Co nowego

Pilsner Urquell Jazz Festival Gdynia

Opis alternatywny

15.07.2005 r.

Po raz pierwszy w Europie, unikalny na świecie, rusza Pilsner-Urquell Jazz Festival Gdynia 2005!!! Od piątku 15 lipca, na 3 dni deski Teatru Muzycznego zamienią się w salę koncertową, na której będzie można podziwiać występy zaproszonych solistek (wokalistek i instrumentalistek) i towarzyszących im zespołów. Wśród zaproszonych artystek znalazły się m.in. niezwykle popularna w naszym kraju 'brazylijska Sade' - Ive Mendes; mieszkająca w Pradze, pięknie śpiewająca jazz i bossa novy Yvonne Sanchez oraz jeden z najpiękniejszych głosów damskiego jazzu, Stacey Kent.

Nie tylko wokalistki będą gwiazdami Pilsner-Urquell Jazz Festival Gdynia 2005. Potwierdzony został również wystep fenomenalnej gorącej trębaczki Saskii Laroo. Holenderska instrumentalistka nazywana jest 'Lady Miles Davis' zagra z polskim zespołem Funk de nite.

Na festiwalu wystąpią również przedstawicielki polskiej sceny muzycznej: znakomita gitarzystka Krzysia Górniak, dj-ka i wokalistka Małgosia Kościelniak oraz Marta Kubaczyk (m.in. Łyczacza).

Program

15 lipca 2005 godzina 20:00 - Ive Mendes, Marta Kubaczyk (Łyczacza)

Marta Kubaczyk
Podczas koncertów w Fabryce Trzciny w styczniu czy w czasie gali 'Doskonałość Roku' Twojego Stylu w lutym tego roku śpiew i urodę Ive Mendes mogła podziwiać garstka wybrańców. Nazywana 'brazylijską Sade' artystka, której przeboje 'Natural High', 'Night Night' oraz uroczą wersję 'If You Leave Me Now' pochodzącą z repertuaru grupy Chicago puszczają chyba wszystkie rozgłośnie radiowe w naszym kraju.
Marta Kubaczyk (Łyczacza) - 21-letnia, obdarzona przepięknym kameralnym głosem wokalistka wraz z grającym na fortepianie kompozytorem Maciejem Łyszkiewiczem tworzy zespół Łyczacza. Jak sami mówią: 'W ramach muzycznego relaksu i ucieczki od agresywnej rzeczywistości proponujemy wam wycieczkę w krainę bossa novy, dobrego wina i romantycznych wieczorów z bliską sercu osobą'.


16 lipca 2005 godzina 20:00 - Stacey Kent, Krzysia Górniak

Stacey Kent
Jeden z najpiękniejszych głosów damskiego jazzu. Styl Stacey Kent najładniej opisał trzykrotny zdobywca Oskara, autor piosenek, Jay Livingston. Napisał on mniej więcej:
Stacey Kent to rewelacja. Nie ma dziś nikogo, kto mógłby się z nią równać. Ona ma styl największych, takich jak Billie Holiday i Ella Fitzgerald. A wyśpiewuje słowa niczym Nothing Cole - czysto, jasno i zawsze w towarzystwie perfekcyjnej frazy.

Stacey ma na swym koncie osiem własnych płyt. Miłośnicy mogą podziwiać jej głos również na płytach jej męża, znakomitego Jima Tomlistona. Fanom na pewno nie umknęły pochlebne oceny jej ostatniej jak do tej pory płyty Boy Next Door z 2003 roku - utwory z tego krążka regularnie goszczą w radiowych audycjach Sjesta czy Smooth Jazz Cafe.

Krzysia Górniak
Jedna z najciekawszych gitarzystek współczesnego jazzu. Jej styl gry jest połączeniem ciepłych brzmień Pata Metheny'ego i ostrej, intelektualnej gry Johna Scofielda. W 1998 roku założyła międzynarodowy zespól 'Tales', dla którego komponowała i aranżowała. Wiosną 2002 roku ukazał się album nagramy w tym składzie zatytułowany właśnie 'Tales'. W kwietniu 2003 artystka wróciła do Warszawy i rozpoczęła pracę nad nowym albumem, z czołowymi polskimi muzykami. W czerwcu 2004 ukazał się album 'Ultra' wydany przez Impresariat ITI.


17 lipca 2005 godzina 20:00 - Saskia La Roo, Yvonne Sanchez

Saskia Laroo
To doskonała holenderska trębaczka jazzowa zwana nie przypadkiem 'Lady Miles Davies'. Ma na koncie występy z takimi gwiazdami jazzu jak Marcus Miller. George Benson, Wynton Marsalis czy Candy Dulfer. Grała na festiwalach jazzowych na kilku kontynentach w tym na tak słynnych europejskich festiwalach jak Montreux czy Northsea Jazzfestival. Tylko w tym roku występowała na Java Jazzfestival w Indonezji, koncertowała tez w Nowym Jorku, San Francisco i Moskwie. Podczas Pilsner Urquell Jazz Festival wystąpi z towarzyszeniem krakowskiego zespołu Funk de nite.

Yvonne Sanchez - ta urodzona w Polsce wokalistka mieszka w Pradze, jest córką Kubańczyka i Polki, pięknie śpiewa jazz i bossa novy. Występowała już m.in. w Niemczech, Izraelu, Portugalii, Brazylii i na Kubie. Podróże po Ameryce Południowej wpłynęły na rozwój muzycznej kariery Yvonne. W swoich piosenkach często sięga po motywy latynoskie. Jej debiutancki album 'Invitation' zyskał nominacje do czeskiej nagrody Grammy. W Gdyni zaśpiewa program zatytułowany Brasilian Mood.