Co nowego

Pomarańczowo wesprzyj chorych na stwardnienie rozsiane

Pomarańczowo wesprzyj chorych na stwardnienie rozsiane // fot. Paweł Kukla i Kamil Złoch

Pomarańczowo wesprzyj chorych na stwardnienie rozsiane // fot. Paweł Kukla i Kamil Złoch

Okaż im wsparcie w walce z tą trudną chorobą. Jak? Robiąc pomarańczowe zdjęcie. Akcja pod hasłem „Minuta dla SM” trwa do 3 listopada.

Motywem przewodnim akcji jest kolor pomarańczowy, będący kolorem-symbolem SM. Ideą akcji jest zrobienie sobie zdjęcia z pomarańczowym akcentem. Może to być np. element ubioru czy przedmiot trzymany w dłoniach.
 
- Celem naszej akcji jest zwiększanie świadomości czym jest stwardnienie rozsiane, dzielenie się rzetelną wiedzą odnośnie tej choroby, a także namawianie pacjentów, żeby, niezależnie od zaawansowania choroby, nie rezygnowali ze swoich marzeń – mówi Monika Łada, Prezes Fundacji StwardnienieRozsiane.info.
 
Fundacja namawia wszystkich chętnych do zrobienia sobie „pomarańczowego” zdjęcia oraz udostępnienia go w mediach społecznościowych z hasztagami: #minutadlaSM oraz #SMicoztego. Hasztag lub nazwę akcji można dodatkowo umieścić na zdjęciu (np. trzymając w dłoniach kartkę z odpowiednim napisem). Zdjęcia można też przesyłać na adres e-mail fundacji: fundacja@stwardnienierozsiane.info.
 
Ze wszystkich zdjęć zrobionych w ramach akcji stworzona zostanie specjalna pocztówka, która będzie zaprezentowana podczas ogólnopolskiej konferencji „SM- i co z tego” w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, zaplanowanej na 9-10 maja. Wówczas odbędzie się także wystawa najciekawszych zdjęć wykonanych w ramach projektu.

Do akcji dołączył także prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz przedstawiciele gdyńskiej Rady Miasta, którzy podczas XIII comiesięcznych obrad pamiętali o pomarańczowych akcentach.
 
Organizatorem akcji jest Fundacja StwardnienieRozsiane.Info z Gdyni. Patronat Honorowy nad Projektem objęli Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i Prezydent Sopotu Jacek Karnowski oraz Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Stwardnienie rozsiane (łac. sclerosis multiplex - SM) to nieuleczalna choroba neurologiczna. Polega na tym, że układ odpornościowy funkcjonuje w sposób niewłaściwy i uszkadza osłonki komórek nerwowych w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Pojawia się problem z przekazywaniem impulsów nerwowych, w efekcie organizm funkcjonuje w sposób niewłaściwy: np. nogi (choć zdrowe) nie mogą się poruszać, chory, polewając ręce zimną wodą, odczuwa ból, jakby lał wrzątek… Szczególnie „niewidoczne” objawy dokuczają chorym – przewlekłe zmęczenie, zaburzenia wzroku, problemy z równowagą. Szacuje się, że w Polsce choruje ok. 50 tys. osób (na świecie – ok. 2,5 mln).
 
Jeszcze kilkanaście lat temu diagnoza „stwardnienie rozsiane” stanowiła ogromne prawdopodobieństwo, że chory w krótkim czasie stanie się osobą głęboko niepełnosprawną. Szacowano, że co drugi młody człowiek na wózku inwalidzkim to osoba chora na SM. Dziś jest lepiej: rozwój medycyny oraz systematyczne zwiększanie dostępności do leczenia powodują, że coraz więcej nowo zdiagnozowanych chorych ma szansę na niemal w pełni aktywne życie... Nadal jednak w społeczeństwie pokutuje powszechne przekonanie, że SM prostą drogą prowadzi do głębokiej niepełnosprawności.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 23.10.2019 08:00
  • ikona

    Autor: Marta Jaszczerska-Zawadzka (m.jaszczerska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.10.2019 15:24
  • ikonaZmodyfikował: Marta Jaszczerska-Zawadzka
ikona

Najnowsze