Co nowego

Plakaty dające do myślenia. „Zwierzę też człowiek” w Gdyni

Plakat laureatki konkursu Galerii Plakatu AMS w gdyńskiej wiacie przystankowej

Plakat laureatki konkursu Galerii Plakatu AMS w gdyńskiej wiacie przystankowej

17.01.2020 r.

Czekając na autobus lub przejeżdżając ulicami naszego miasta, na pewno zauważyliście bardzo sugestywne plakaty w wiatach przystankowych i na bilbordach. To wynik 20. jubileuszowej edycji konkursu Galerii Plakatu AMS. Jego uczestnicy mieli za zadanie zaprojektować plakaty na temat prawa zwierząt do godnego życia.

Podejście do zwierząt, wiedza na temat ich potrzeb, opieki na nimi i poczucie obowiązku względem nich staje się przedmiotem wielu kampanii społecznych, tematem programów telewizyjnych i radiowych. Między innymi dzięki temu świadomość społeczna na temat ochrony zwierząt, ich prawa do godnego życia wzrasta z roku na rok. To ważna kwestia, która mimo wszystko wciąż wymaga poprawy i szerszego dotarcia do odbiorcy. Dowodem na to może być m.in. rekordowa ilość zgłoszeń do konkursu mającego promować prawa zwierząt – 779 projektów.
 
Jak możemy przeczytać na stronie Galerii Plakatu AMS„wśród zgłoszeń nie zabrakło prac wstrząsających, metaforycznych i wywołujących emocje. Wiele z nich wyróżnia doskonały warsztat artystyczny i bogata symbolika. Jak co roku jurorzy wybierali zwycięzców spośród anonimowych prac, a nad przebiegiem konkursu czuwał audytor EY.”
 
Laureatką konkursu została Anna Frydrych z ASP w Warszawie. Jej pracę przedstawiającą wychudzonego psa na żółtym tle i napis „Uwaga. Zły Pan” można zobaczyć w wielu wiatach przystankowych w całej Polsce, również w Gdyni.
 
Jury przyznało także wyróżnienia, a zdobyli je: Dawid Celek, Wiktor Ciepak, Maria Ilczyna, Nikodem Pręgowski oraz Julia Solecka. Nikodem Pręgowski otrzymał dodatkowo wyróżnienie Fundacji Animal Rescue Polska, a Julia Solecka Nagrodę Specjalną Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce. Prace osób wyróżnionych również można podziwiać w miejskich przestrzeniach w całym kraju.
 
O wynikach konkursu zadecydowali m.in. Dorota Sumińska – lekarz weterynarii, autorka audycji radiowej Wierzę w zwierzę nadawanej w TOK FM, Łukasz Balcer, prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce, Adam Wajrak, działacz na rzecz ochrony przyrody, dziennikarz związany z „Gazetą Wyborczą” i Marcin Dorociński, aktor zaangażowany w wiele akcji na rzecz zwierząt.
 
Konkurs Galerii Plakatu AMS co roku porusza tematy społeczne (zeszłoroczna edycja promowała zdrowe odżywianie). Zwycięskie prace będzie można oglądać na przystankach AMS w całej Polsce w 2020 roku.

  • Nagroda główna. Autor: Anna Frydrych // Galeria Plakatu AMS
  • Autor: Dawid Celek // Galeria Plakatu AMS
  • Autor: Julia Solecka // Galeria Plakatu AMS
  • Autor: Maria Ilczyna // Galeria Plakatu AMS
  • Aurtor: Wiktor Ciepak // Galeria Plakatu AMS
  • Autor: Nikodem Pręgowski // Galeria Plakatu AMS