Co nowego

Ponad 100 filmów historycznych na festiwalu NNW

Na amfiteatralnej scenie na krzesłach siedzi 7 osób. Za nimi banery reklamujące festiwal NNW.

Konferencja prasowa zapowiadająca atrakcje festiwalu NNW. Na zdjęciu od lewej: Maja Wagner, naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdyni, Franco de Peña, reżyser, Bożena Intrator, scenarzystka, Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor festiwalu NNW, Zbigniew Raczyński, inwestor oraz Edward Janus, były opozycjonista. // fot. materiały prasowe NNW

25.09.2020 r.

Najciekawsze propozycje filmów historycznych z Polski i całego świata, a do tego słuchowiska radiowe, warsztaty, wystawy i prelekcje – to w jednym zdaniu bogaty program XII edycji festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci, który odbywa się w Gdyni. Impreza właśnie się rozpoczyna i potrwa aż do niedzieli.


W tym roku Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci to cztery dni pokazów i spotkań. W 5 kategoriach konkursowych startuje ponad 100 filmów z Polski i zagranicy. To produkcje zarówno fabularne, jak i dokumentalne. Tradycyjnie w programie znajduje się również konkurs słuchowisk radiowych.

O przygotowaniach do festiwalu i najciekawszych punktach jego programu opowiedzieli jego organizatorzy podczas piątkowej konferencji prasowej, która odbyła się w muszli koncertowej na placu Grunwaldzkim. Udział w spotkaniu wzięli m.in. Maja Wagner, naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdyni, Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor festiwalu NNW, Bożena Intrator, scenarzystka, Zbigniew Raczyński, inwestor, Franco de Peña, reżyser oraz Edward Janus, były opozycjonista.

- Cieszymy się, że po raz kolejny możemy gościć Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni i Wyklęci w Gdyni. Misja, jakiej podjęli się organizatorzy wydarzenia, by odkłamywać historię, ukazywać bohaterstwo i prawdę o postaciach wypartych z powszechnej wiedzy i świadomości zasługuje na uznanie. Po niedawno zakończonym festiwalu filmów dokumentalnych Millenium Docs Against Gravity, którego hasłem tegorocznej edycji było „z czułości do świata” rozpoczynamy kolejne filmowe święto, tym razem filmów historycznych. Z wrażliwości, i potrzeby ukazywania prawdy o ciężkich, często zakłamywanych elementach przeszłości. Mam nadzieję i jestem głęboko przekonana, że uczestnicy festiwalu oprócz doznań artystycznych, docenią wagę poruszanych tematów...z czułości do prawdy – mówi Maja Wagner, naczelnik Wydziału Kultury UM Gdyni.

Tegorocznym novum festiwalu jest Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych. To 13 tytułów z Polski, Japonii, Francji, Ukrainy, Iranu czy Węgier, w tym filmy dwóch znakomitych polskich reżyserów - „Kurier” Władysława Pasikowskiego oraz „Oficer i szpieg” Romana Polańskiego.

Również po raz pierwszy w historii festiwalu o nagrodę rywalizować będą wideoklipy. Do tej kategorii zgłoszono aż 16 produkcji.

Tegoroczna edycja festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci z powodu pandemii ma charakter hybrydowy – odbywa się zarówno na żywo w Gdyni, jak i online. Najważniejszymi miejscami na festiwalowej mapie są Gdyńskie Centrum Filmowe, Teatr Muzyczny i plac Grunwaldzki. Wydarzenia na żywo uzupełnione są o transmisje w internecie. Organizatorzy zapowiadają pełnowymiarową telewizję festiwalową, w której na żywo obejrzymy debaty, panele i wystawy. Również większość filmowych tytułów zostanie zaprezentowana online, równolegle z seansem w GCF.

Pierwsze festiwalowe projekcje odbyły się już w czwartek 24 września. Jednak na piątek na godzinę 17:00 zaplanowano uroczystą inaugurację wydarzenia. Jednocześnie w salach Warszawa, Goplana i kinie plenerowym na placu Grunwaldzkim wyświetlony zostanie film „I’ll find you / Znajdę cię” w reżyserii Marthy Coolidge.

Informacje dotyczące festiwalu oraz szczegółowy program dostępny jest na stronie festiwalnnw.pl.

Na zdjęciu od lewej: Maja Wagner, naczelnik Wydziału Kultury UM Gdyni, Franco de Peña, Bożena Intrator, scenarzystka // fot. materiały prasowe festiwalu NNW