Co nowego

Pomóż rozwijać gdyńską elektromobilność

Przegubowe trolejbusy jeżdżą m.in. na linii 181. Na odcinku bez trakcji zasilane są baterią / fot. Kamil Złoch

Przegubowe trolejbusy jeżdżą m.in. na linii 181. Na odcinku bez trakcji zasilane są baterią / fot. Kamil Złoch

12.07.2019 r.

Nowoczesne przegubowe trolejbusy, pojazdy zasilane bateriami, rowery wspomagane napędem elektrycznym, a także coraz większa ilość samochodów nieemisyjnych – to niektóre z bardziej widocznych elementów elektromobliności w Gdyni. Miasto intensywnie przygotowuje strategię jej rozwoju. Jednym z podjętych działań jest badanie świadomości i opinii mieszkańców. Wypełniając ankietę można wspomóc rozwój elektromobilności w Gdyni.

Przygotowywany plan rozwoju elektromobilności w mieście ma stanowić aktualizację dla funkcjonującego obecnie Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej. Jego założenia dotyczą m.in. ograniczenia ruchu samochodowego w centrum miasta, stworzenia lepszych warunków do poruszania się pieszo i na rowerze, czy rozwój innowacyjnych technologii w zakresie transportu miejskiego.

Jednym z podjętych działań jest realizacja Projektu CAR – Creating Automotive Renewal, którego celem jest zwiększanie świadomości i promowanie elektromobilności. Realizacja projektu pozwoli na opracowywanie rozwiązań systemowych dla wdrożenia i rozbudowy systemów zarządzania pojazdami elektrycznymi i stanowiska ładowania.

W ramach programu realizowane jest również badanie opinii i zachowań mieszkańców związanych ze stosowaniem pojazdów o napędzie elektrycznym. Internetowy kwestionariusz może wypełnić każdy mieszkaniec, a jego wyniki będą istotnym elementem przyszłego kształtu polityki transportowej w Gdyni. Ankieta dostępna jest tutaj.

Realizowane w ramach projektu CAR badanie, dofinansowane jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, programu Interreg Południowy Bałtyk.

materiały Projektu CAR