Przed nami Enea Ironman Gdynia - sprawdź zmiany w organizacji ruchu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej (05-07.08.2022) Przed nami Enea Ironman Gdynia - sprawdź zmiany w organizacji ruchu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej (05-07.08.2022)
Co nowego

Podróżnicze święto w Gdyni. Wystartowały Kolosy

24. Spotkania Podrózników, Żeglarzy i Alpinistów odbywają się w Gdynia Arenie // fot. Magdalena Czernek

24. Spotkania Podrózników, Żeglarzy i Alpinistów odbywają się w Gdynia Arenie // fot. Magdalena Czernek

22.04.2022 r.

Niezwykłe opowieści z różnych zakątków świata, emocje i ludzie z pasją – w Gdyni rozpoczęło się wielkie podróżnicze święto. Mowa o 24. Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Każdego roku impreza przyciąga do naszego miasta szerokie grono globtroterów i miłośników dalekich wypraw. To przegląd tego, co słychać w świecie polskich podróżników. Pierwszy dzień imprezy poświęcono alpinizmowi i eksploracji jaskiń. Nie zabrakło też Fotoplastykonu.

 
W minionym roku polscy podróżnicy nie próżnowali. Pandemia nie złamała ich ducha i zrealizowali wiele ciekawych wypraw. Przekonają się o tym ci, którzy udadzą się do Gdynia Areny. Od dziś można tam spotkać znanych globtroterów i posłuchać, jak opowiadają o swoich niezwykłych wyprawach. Wystartowały 24. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. To trzy dni ciekawych prelekcji i warsztatów.
 
– W piątek mamy pokazy Fotoplastykonu, które nie kandydują do nagrody Kolosy, ale przybliżają zwyczajnym podróżnikom to, co można zrobić, i zarażają pasją. Wieczorem odbędą się prezentacje alpinistów. W sobotę będą żeglarskie klimaty – w rannym bloku, potem podróże i wyczyny. Mamy pokazy w dwóch salach – w głównej na cztery tysiące osób i w sali seminaryjnej. W sali seminaryjnej odbywają się wykłady i warsztaty dla tych osób, które chcą fotografować i zacząć podróżować bardziej ambitnie – mówi Janusz Janowski, pomysłodawca i organizator Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów.
 


Oficjalne otwarcie imprezy odbyło się w piątek, 22 kwietnia. Uczestników powitał wiceprezydent Gdyni Michał Guć.
 
– Kolosy przyciągają różnorodnością. Każdy może znaleźć coś dla siebie – obojętnie, czy jest miłośnikiem wędrówek pieszych, rowerowych, speleologii, alpinizmu czy też żeglarstwa. To również szansa na to, żeby się zainspirować. Dlatego gdynianie i nie tylko tłumnie przybywają na Kolosy. Cieszymy się, że po dwóch latach, kiedy impreza była organizowana w ograniczonej formule, możemy się spotkać w Gdynia Arenie i wspólnie z podróżnikami, którzy będą opowiadać o swoich dokonaniach, eksplorować świat – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
 
Wiceprezydent Gdyni Michał Guć oraz Janusz Janowski - pomysłodawca i organizator Ogólnopolskich Spotkań Podrózników, Żeglarzy i Alpinistów otworzyli tegoroczne Kolosy // fot. Magdalena Czernek

Piątkowe prezentacje otworzył Fotoplastykon. Na początek uczestnicy mogli zobaczyć materiał przygotowany przez Bogusława Hynka – „Sikoku Henro – szlak 88 świątyń”. Następnie o swojej wyprawie rowerowej EuroBajk’a opowiedzieli Daniel Sienkiewicz i Aleksandra Szczepańska.
 
– Bardzo nam się podoba. Dzisiaj opowiadaliśmy o swojej wyprawie rowerowej, a gdzieś z tyłu głowy mamy pomysł na kolejną podróż. Zostajemy tutaj do końca, będziemy i dzisiaj, i jutro oraz w niedzielę. To dla nas wielka inspiracja. Czujemy już ekscytację, kiedy pojawią się kolejni prelegenci i to my będziemy mogli posłuchać o innych podróżach – mówią Daniel Sienkiewicz i Aleksandra Szczepańska, podróżnicy.
 
Potem o wyprawie rowerowej przez Bałkany i Włochy mówili Ryszard de Teisseyre i Ryszard Grześkowiak. Michał Brezdeń opisał wulkany Gruzji, Armenii i Iranu. Z kolei Agnieszka Bagińska wystąpiła z prelekcją „RoweLove z Bagietką. Ponad 5000 km pod słońcem południowej Europy”. O swoich wyprawach opowiedzieli też Jarosław Kaptajn, Jacek Balcerak, Bartek Zobek czy Jakub Rybicki. Po południu i wieczorem uczestnicy posłuchają Rafała Wierzbickiego, który przygotował prezentację „Polaris: zimowa podróż w czasie. Za koło podbiegunowe ze starodawnym sprzętem”. Pojawi się również Maciej Besta z pokazem na temat płaskowyżu Putorana. Potem Agnieszka Dziadek powie o wyprawie do Chorwacji. Nie zabraknie też prezentacji podróżników nominowanych do Kolosów. Marcin Tomaszewski i Damian Bielecki opowiedzą o wielkiej ścianie w Dolinie Trango, a Ditta Kicińska i Jan Barabach przybliżą jaskinie Bałkanów. Paweł Zieliński oraz Tomasz Olszewski wygłoszą prelekcję „Polski Himalaizm Sportowy w Cordillera Blanca”. Na koniec pierwszego dnia Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów zaprezentuje się Olga Dębicka, która opowie o Kazachstanie.
 
Wystąpienia podróżników są dla wielu osób źródłem inspiracji. To właśnie ich opowieści przyciągają publiczność.
 
– Mamy swoje pomysły wyprawowe i przyszliśmy dzisiaj posłuchać innych. Oni nas inspirują, oni nam opowiedzą, co nas może czekać. Dla nas to są początki, więc świetne spotkania. Widać, jakie jest zainteresowanie, więc na pewno to jest potrzebne nie tylko nam, ale i wszystkim, którzy tutaj przybyli – mówią Lidia i Marcin, jedni z uczestników Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów.

Atrakcji nie zabraknie przez cały weekend. Sobota będzie dniem podróży, wyczynu i żeglarstwa. Tego dnia wieczorem zostaną przyznane pierwsze nagrody dla podróżników. W niedzielę uczestnicy posłuchają kolejnych prezentacji w ramach Fotoplastykonu. Zostaną też przyznane kolejne podróżnicze nagrody. Pełny program jest dostępny na stronie internetowej Kolosów. Mamy też dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy nie mogą pojawić się na spotkaniach osobiście. Sobotnie prelekcje będzie można zobaczyć też online. Na portalu gdynia.pl będzie dostępna relacja live z imprezy.

  • Punkt informacyjny Kolosów w hali Gdynia Arena // fot. Magdalena Czernek
  • Jedna z uczestniczek czyta program Kolosów // fot. Magdalena Czernek
  • Podróznicy Daniel Sienkiewicz i Aleksandra Szczepańska podczas prelekcji na Kolosach // fot. Magdalena Czernek
  • Publiczność zgromadzona w hali Gdynia Arena na Kolosach // fot. Magdalena Czernek
  • Jedna z wystaw fotograficznych, które można obejrzeć w ramach Kolosów // fot. Magdalena Czernek
  • Stoisko z ksiązkami podróżniczymi, przy którym stoją uczestnicy Kolosów // fot. Magdalena Czernek