Co nowego

Poznaliśmy laureatów Gdynia E(x)plory Week

Za nami Gdynia E(x)plory Week 2020 // fot. materiały prasowe

Za nami Gdynia E(x)plory Week 2020 // fot. materiały prasowe

27.11.2020 r.

Za nami tegoroczna – przeprowadzona w formie online – edycja Gdynia E(x)plory Week. To wielkie święto nauki i innowacji, którego bohaterami są młodzi i utalentowani uczniowie z całej Polski. W piątkowy wieczór, 27 listopada podczas uroczystej, wirtualnej gali poznaliśmy laureatów Konkursu Naukowego E(x)plory.


Tegoroczne aktywności w ramach Gdynia E(x)plory Week odbyły się w sieci. Nie przeszkodziło to, by minione dni były prawdziwym świętem innowacji i młodych naukowców.

Wydarzenie zwieńczyła piątkowa gala, podczas której poznaliśmy laureatów Konkursu Naukowego E(x)plory. Został stworzony z myślą o młodych pasjonatach nauki, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania, spotkać inspirujących rówieśników i poznać kulisy pracy badacza. Uczestnicy walczyli o stypendia naukowe na rozwój projektów ufundowane przez mecenasa programu E(x)plory - Grupę LOTOS, wyjazdy na konkursy międzynarodowe oraz nagrody specjalne ufundowane przez partnerów programu.

- Chciałabym bardzo serdecznie podziękować organizatorom i uczestnikom E(x)plorów. Uwielbiamy ten festiwal. Lubimy innowacje. Lubimy myślenie o przyszłości, którą staramy się precyzyjnie planować w pięknych barwach. Bardzo potrzebowaliśmy tego entuzjazmu, który towarzyszy nowym odkryciom naukowym i właśnie budowaniu naszej dobrej, wspólnej przyszłości. Dlatego już dziś zapraszam na kolejne E(x)plory. Oczywiście w Gdyni – mówiła podczas Gali wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki Katarzyna Gruszecka-Spychała.

Do ścisłego ogólnopolskiego finału zakwalifikowało się 35 projektów młodych naukowców, które od środy były prezentowane jurorom. Autorów najlepszych z całego kraju innowacyjnych projektów naukowych poznaliśmy podczas piątkowej gali. Na podium stanęli:

I NAGRODA

Szymon Perlicki za projekt: Szyfrowanie wiadomości z użyciem własności hipersferyII NAGRODA

Daniel Czech i Mateusz Niedobecki za projekt: ISP – Inteligentny System Przewietrzania

III NAGRODA

Olga Ścieszka za projekt: Preferencje Varroa destructor w porażaniu czerwiu wychowywanego na młodych i starych plastrach pszczelich


Ponadto jurorzy przyznali wyróżnienia w postaci udziału w międzynarodowych konkursach naukowych otrzymali:
 • Szymon Perlicki
 • Filip Buława, Piotr Domanowski, Marcin Hnat
 • Kacper Pająk
 • Olga Ścieszka
 • Wiktor Kuś, Dorian Żarna
 • Kacper Waluk, Jakub Pietrzak
 • Franciszek Mikołajczyk, Ludwik Skowronek, Zygmunt Skowronek
 • Robert Kaptur

Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka otrzymała uczennica III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni - Jaśmina Nowak. Gdynianka przedstawiła opracowanie tematu „Czy porosty występujące na terenie Gdyni mogą być źródłem witaminy C”, przyglądając się przy tym roślinom z Kępy Redłowskiej.Przyznane zostały także nagrody specjalne od Partnerów E(x)plory. Otrzymały je zarówno zespoły, jak i indywidualiści:
 • Filip Buława, Piotr Domanowski, Marcin Hnat
 • Przemysław Kocioruba, Szymon Łuczak, Jakub Nowak
 • Szymon Perlicki
 • Hanna Żurek
 • Mateusz Malikowski, Kalina Wiśniewska, Julia Kosińska

W głosowaniu internautów wyłoniony został Innowator Jutra. Tytuł ten otrzymali Władysław Sowul i Piotr Fil.

Z kolei nagrodę za innowację społeczną trzymał Adam Bajorek.

Informacje o laureatach i ich projektach znaleźć można na stronie Gdynia E(x)plory Week.Warto wspomnieć, że w elitarnym gronie finalistów znalazły się dwie uczennice z Gdyni. Obok wspomnianej Jaśminy Nowak była to Zuzanna Zawrotny. Stworzyła ona E-Konewkę, czyli „niezależny energetycznie, ekologiczny, elektroniczny system wspomagania wegetacji roślin”. Obie finalistki Konkursu Naukowego E(x)plory są uczennicami III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni.

Konkurs, festiwal i kongres

Gdynia E(x)plory Week 2020 to nie tylko rozstrzygnięcie konkursu na szczeblu centralnym, ale również Festiwal Naukowy E(x)plory. Młodzież szkolna wzięła dzięki temu udział w warsztatach, wykładach i pokazach naukowych najlepszych uczelni w kraju oraz znanych popularyzatorów nauki. To inspirujące spotkania online ze znanymi motywatorami (Marek Kamiński, Hubert Hurkacz) czy naukowymi YouTuberami (Crazy Nauka i Astrofaza).

Nie tylko młodzi naukowcy mogli zaangażować się w kilkudniowe święto nauki – odbył się także XI Kongres „Edukacja dla innowacji. Innowacje w edukacji”. Nauczyciele, edukatorzy i pedagodzy przysłuchiwali się debatom i webinarom poruszającym najbardziej aktualne wyzwania szkół – kwestie ich funkcjonowania w czasie pandemii, utrzymywania odpowiednich relacji czy kreatywnego podejścia do cyfrowych zajęć.

Mecenasem programu E(x)plory jest Grupa LOTOS. Partnerami strategicznymi są Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, miasto Gdynia oraz Zakłady Farmaceutyczne Polpharma.