedzieć się więcej o odnawialnych źródłach energii, ochronie powietrza czy elektromobilności.
 
Ten weekend w Gdyni jest bardzo energetyczny. 20 wystawców zawitało do naszego miasta, by mówić m.in. o niskoemisyjnym transporcie, zaletach ekologicznych inwestycji czy ochronie powietrza. To firmy i organizacje związane z branżą energetyczną. Ich stoiska można odwiedzać na skwerze Arki Gdynia. Wszystko w ramach 3. Pomorskiego Pikniku Energetycznego.
 

– Rozmawiamy o rzeczach ważnych nie tylko dla mieszkańców Gdyni, ale i naszego kraju. Mówimy, jak zaoszczędzić pieniądze, ale też jak poprzez oszczędności dbać o klimat i ekologię w naszym mieście. Cieszymy się, że mamy dużo wystawców i że wielu mieszkańców spędza z nami ten piękny, słoneczny dzień. Życzymy wielu ciekawych doświadczeń i wrażeń – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

– Piknik ma bogatą ofertę – od najprostszej energetyki, nawet drzewnej, po najnowsze rozwiązania związane z pompami ciepła czy fotowoltaiką, którą możemy montować w naszych domach. Zakres wiedzy jest bardzo szeroki. To wiedza, która jest potrzebna każdemu z nas na co dzień. Obecnie żyjemy w takich czasach, kiedy musimy zacząć oszczędzać i myśleć o różnych wariantach i zarządzaniu energią w efektywny sposób. Oczywiście można szukać informacji w internecie, ale tutaj mamy to wszystko w jednym miejscu – mówi Szymon Gajda, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej w Gdańsku.


Wydarzenie potrwa dwa dni. Dziś energetyczne miasteczko będzie otwarte do godz. 17.00. Jednak wszyscy zainteresowani mogą do niego zawitać również w niedzielę, 12 czerwca w godz. 10.00-16.00. Atrakcji jest sporo.
 
Uczestnicy pikniku mają okazję zapoznać się ze sprzętem do produkcji energii z odnawialnych źródeł czy nowoczesnymi urządzeniami grzewczymi. Na skwerze Arki Gdynia można się przyjrzeć m.in.: kolektorom słonecznym, panelom fotowoltaicznym, gazowym i sprężarkowym pompom ciepła, kotłom gazowym czy niskoemisyjnym kominkom.
 
Przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku zachęcają natomiast do korzystania z przyjaznych dla środowiska pojazdów. Dlatego każda osoba, która przyjedzie na piknik rowerem, hulajnogą czy na rolkach, otrzymuje upominek.
 
Na miejscu można też poznać zalety zeroemisyjnych środków transportu i przejechać się rowerem elektrycznym.
 
Nie brakuje również atrakcji dla rodzin. Edukatorzy z Centrum Nauki Experyment organizują pokazy energetyczne, które przyciągają uwagę zarówno młodych naukowców, jak i dorosłych.

Pokaz energetyczny przygotowany przez edukatorów z Centrum Nauki Experyment podczas 3. Pomorskiego Pikniku Energetycznego // fot. Magdalena Czernek
 
Z kolei przedstawiciele spółki PGE Energia Ciepła oraz Okręgowego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej prezentują mieszkańcom zalety ekologicznego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej z miejskiej sieci ciepłowniczej.

Natomiast pracownicy Urzędu Miasta Gdyni oferują wsparcie osobom, które chcą złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Udzielają też informacji na temat programu „Czyste Powietrze” oraz miejskich dotacji na wymianę źródeł ogrzewania domów. Przy gdyńskim stoisku można się również dowiedzieć, jak czytać faktury za prąd oraz ile prądu zużywają domowe urządzenia. A strażnicy miejscy pokazują, jak prawidłowo korzystać z pieców i kominków.
 
Ponadto eksperci energetyczni mówią o uchwałach antysmogowych, monitoringu powietrza i możliwości uzyskania dofinansowania na ekologiczne inwestycje. Doradcy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku opowiadają także o tym, jak efektywnie dostarczać ciepło i prąd do domu, jak szybko i ekologicznie dotrzeć do pracy, kina czy teatru oraz jak znaleźć oszczędności w budżecie energetycznym.

Wystawcy przygotowali też konkursy energetyczne oraz grę terenową z nagrodami. A po wysiłku umysłowym i fizycznym uczestnicy mogą odpocząć w strefie relaksu z książkami i leżakami lub udać się do strefy gastronomicznej.

Piknik organizują: miasto Gdynia oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 • Stoiska i strefa zabaw na 3. Pomorskim Pikniku Energetycznym // fot. Magdalena Czernek
 • Od lewej: Marek Łucyk - wiceprezydent ds. rozwoju i Szymon Gajda - prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podczas otwarcia 3. Pomorskiego Pikniku Energetycznego // fot. Magdalena Czernek
 • Węzeł cieplny na jednym ze stoisk 3. Pomorskiego Pikniku Energetycznego // fot. Magdalena Czernek
 • Pojazdy zeroemisyjne na jednym ze stoisk // fot. Magdalena Czernek
 • Dziewczynka w różowej czapce rozwiązuje łamigłówkę energetyczną podczas 3. Pomorskiego Pikniku Energetycznego // fot. Magdalena Czernek
 • Płócienne torby, ulotki, skarbonki i książeczki na jednym ze stoisk 3. Pomorskiego Pikniku Energetycznego // fot. Magdalena Czernek
 • Hulajnogi i rowery elektryczne przy jednym ze stoisk 3. Pomorskiego Pikniku Energetycznego // fot. Magdalena Czernek
 • Stoisko WFOŚiGW w Gdańsku // fot. Magdalena Czernek
 • Gry i zabawy przy stoisku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego // fot. Magdalena Czernek
 • Energetyczne eksperymenty na stoisku Centrum Nauki Experyment // fot. Magdalena Czernek
 • Od lewej: Marek Łucyk - wiceprezydent ds. rozwoju i Szymon Gajda - prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przy jednym ze stoisk na 3. Pomorskim Pikniku Energetycznym // fot. Magdalena Czernek
 • Na pierwszym planie strefa zabaw. W tle stoiska wystawców uczestniczących w 3. Pomorskim Pikniku Energetycznym // fot. Magdalena Czernek
 • Wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk i zespół Samodzielnego Referatu ds. Energetyki Urzędu Miasta Gdyni // fot. Magdalena Czernek