Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
Co nowego

Ponad 18 tysięcy wniosków o 500 plus z samej Gdyni

Mieszkańcy Gdyni złożyli do 16 marca ponad 18 tys. wniosków o świadczenie 500 plus. Fot. Pixabay

Mieszkańcy Gdyni złożyli do 16 marca ponad 18 tys. wniosków o świadczenie 500 plus. Fot. Pixabay

Mieszkańcy Pomorza złożyli już 197,3 tys. wniosków o 500 plus na nowy okres świadczeniowy 2023/2024. W tej liczbie 18 019 wniosków pochodzi od mieszkańców Gdyni. Wypłatę świadczeń Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie 1 czerwca. 

Świadczenie 500 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18 lat, niezależnie od dochodów rodziny. Jego formuła wymaga tego, by rodzice, chcący otrzymywać świadczenie, co roku składali wnioski. Termin, do którego należy złożyć wniosek, by pobierać świadczenie bez żadnej przerwy, to 30 kwietnia. Do 16 marca gdynianie złożyli 18 019 wniosków o to świadczenie. 

Jak i gdzie złożyć wniosek? 

Wnioski na nowy okres świadczeniowy można złożyć do ZUS  za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS dostępnej na urządzenia mobilne (telefony komórkowe, tablety), Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej i portalu Emp@tia. Środki z programu są wypłacane bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego. Pisma, informacje i decyzje przekazywane są elektronicznie przez PUE ZUS. W przypadku, gdy na PUE ZUS pojawi się ważna informacja dotycząca 500 plus, rodzice otrzymają powiadomienie mailem, SMS lub w aplikacji. 

Pamiętaj o terminie 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o terminie, do którego należy składać wniosek. Czemu jest to takie ważne? 

- Osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek do 30 kwietnia ZUS wypłaci pierwsze środki do 30 czerwca. Będzie wiec ona pobierała świadczenie bez żadnych przerw – informuje Krzysztof Cieszyński, rzecznik prasowy pomorskiego ZUS. -  Jeśli wniosek wpłynie w maju, uprawniony świadczenie otrzyma do 31 lipca wraz z wyrównaniem od czerwca, a jeśli w czerwcu, to ZUS wypłaci pieniądze do 31 sierpnia - także z wyrównaniem od czerwca. Świadczenia na podstawie wniosków, które wpłyną od lipca będą już wypłacane tylko z wyrównaniem od miesiąca, w którym wypłynęły – podkreśla Cieszyński. 

W całym kraju rodzice i opiekunowie - na przeszło 4,5 mln dzieci - złożyli 3 mln wniosków o 500 plus na nowy okres świadczeniowy. ZUS przyznał już 92 proc. tych świadczeń. Warto się pospieszyć i zdążyć ze złożeniem wniosku do 30 kwietnia, by nie mieć żadnej przerwy w pobieraniu świadczenia.
 

  • ikonaOpublikowano: 21.03.2023 11:12
  • ikona

    Autor: Zygmunt Gołąb (z.golab@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 21.03.2023 11:49
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze