Co nowego

Poznaj historię Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa

Funkcjonariusze policji na otwarciu wystawy „Państwowy Korpus Bezpieczeństwa – Policja Polskiego Państwa Podziemnego w dokumentach” // fot. Magdalena Śliżewska

Funkcjonariusze policji na otwarciu wystawy „Państwowy Korpus Bezpieczeństwa – Policja Polskiego Państwa Podziemnego w dokumentach” // fot. Magdalena Śliżewska

Na placu Kaszubskim stanęła wyjątkowa wystawa. To ekspozycja pt. „Państwowy Korpus Bezpieczeństwa – Policja Polskiego Państwa Podziemnego w dokumentach”. Znajdują się na niej archiwalne materiały na temat walki funkcjonariuszy o niepodległość kraju w okresie II Rzeczypospolitej. Wystawę można oglądać do 31 lipca.


Wystawa to wspólny projekt Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, Komendy Miejskiej Policji w Gdyni oraz miasta. Jej uroczyste otwarcie odbyło się w czwartek, 8 lipca na placu Kaszubskim. Uczestniczyli w nim m.in. samorządowcy, przedstawiciele policji i innych służb mundurowych, władze WSAiB oraz mieszkańcy. Gdynię reprezentował wiceprezydent Marek Łucyk, który odczytał list od prezydenta Wojciecha Szczurka.

– Niezmiernie cieszy mnie możliwość zaproszenia gdynian i odwiedzających nasze miasto gości do uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu prezentującym historię polskiej, konspiracyjnej formacji policyjnej działającej na obszarze II Rzeczypospolitej. Państwowy Korpus Bezpieczeństwa to formacja, które odegrała niezwykle ważną rolę w trudnych latach niemieckiej okupacji. Na jego fundamentach wyrosła przyszła służba policyjna. Funkcjonariusze polskiej podziemnej policji nie ustawali w wysiłkach przywrócenia wolności swojej ojczyźnie. Ryzykowali bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich, aby pomimo wojny i terroru pokazać zastraszonemu społeczeństwu polskiemu, że nadal może liczyć na elementarne bezpieczeństwo i sprawiedliwość. Często też składali ofiarę z życia, angażując się w walkę z wrogiem. Każdy element wystawy przywraca należną pamięć o bohaterach tamtych czasów. Mam nadzieję, że ten niezwykle ważny wernisaż, stanowiący swoisty hołd dla tych odważnych patriotów, skłoni odbiorców do przemyśleń i dyskusji nad uniwersalnymi wartościami istotnymi dla nas wszystkich w dzisiejszych czasach – napisał w liście Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni

– Chciałem podziękować autorom tej wystawy za to, że dbają o to, by kolejne pokolenia poznawały prawdziwą historię naszego kraju. To bardzo ważne w tych czasach – dodał Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Ekspozycja znajduje się przed pomnikiem Antoniego Abrahama. Prezentuje nieznaną historię policji Polskiego Państwa Podziemnego. Ma na celu pokazanie heroicznej walki funkcjonariuszy o niepodległość naszego kraju. W latach 1940-1944 pełnili oni służbę w Państwowym Korpusie Bezpieczeństwa. Wśród nich byli także funkcjonariusze gdyńskiej policji, których potem, w okresie powojennym, represjonowano. Niejednokrotnie skazywano ich też na karę śmierci.

Na planszach zebrano różnego rodzaju materiały, m.in. dokumenty na temat działania Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa w czasie okupacji niemieckiej, w tym wykazy funkcjonariuszy pełniących służbę. Można tam również znaleźć archiwalia dotyczące spraw, którymi się zajmowano (likwidacja zdrajców, szmalcowników, osób zagrażających bezpieczeństwu Delegatury Rządu na Kraj itp.). Na wystawie znalazły się także zdjęcia funkcjonariuszy Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa, którzy wzięli udział w Powstaniu Warszawskim.

Wystawę można oglądać do 31 lipca.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 08.07.2021 13:20
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (magdalena.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.07.2021 13:59
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze