Co nowego

POLARYZACJA na GDD 2019

Wernisaż Gdynia Design Days 2018 // fot. Przemysław Kozłowski

Wernisaż Gdynia Design Days 2018 // fot. Przemysław Kozłowski

02.07.2019 r.

Gdynia Design Days — największy letni festiwal inspiracji startuje już za kilka dni! Warto zaplanować czas i między 6 a 14 lipca wybrać się do Gdyni, gdzie po raz 12. zaprezentowane zostaną najnowsze trendy i dobre praktyki z zakresu projektowania. Hasłem tegorocznej edycji jest POLARYZACJA.

Co jest ważniejsze: indywidualny interes czy dobro wspólne? Unikatowe produkty czy te tanie i łatwo dostępne? Lokalnie czy globalnie? Offline czy online? Ja czy my? POLARYZACJA to swoista rozbieżność, dychotomia w poglądach i opiniach. Niesie ona za sobą chęć podjęcia dialogu, skonfrontowania sprzecznych poglądów w zgodzie z interesami różnych grup społecznych. Podczas GDD 2019 tworzone jest forum do debaty, która pomoże odpowiedzieć na te pytania i wskaże kierunki dalszego działania na przyszłość.

Podczas GDD 2019 w gronie profesjonalistów i miłośników dobrego projektowania wypracowane zostaną nowe metody działania w obszarze designu i biznesu dla spolaryzowanej rzeczywistości. Uczestnicy poszukają alternatywnych materiałów przyjaznych środowisku, przeanalizują możliwości lepszego wykorzystania sztucznej inteligencji z korzyścią dla odbiorców w dobie przeładowania informacjami. Zastanowią się nad przedefiniowaniem pojęć ekonomii wobec polityki, wezmą pod lupę ludzkie ciało jako źródło niewykorzystywanych dotąd surowców, a także zadadzą sobie pytanie o znaczenie empatii oraz wiedzy o zdrowiu psychicznym i fizycznym w designie.Program obejmuje ponad 130 wydarzeń, w tym 24 wystawy, z czego aż 18 na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, 44 wykłady i 40 warsztatów. Tegoroczna edycja to aż 131 zaproszonych gości specjalnych i ponad 3240 uczestników. Sam festiwal zgromadził 29 partnerów merytorycznych oraz 26 patronów medialnych.

Cykl atrakcji rozpoczyna się już w sobotę 6 lipca biegiem Parkrun na 5 kilometrów. Przez pierwszy weekend festiwalu w Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gdyni odbywać się będą targi Cloudmine Pop up GDD. W trakcie festiwalu w PPNT działać będzie przygotowana przez kawiarnie TŁOK strefa spotkań, stoisko księgarni Sztuka Wyboru, punkt letniej czytelni Biblioteki z Pasją oraz strefa gastronomiczna.

Odbędzie się również dedykowany przegląd filmowy w Gdyńskim Centrum Filmowym, podczas którego będzie można zobaczyć projekcje filmów interpretujących tematykę festiwalu. Ważnym miejscem na mapie festiwalowej będzie również nadmorski Dom Idei, organizowany przez magazyn Design Alive. W Klubie Marynarki Wojennej „Riwiera” będzie można wymienić się wiedzą i porozmawiać z twórcami, a wieczorami zrelaksować się po całym dniu wydarzeń.

Na GDD nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Pod nazwą „2°C” odbędzie się cykl warsztatów dla dzieci, podczas których najmłodsi dowiedzą się, jak dbać o środowisko naturalne, ucząc się jak stworzyć eko-środki czyszczące, jak zastąpić plastikowe opakowania, w jaki sposób generować mniej śmieci, czy jak oszczędzać energię. W Experymencie natomiast otwarta będzie wystawa dla dzieci i dorosłych na temat zjawiska polaryzacji światła.

- Od kilku lat rozwijamy biznesową część Gdynia Design Days. W drugi weekend festiwalu odbędzie się Design talks Business Summit, czyli wydarzenie skierowane do branży kreatywnej i przedsiębiorców. Powiemy, o tym jak wykorzystać elementy podejścia projektowego w biznesie, aby stworzyć lepsze produkty, lepsze usługi i wzmocnić model biznesowy firmy - mówi Ewa Janczukowicz-Cichosz, wicedyrektor Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia.

W trakci Design talks Business Summit (12 i 13 lipca) będzie można usłyszeć ekspertów m.in.: z PDR International Centre for Design and Research, kiuub studio, Fjord, IKEA, IDEO, Dwarfs and Giants, Frog Design czy Elisa. Główne prezentacje podczas wydarzenia zaprezentują: Ashley Benigno (Fjord), Agata Czachórska (IKEA) oraz Charlota Blunarova (IDEO).

Warto wcześniej zapoznać się z programem festiwalu i wybrać ulubione wydarzenia. Pełny program dostępny na stronie www.gdyniadesigndays.eu. 

Wstęp na wystawy, wykłady i warsztaty jest bezpłatny, z wyjątkiem wydarzenia Design talks Business Summit oraz cyklu DtB Firsts Steps.

źródło: Informacja prasowa orgnizatorów