Co nowego

Poznaliśmy najlepszych gdyńskich sportowców 2022 roku

Sportowcy Roku 2022 // fot. Dawid Linkowski/gdyniasport.pl

Stały punkt sportowego kalendarza w naszym mieście rokrocznie stanowi Gala Gdyńskiego Sportu. W tym roku, po trzech latach przerwy, znowu spotkaliśmy się wszyscy razem. Nagrodziliśmy najlepszych i wyróżniliśmy działania na rzecz rozwoju kultury fizycznej i promocji Gdyni przez sport.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że przyjemność ze wspólnych spotkań na gali trzeba było odłożyć do życia wirtualnego. Po raz ostatni szykowne kreacje i eleganckie garnitury przywdzialiśmy na początku 2020 roku. Później nastąpiła przymusowa przerwa. Teraz powróciliśmy – uśmiechnięci i stęsknieni wspólnych spotkań.

Tegoroczną galę poprowadził duet debiutantów: Marta Goluch i Paweł Marszałkowski.

W tym roku wyróżnienia dla wybitnych osób, które zapisały się na sportowych kartach naszego miasta przyznane zostały już po raz 24. Poznajmy mistrzów gdyńskiego sportu, w ręce których powędrowały nagrody zwane przez wielu „złotymi żaglami”.
– Po dwóch latach pandemii w końcu spotkaliśmy się na żywo ze sportowcami, których na co dzień możemy podziwiać na sportowych arenach. To bardzo ważne, aby na moment zatrzymać się i podziękować za ciężką pracę sportowców, a także za emocje, które dzięki nim przeżywaliśmy podczas całego roku – przyznaje prezydent Gdyni Wojciech Szczurek

– Bardzo się cieszę, że najlepszymi sportowcami mogą w naszym mieście zostać osoby z dyscyplin mniej oczywistych, nowych. Myślę, że zarówno sporty deskorolkowe, jak i koszykówka 3x3, to takie dyscypliny, w których pojawią się kolejne gdyńskie talenty – dodaje.
Wojciech Szczurek

Wręczenia tradycyjnie rozpoczęliśmy od nadziei. Bo Nadziejami Gdyńskiego Sportu minionego roku zostali:

NADZIEJA GDYŃSKIEGO SPORTU

Franciszek Borys – żeglarz Yacht Klubu Polski Gdynia. Zdobył mistrzostwo Europy juniorów do lat 21, wicemistrzostwo świata juniorów w kategorii do lat 21 oraz brązowy medal Mistrzostw Polski w klasie 470 w kategorii seniorów i młodzieżowców.

Bartosz Mońko – koszykarz Stowarzyszenia Gdyńskiej Akademii Koszykówki. Z drużyną zdobył Mistrzostwo Polski do lat 17. Brał udział w Młodzieżowej Eurolidze oraz jest reprezentantem Polski.

Julianna Ponto – żeglarka Klubu Sportowego AZS AWFiS. 15-letnia gdynianka została wicemistrzynią świata w klasie Open Skiff do lat 14 we Francji. W swoim bogatym dorobku ma również m.in. tytuł mistrzyni Polski.

Jakub Sordyl – judoka Uczniowskiego Klubu Sportowego Galeon Gdynia. Wywalczył tytuł mistrza Polski seniorów w kategorii wagowej powyżej 100 kg. Zdobył również tytuł mistrza Polski juniorów w tej samej kategorii wagowej oraz złoty medal Pucharu Europy Juniorów. Jest złotym medalistą i zdobywcą Pucharu Polski Seniorów.

Piotr Trella – żeglarz Miejskiego Klubu Żeglarskiego Arka Gdynia. Został mistrzem świata w klasie Open Skiff do lat 15 w Caracas we Francji. Zdobył również mistrzostwo Polski w klasie Open Skiff oraz został mistrzem Polski do lat 15 w sprincie, w Gdyni – oczywiście w klasie Open Skiff.

Krystian Trepczyk – pięcioboista nowoczesny, zawodnik Uczniowskiego Klubu Sportowego Gromik. Zajął trzecie miejsce indywidualnie i trzecie miejsce w sztafecie na Mistrzostwach Świata Juniorów Młodszych w pięcioboju nowoczesnym we Włoszech.

Adam Zdybel – pływak Klubu Sportowego Delfin Gdynia. Został mistrzem świata juniorów w Peru. Zajął trzecie miejsce w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym w Mistrzostwach Europy Juniorów w Bukareszcie oraz trzecie miejsce w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym w Mistrzostwach Polski Juniorów, a także drugie miejsce na 200 i 400 m stylem dowolnym.

SPORTOWA IMPREZA ROKU

W tej kategorii przyznano wyróżnienie oraz nagrodę główną.

Wyróżnienie otrzymało Gdynia Winter Swimming Cup BCT Series. To zawody zimowego pływania, odbywające się w polskim Bałtyku na terenie portu jachtowego w Marinie Gdynia. Jest ekstremalnie, a temperatura wody nie przekracza 5 stopni Celsjusza. Słona woda, wiatr i fale stanowią wyzwanie, które przyciągnie do Gdyni najlepszych zimowych pływaków z całego świata.

Sportową Imprezą Roku zostały 2022 ICF SUP World Championships Gdynia. Mistrzostwa świata SUP ICF zapisały się w historii polskiego sportu. Impreza tej rangi gościła w naszym kraju po raz pierwszy. Blisko pięciuset zawodników z ponad 40 krajów z całego świata spotkało się na gdyńskiej plaży, by rywalizować o najcenniejsze sportowe trofeum sezonu. Ramię w ramię z najlepszymi mogli wystartować amatorzy – to ewenement na skalę światowego sportu i przykład, jak z sukcesem można dbać o rozwój danej dyscypliny. Dla mieszkańców Gdyni i turystów było to natomiast fantastyczne widowisko, które mogli obserwować z poziomu plaży czy Bulwaru Nadmorskiego.

TRENER ROKU

Jest matką i ojcem w jednym – gdy trzeba, potrafi krzyknąć, ale pospiesznie też doceni. Często nazywany człowiekiem do zadań specjalnych. Połączenie strażaka, psychologa i motywatora. Pierwszy do obrony swoich ludzi, ostatni do wystawiania piersi po ordery.

Trenerem Roku 2022 został Robert Wilczyński – trener piłkarskich juniorów starszych Arki Gdynia. Ma patent na sukces. W 2012 roku poprowadził młodych zawodników Arki Gdynia do mistrzostwa Polski. Później, przez lata, pracował głównie z seniorami, a gdy po blisko dekadzie ponownie objął zespół juniorów starszych… znów sięgnął po medal. W ubiegłym sezonie zawodnicy Roberta Wilczyńskiego zdobyli tytuł wicemistrzów Polski Centralnej Ligi Juniorów.

DRUŻYNA ROKU

Podobnie, jak w przypadku Imprezy Roku, tak i tutaj przyznano wyróżnienie oraz nagrodę główną. A skoro Gdynia to polska stolica koszykówki, wyróżnienie trafiło do Gdyńskiej Akademii Koszykówki U17. Młodzi koszykarze Gdyńskiej Akademii Koszykówki wrócili ze złotymi medalami z Mistrzostw Polski Mężczyzn do lat 17, które odbywały się w Zielonej Górze. W finale podopieczni Nikoli Avramovicia pokonali Energę Hutnika Koszykówka 83:72. MVP turnieju finałowego został Szymon Nowicki, a w pierwszej piątce turnieju znalazł się kolejny reprezentant gdyńskiego zespołu: Mateusz Samiec.

Drużyną Roku 2022 zostali juniorzy starsi piłkarskiej Arki Gdynia. Centralna Liga Juniorów to rozgrywki, w których występują najlepsze z najlepszych polskich drużyn młodzieżowych. Piłkarze Arki Gdynia nie byli stawiani w roli głównych faworytów do podium, a mimo to do ostatnich minut sezonu walczyli o złoto. Ostatecznie zdobyli tytuł wicemistrzów Polski. Mimo srebra zapisali się w historii klubu złotymi zgłoskami.

SPORTOWIEC ROKU

Kategoria główna, sól Gali Gdyńskiego Sportu. Sukcesów było tak wiele, że nagrodziliśmy ją i jego. Deskorolkę i koszykówkę. Kto to taki?

Sportowcami Roku zostali: Zuzanna Bone oraz Adrian Bogucki.

Zuzanna Bone to profesjonalistka w jeździe na deskorolce. Należy do Stowarzyszenia Sportowego Team Apostrov. W ubiegłym roku zajęła pierwsze miejsce na Deskorolkowych Mistrzostwach Polski w Krakowie oraz trzecie miejsce w Pucharze Świata w Pradze. Jest największą polską nadzieją skateboardingu na udział w Igrzyskach Olimpijskich, które za rok odbędą się w Paryżu. Na początku lutego rywalizowała na mistrzostwach świata w Dubaju, gdzie zdobyła kolejne cenne doświadczenie oraz punkty do rankingu.

Adrian Bogucki to wielki sportowiec. Dosłownie i w przenośni. Na co dzień środkowy w koszykarskiej Suzuki Arce Gdynia, a w minionym roku utytułowany zawodnik. Mistrz Świata do lat 23 w koszykówce 3x3. Złoty medal wywalczył w październiku w Bukareszcie. W szalonym i pełnym emocji finale biało-czerwoni pokonali Serbów 21:20, mimo że na 66 sekund przed końcem spotkania przegrywali 15:20. Decydujący o zwycięstwie punkt zdobył właśnie Adrian, który na co dzień jest zawodnikiem Suzuki Arki Gdynia.