Co nowego

Początek wielkich zmian na placu Grunwaldzkim

Opis alternatywny

06.03.2014 r.

Tymczasowy płot okalający działkę przeznaczoną pod budowę Gdyńskiego Centrum Filmowego, fot. Dorota NelkePlac Grunwaldzki w Gdyni zaczyna się zmieniać. Wszystko w związku z przygotowaniami do budowy Gdyńskiego Centrum Filmowego. 5 marca 2014 r. rozpoczęło się ustawianie tymczasowego płotu okalającego działkę, za którym lada dzień rozpocznie się rozbiórka dotychczasowej, betonowej nawierzchni.
 

Na tym etapie za wcześnie jest, aby mówić o początku budowy, ale systematycznie zbliżamy się do tego momentu. Prace budowlane GCF rozpoczną się po uzyskaniu pozwolenia - mówi prezes zarządu Forum Kultury.Markos Pagudis. Dokumentacja w sprawie pozwolenia na budowę została już złożona w wydziale Architektoniczno-Budowlanym - dodaje.

Na płocie umieszczone są tablice z wizualizacjami. Każda wisi w takim miejscu, aby pokazywać jak w przyszłości będzie wyglądać plac Grunwaldzki właśnie z danego miejsca. Centrum ma być gotowe we wrześniu 2015 roku. Tak, by zdążyć z zakończeniem inwestycji na Festiwal Filmowy.

Co powstanie w ramach budowy i jak zmieni się otoczenie placu?

Na obszarze przylegającym do ulicy Wybickiego powstanie gmach Gdyńskiego Centrum Filmowego. W przeszklonym budynku o całkowitej powierzchni ponad 3,7 tys. metrów kwadratowych znajdzie się siedziba Gdyńskiej Szkoły Filmowej, trzy sale kina studyjnego, klub filmowy i biuro Festiwalu Filmowego. Część powierzchni z przeznaczeniem na sklep, restaurację i biura będzie wynajmowana podmiotom komercyjnym. Gdyńskie Centrum Filmowe zostanie zintegrowane z Teatrem Muzycznym dzięki współpracy programowej i edukacyjnej, ale także poprzez podziemny parking na 220 aut, wybudowany w ramach inwestycji - pod placem Grunwaldzkim.

Sam plac stanie się przyjaznym dla spacerujących i odpoczywających parkiem. Sympatyków muszli koncertowej z pewnością ucieszy fakt, że zostanie ona zachowana i wyremontowana. Miejsce bruku, którym obecnie pokryta jest powierzchnia placu, zajmie zadbana trawa, poprzecinana alejkami. A prosto z parku na najwyższy punkt Kamiennej Góry pojedziemy nowoczesną kolejką szynową, która, by pokonać 39-metrową różnicę poziomów, będzie potrzebować około 2 minut.

Uwaga! W związku z rozpoczęciem przygotowań do inwestycji plac Grunwaldzki Tymczasowy płot okalający działkę przeznaczoną pod budowę Gdyńskiego Centrum Filmowego, fot. Dorota Nelkezostanie wyłączony z użytku. Oznacza to między innymi, że nie będzie możliwe przejście pieszo od strony ulicy Świętojańskiej czy Wybickiego.

Dodajmy, że usunięta kostka zostanie zmagazynowana, a w przyszłości wykorzystana do prac drogowych w mieście.

fot. Dorota Nelke