Co nowego

Wolontariusz potrzebny od zaraz!

Zostań wolontariuszem osoby niepełnosprawnej // fot. facebook.com/Centrum Współpracy Młodzieży

Zostań wolontariuszem osoby niepełnosprawnej // fot. facebook.com/Centrum Współpracy Młodzieży

30.07.2018 r.

Lubisz pracować z ludźmi, pomagać innym i poznawać nowe osoby? To jest zadanie dla Ciebie! Zostań wolontariuszem osoby z niepełnosprawnościami i bądź jak pomocna dłoń czy po prostu dobry przyjaciel. Wystarczy zgłosić się do Centrum Współpracy Młodzieży w Gdyni. Projekt potrwa od lipca do grudnia bieżącego roku.
 
Celem projektu „Wolontariusz osoby niepełnosprawnej” jest pomoc osobom z niepełnosprawnościami z Gdyni w prowadzeniu samodzielnego i aktywnego życia.
 
Wolontariusze, którzy zgłoszą się do udziału w projekcie, będą regularnie wspierać uczestników w codziennych czynnościach, jak i w aktywizacji. W zależności od ich indywidualnych potrzeb będą pomagać np. w zrobieniu zakupów, wyjściu do lekarza czy załatwieniu spraw urzędowych. Natomiast aktywności służące samorozwojowi osób z niepełnosprawnościami to np. wspólne wyjście do kina lub na koncert, spacer czy po prostu rozmowa. Spotkania będą się odbywać średnio raz w tygodniu.

Celem tego projektu jest sprawienie, że osoby z niepełnosprawnościami będą mogły żyć bardziej niezależnie, aktywnie i samodzielnie. A to dlatego, że wsparcie polega na towarzyszeniu im, a nie ich wyręczaniu – mówi Sonia Zając z Centrum Współpracy Młodzieży.
 
Chodzi nam też o tworzenie relacji i możliwość nabycia umiejętności kontaktu i współpracy z osobami z niepełnosprawnościami. Często wolontariusze mówią nam, że do tej pory nie mieli pojęcia w jaki sposób zachować się przy takiej osobie. Dlatego, w ten sposób, chcemy też oswajać obie strony społeczeństwa – dodaje Katarzyna Markowska z Centrum Współpracy Młodzieży.


 
Aby zostać wolontariuszem, trzeba mieć ukończone 18 lat i wypełnić formularz zgłoszeniowy, który jest dostępny na stronie Centrum Współpracy Młodzieży. Koordynatorką projektu jest Katarzyna Markowska. Z wszelkimi pytaniami można do niej napisać mailowo na: wolontariuszON@cwm.org.pl lub zadzwonić pod numer: 58 620-24-80. Projekt potrwa od lipca do grudnia br. Można się zgłosić teraz lub we wrześniu czy październiku.

Wszystkie osoby zaangażowane w projekt poznają się wcześniej, podczas grupowych spotkań integracyjnych. Dodatkowo, wolontariusze wezmą udział w serii szkoleń i spotkań przygotowujących ich do pracy z osobami niepełnosprawnymi. Dla wszystkich zaangażowanych będzie to możliwość do nawiązania nowych, ciekawych znajomości z osobami o różnym stopniu sprawności fizycznej.