Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
Co nowego

Polonijni harcerze w gdyńskiej paradzie

Wizyta harcerzy z Białorusi i Rosji w Gdyni // fot. Lechosław Dzierżak

Wizyta harcerzy z Białorusi i Rosji w Gdyni // fot. Lechosław Dzierżak

W Gdyni przebywa grupa harcerzy polonijnych z Białorusi i Rosji. W ramach pobytu w naszym mieście młodzi ludzie poznają miejsca związane z historią niepodległej Polski, odwiedzą gdyńskie muzea. Mają także możliwość lepszego poznania historii naszego kraju, regionu i miasta. Punktem kulminacyjnym ich wizyty będzie udział w Paradzie Niepodległości oraz w koncercie muzyki patriotycznej w gdyńskiej szkole muzycznej. 
 
- Dla wielu z nich to spełnienie marzeń. Wszyscy uczą się języka polskiego, polskich zwyczajów i historii kraju. Ta nauka tam gdzie mieszkają jest bardzo utrudniona, nie mogą tego robić w parafiach, likwidowane są polskie domy. To jednak nie gasi ich zapału. Wszyscy dobrze mówią w naszym języku, mają polskie korzenie. Bardzo chcieli wziąć udział w wydarzeniach z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – mówi phm. Piotr Ojowski z pomorskiego oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.
 


Harcerze pochodzą z różnych rejonów Białorusi i Rosji. Łącznie jest ich 40. To tylko reprezentacje poszczególnych polonijnych grup. Wszyscy chcą pielęgnować polskość i to, że tereny na których mieszkają kiedyś były Polską.
 
Harcerze będą też uczestniczyć w gdyńskiej paradzie organizowanej z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości oraz w koncercie muzyki patriotycznej w Szkole Muzycznej I i II stopnia w Gdyni im. Zygmunta Noskowskiego.
 
Nocują w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym przy ul. Energetyków 13A. Zwiedzą u nas m.in. Muzeum Emigracji, okręt muzeum ORP Błyskawica i fregatę Dar Pomorza.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona

Najnowsze