Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

Co nowego

Posłuchaj gdyńskich „Ballad osiedlowych” na żywo

Jeden z koncertów plenerowych „Miasto z marzeń” odbył się na Witominie // fot. Grzegorz Kujawiński

Jeden z koncertów plenerowych „Miasto z marzeń” odbył się na Witominie // fot. Grzegorz Kujawiński

24.09.2020 r.

Lubisz muzykę? Chcesz spędzić wieczór w miłej atmosferze, a przy okazji posłuchać nieznanych opowieści z gdyńskich dzielnic? Jest na to szansa. Chodzi o cykl koncertów plenerowych „Miasto z marzeń”. To projekt Teatru Gdynia Główna, w którym artyści prezentują piosenki napisane na kanwie opowieści mieszkańców naszego miasta. Występy odbyły się już na Witominie oraz osiedlu Meksyk. Przed nami ostatnie koncerty. Od 25 do 27 września będzie można ich posłuchać na Oksywiu, Cisowej i na terenie ZOH-u.

„Ballady osiedlowe” to muzyczne opowieści, które odkrywają nieznane dotąd historie. Pochodzą z kilku gdyńskich dzielnic. A powstały w ramach nowego artystycznego projektu. Teatr Gdynia Główna wyruszył w miasto i odwiedził mieszkańców WitominaOksywia, ZOH-u (czyli rejonu ulic Zamnhofa i Opata Hackiego), MeksykuCisowej oraz Fikakowa. Artyści usłyszeli tam wyjątkowe historie, na podstawie których powstały piosenki.

Ballady zebrał i napisał aktor i tekściarz Kuba Kornacki. Efekty można usłyszeć podczas koncertów plenerowych pt. „Miasto z marzeń”. Odbywają się one w dzielnicach, z których pochodzą opowieści, tak, aby te niezwykłe historie mogły wrócić do autorów.

Muzyczne gdyńskie opowieści wybrzmiały już na Witominie i osiedlu Meksyk. Ci, którzy chcieliby posłuchać ich na żywo, będą mieli taką szansę już za kilka dni. Ostatnie koncerty zaplanowano 25, 26 i 27 września.

Artyści zagrają w siedzibie Teatru Gdynia Główna. Tam plenerowy koncert zabrzmi w piątek, 25 września o godz. 19.00. Dzień później, sobotę, 26 września, ballady zostaną wyśpiewane na parkingu parafii pw. Przemienienia Pańskiego przy ul. Kcyńskiej 2 na Cisowej. Start również o godz. 19.00. Ostatni koncert zaplanowano na terenie ZOH-u – w niedzielę, 27 września o godz. 19.00, na parkingu za Przystanią Sąsiedzką przy ul. Opata Hackiego 33. Uwaga: w przypadku opadów deszczu występy zostaną przeniesione do Teatru Gdynia Główna, który mieści się w podziemiach dworca PKP przy placu Konstytucji 1.

Ballady wykonuje Kuba Kornacki. Na scenie towarzyszy mu Basia Lamprecht - absolwentka PPSWA im. Baduszkowej w Gdyni. Razem z nimi grają: Grzegorz Nadolny na kontrabasie, Jan Jarecki na klawiszach oraz Ireneusz Kaczmar na perkusji.

Szczegółowe informacje są dostępne na facebookowym wydarzeniu Teatru Gdynia Główna.

Wstęp wolny na wszystkie koncerty, ale liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązuje też reżim sanitarny. Konieczne jest zachowanie bezpiecznego dystansu społecznego. Widzowie muszą również pamiętać o maseczkach lub przyłbicach.

Koncerty „Miasto z marzeń” to pierwsza odsłona projektu „Ballady osiedlowe”. W jego ramach powstanie jeszcze spektakl teatralny na motywach opowieści mieszkańców ZOH-u oraz warsztaty literackie, które poprowadzi aktor Kuba Kornacki. Projekt jest finansowany ze środków miasta.