Co nowego

Poznaj tajemnice cmentarza Marynarki Wojennej

Spacery po różnych mało znanych zakamarkach Gdyni to już gdyńska tradycja

Spacery po różnych mało znanych zakamarkach Gdyni to już gdyńska tradycja

07.08.2018 r.

Chcesz poznać nieznane zakamarki Oksywia i jego podziemne tajemnice? Interesuje cię historia cmentarza Marynarki Wojennej w Gdyni? Już w najbliższą niedzielę, 12 sierpnia, odbędzie się godzinny spacer po tej nekropolii i po Kępie Oksywskiej. Będzie on połączony z zejściem do bunkrów. Obowiązują zapisy.

Tajemnice cmentarza Marynarki Wojennej to temat przewodni spotkania. Przed uczestnikami odsłoni je dr Jarosław Kłodziński, radny miasta. To on poprowadzi spacer i będzie opowiadał o tym, położonym kilkadziesiąt metrów od brzegu morza, miejscu.

To specyficzne miejsce zarówno dla cywili jak i ludzi związanych z wojskiem. Wielu mieszkańców Gdyni znalazło tu spokój dla siebie, a inni pełnią tam wieczną wachtę. Cypel oksywski to takie polskie Termopile kampanii wrześniowej z 1939 roku – mówi Jarosław Kłodziński.

Legenda tego miejsca przekazywana jest od kilku pokoleń za sprawą mauzoleum generała Gustawa Konstantego Orlicz–Dreszera, którego szczątki spoczywają kilka metrów pod ziemią. Podczas spaceru uczestnicy poznają dawną lokalizację wielkiego grobowca – dodaje Janina Wasylka, radna Grabówka i współorganizatorka spaceru.Spacer będzie połączony z zejściem do podziemi. Taka wędrówka wymaga sprawności fizycznej. Może być mokro i brudno, więc trzeba się odpowiednio ubrać. Należy też zabrać ze sobą latarkę.

Zwiedzanie odbędzie się w niedzielę, 12 sierpnia. Żeby wziąć w nim udział, trzeba się wcześniej zapisać. Należy zapoznać się z regulaminem spaceru i zgłosić się mailowo na: klodzinski.jarosław@wp.pl. Jednak trzeba się spieszyć, bo liczba miejsc jest ograniczona. Spacer będzie podzielony na dwie tury. Pierwsza rozpocznie się o godz. 12.00. Wtedy grupa 20 osób wyruszy na zwiedzanie. Druga grupa – również maksymalnie licząca 20 osób - zacznie spacer o godz. 13.00. Wolne miejsca są jeszcze tylko na drugą turę zwiedzania. Osoby niepełnoletnie mogą uczestniczyć w spacerze tylko w towarzystwie opiekunów. Zbiórka uczestników na parkingu cmentarnym. Udział w spacerze jest bezpłatny.

Organizatorami spaceru jest radny miasta dr Jarosław Kłodziński, radna dzielnicy Grabówek – Janina Wasylka oraz Gdyński Klub Eksploracji Podziemnej.