Co nowego

Pomorze drukuje w 3D!

Druk 3D pozwala na wytwarzanie prototypów i pojedynczych elementów dla różnych branż, fot. Kamil Złoch

Druk 3D pozwala na wytwarzanie prototypów i pojedynczych elementów dla różnych branż, fot. Kamil Złoch

Pozwala na wydrukowanie modelu serca, specjalistycznych elementów dla motoryzacji czy lotnictwa oraz innowacyjnych prototypów. Druk 3D zmienia oblicze przemysłu. Na Pomorzu rozwija się zagłębie firm, które podbijają rynek drukowaniem w trzecim wymiarze. Rozpoczęły się tegoroczne Pomorskie Dni Druku 3D, których współorganizatorem jest Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia.

We wtorek rozpoczęły się Pomorskie Dni Druku 3D, których hasłem przewodnim w tym roku jest „Przemysł 4.0”. Gospodarzem wydarzenia jest Gdański Park Naukowo-Technologiczny, który połączył siły i wiedzę z Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym Gdynia. To już czwarta edycja wydarzenia adresowanego do przedsiębiorców, studentów i uczniów już aktywnych w branży bądź nią zainteresowanych.

- Pomysł narodził się w związku z funkcjonowaniem pracowni druku 3D, które działają zarówno u nas, jak i w gdańskim parku – mówi Magdalena Malara-Świtońska z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia. - Tym razem spotykamy się, by rozmawiać o przemyśle i o technologii druku 3D. Chcemy opowiedzieć o tym, jak mali i średni przedsiębiorcy, ale i potentaci wykorzystują druk w produkcji. Branża bardzo szybko się rozwija. Wkracza sztuczna inteligencja, która zarządza samym procesem zamówień. Podczas konferencji będziemy mówić o trendach i nowych rozwiązaniach, nowością jest również możliwość udziału w warsztatach, podczas których powiemy trochę o finansowaniu, ale i o tym, jak dostosować linie produkcyjne do potrzeb klientów – wymienia.



W imieniu władz Gdyni i PPNT Gdynia uczestników tegorocznych Pomorskich Dni Druku 3D powitała Ewa Janczukowicz-Cichosz.

- Naszą rolą jest wspieranie przedsiębiorstw i pomysłodawców, którzy na początkowym stadium rozwoju nie są w stanie kupić takiego urządzenia. W parku działa pracownia druku 3D, w której możemy zlecić wydrukowanie elementów konstrukcyjnych lub prototypowych - wyjaśnia Ewa Janczukowicz-Cichosz, wicedyrektor PPNT Gdynia. - Jesteśmy współorganizatorem konferencji już po raz czwarty. Widzimy z roku na rok coraz większe zainteresowanie, tym razem mamy ponad 200 zarejestrowanych osób. Możemy bardzo dużo informacji znaleźć w internecie, ale nie zastąpimy tym spotkania z ludźmi, który znają się na technologii i sami jej używają – podkreśla wicedyrektor.

Jak tłumaczą organizatorzy, druk 3D jest coraz bardziej znany i dostępny dla przedsiębiorców, jednak wciąż poszukiwane jest jego zastosowanie w usprawnieniach procesów produkcyjnych. Technologia może być odpowiedzią dla producentów, którzy poszukują elastycznych rozwiązań dla optymalizacji produkcji.

Sama konferencja to z kolei pięć różnych bloków tematycznych i prezentacja tego, co może powstać z wykorzystaniem druku w trzecim wymiarze. W Trójmieście już dziś specjaliści technologii addytywnych działają dla zróżnicowanych branż.

- To tematy z zakresu przygotowania danych, oprogramowania, procesów druku i produkcji, kontrola jakości czy tego, jak na etapie oprogramowania wyłapać wszystkie błędy projektowe – mówi Michał Pęczek z firmy Bibus Menos, współorganizatora Pomorskich Dni Druku 3D. - Wykonujemy wiele różnych elementów dla branży lotniczej, medycznej czy motoryzacyjnej. W Trójmieście wykonujemy modele przedoperacyjne z tworzyw sztucznych, protezy i implanty zębowe, elementy dla elektroniki użytkowej, gdzie mamy krótkoseryjną produkcję, jak wszelkiego rodzaju obudowy telefonów komórkowych – wymienia zastosowania drukarek 3D.

- Druk 3D dzisiaj pozwala w szybki, prosty i stosunkowo tani sposób sprawdzić, czy to, co zostało zaprojektowane spełnia wymagania technologiczne, czy spełnia oczekiwania klienta i projektanta. Skraca bardzo mocno czas niezbędny do przeprowadzenia różnych operacji. W medycynie wydrukowanie modelu narządu takiego jak serce pozwala lekarzom zobrazować wadę serca, przyjrzeć się temu „na sucho” i maksymalnie skrócić czas operacji oraz zminimalizować ryzyko. Z sygnałów od naszych uczestników i wystawców wynika, że branża jeszcze ciągle odczuwa brak świadomości wykorzystania tej technologii, chociażby w przemyśle. Takie konferencje są po to, aby przybliżyć, pokazać i upowszechnić te rozwiązania – podkreśla Paweł Lulewicz, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, współorganizatora wydarzenia.

Pomorskie Dni Druku 3D są organizowane przy współpracy Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia i Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego w partnerstwie z firmą BIBUS MENOS.

Współorganizatorami są także Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Polska Strefa Inwestycji. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Rozwoju.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 26.02.2020 08:00
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.02.2020 08:12
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze