Co nowego

„Pociąg do miasta” czeka na artystów offowych

Festiwalowe spektakle są wystawiane w przestrzeni miasta // fot. Krzysztof Winciorek

Festiwalowe spektakle są wystawiane w przestrzeni miasta // fot. Krzysztof Winciorek

18.02.2020 r.

Rozpoczynają się przygotowania do 6. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego „Pociąg do miasta”. W tym roku potrwa on od 3 do 8 sierpnia. A jego hasłem przewodnim jest „Stacja Miasto”. Jak co roku wydarzenie wyjdzie poza teatralne wnętrza. Spektakle będą się odbywać blisko ludzi, w przestrzeni miejskiej. Aby jednak ta teatralna plenerowa podróż po Gdyni mogła się odbyć, potrzebni są artyści, którzy zaprezentują się przed publicznością. Teatry i artyści offowi, którzy chcieliby wziąć udział w przedsięwzięciu, mogą się zgłaszać do 31 marca.
 
W tegorocznej edycji festiwalu głównym bohaterem ma być miasto. Dlatego zgłaszane przedstawienia powinny się do niego odnosić. Spektakle mają być oparte na tekstach dramatycznych, literackich lub poetyckich, które są adresowane do widza dorosłego. A swoją tematyką powinny nawiązywać do szeroko rozumianego pojęcia „miasta”. W tematykę festiwalu trafiają prezentacje teatralne skupiające się na miastach w kontekście ich historii i architektury oraz spektakle skupiające się na problemach mieszkańców i ich historiach.
 
Do udziału w „Pociągu do miasta” mogą zgłaszać się teatry offowe z całej Polski, które nie boją się działać na przekór obowiązującym trendom, świadomie balansują na granicy nowoczesnego teatru i nieustannie poszukują nowych sposobów artystycznej ekspresji. Swoich sił mogą spróbować również teatry instytucjonalne – w ramach projektów pozarepertuarowych. Spektakle będą prezentowane poza murami teatru, w naturalnej przestrzeni miasta, co należy wziąć pod uwagę. Całkowity czas trwania przedstawienia nie powinny przekraczać 90 minut. Natomiast liczba artystów w danym spektaklu nie może przekroczyć 5 osób. Cały zespół, łącznie z ekipą techniczną, musi liczyć maksymalnie 8 osób. Preferowane będą więc przedstawienia z niezbyt skomplikowanymi wymogami technicznymi. Podczas festiwalu wybrane grupy lub artyści zaprezentują się dwa razy. W sumie wystąpi 6 teatrów i artystów offowych.

Zainteresowani mogą się zgłaszać do 31 marca. Wszystko, co należy zrobić, to: wypełnić formularz zgłoszeniowy, a także przesłać zapis z nagraniem pełnej wersji spektaklu (np. za pośrednictwem portalu YouTube lub Video) oraz skan planu technicznego przedstawienie. Dokumenty należy wysłać na adres mailowy biura festiwalowego: teatr@teatrgdyniaglowna.pl. O tym, kto wystąpi podczas festiwalu zdecyduje Komisja konkursowa. Lista wybranych grup zostanie ogłoszona po 15 kwietnia.

Szczegółowe informacje, regulamin oraz formularze zgłoszeniowe są dostępne na stronie Teatru Gdynia Główna.
 

O festiwalu


„Pociąg do miasta” jest organizowany od 2015 roku. W tym czasie na stałe wpisał się w kalendarz gdyńskich wydarzeń kulturalnych i gromadzi szerokie grono widzów z Trójmiasta i innych rejonów Polski. W tym roku odbędzie się 6. edycja tego festiwalu. Tym razem hasło przewodnie to „Stacja Miasto. Festiwal nie ma charakteru konkursu, pokazane w nim spektakle nie rywalizują ze sobą. Prezentowane są tam propozycje teatralne, które najlepiej odpowiadają na główny temat tegorocznej edycji. Każdy ze spektakli zostanie zaprezentowany w miejscu, które będzie korespondowało z jego tematyką lub formą.
 
Podczas sześciu festiwalowych dni (3-8 sierpnia) publiczność będzie mogła zobaczyć łącznie dwanaście przedstawień - najciekawszych propozycji polskich teatrów offowych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.