Co nowego

„Pręcik” – bajka o przyjaźni i stracie na gdyńskiej scenie

W Gdyńskim Centrum Kultury trwają przygotowania do premiery bajki pt. „Pręcik” // fot. Magdalena Czernek

W Gdyńskim Centrum Kultury trwają przygotowania do premiery bajki pt. „Pręcik” // fot. Magdalena Czernek

19.02.2020 r.

To współczesna sztuka dla dzieci przepełniona emocjami. Jest kolorowa, muzyczna, dowcipna i pełna nadziei. Jednak jej tematem wiodącym jest odejście bliskiej osoby. W Gdyńskim Centrum Kultury trwają przygotowania do premiery bajki Maliny Prześlugi pt. „Pręcik”. Spektakl reżyseruje Andrzej Mańkowski. Premiera już w sobotę, 22 lutego.
 
„Pręcik” to nie jest typowa bajka. Jak wiele przedstawień familijnych traktuje o przyjaźni, miłości i emocjach. Jednak fabuła porusza także trudny temat utraty i śmierci. Wszystko wyważone w odpowiednich proporcjach.  
 
Malina Prześluga napisała odważny tekst, w którym postanowiła zmierzyć dziecięcą naiwność w patrzeniu na świat z najbardziej ostateczną rzeczą w życiu człowieka, czyli ze śmiercią. Przez wiele miesięcy zastanawiałem się nad koncepcja ideową tego przedsięwzięcia. Dlatego, że nie chcę zostawiać młodego widza w stanie dyskomfortu, bo śmierć jest trudnym tematem dla ludzi. Nie chciałem pokazywać nicości i pozostawiać widza z poczuciem pustki i niewiedzy. Kiedy oglądamy współczesne filmowe bajki, temat śmierci też jest tam obecny, ale pokazany w innym wymiarze. Dobrym przykładem jest tu Harry Potter, gdzie w każdej części jest mnóstwo śmierci, ale pokazanej w inny sposób. Pokazano tam zmianę miejsca pobytu. Rodzice Harry’ego Pottera wracają w odpowiednich momentach. To jest też klucz do finału naszego spektaklu. Chciałbym, żeby nasz widz wychodząc z „Pręcika” będzie inaczej patrzył na rozgwieżdżone niebo, bo ku niemu zmierzamy przez całe przedstawienie – mówi Andrzej Mańkowski, reżyser spektaklu.To historia opowiedziana przez zwykłe przedmioty. To one przeprowadzają widza przez bajkowy świat. I tak na scenie pojawi się m.in. Kapeć, Budzik, Poduszka, Pozytywka czy Smutne lóżko.
 
„Pręcik” to jest opowieść, w której głównymi bohaterami są zabawki i przedmioty z pokoju dziewczynki. Budzą się rano i stwierdzają, że nie ma jej w pokoju. Zaczynają szukać dziewczynki, bez której ich egzystencja niekoniecznie ma sens. To jest spektakl o najpiękniejszych stronach naszej egzystencji – o wspólnej zabawie, przyjaźni, szukaniu głębokich relacji. Wskazuje, co w życiu jest najcenniejsze – opowiada Mańkowski.

Tytułowy pręcik to serce. Przesłaniem bajki jest to, że czasami, z różnych powodów, może ono blednąć, a nawet zgasnąć, gdy ktoś bliski nas opuści.

Bajka podejmuje ważny temat, ale dla nas praca nad tym spektaklem to przede wszystkim mnóstwo dobrej zabawy, bo przedstawienie jest przepełnione muzycznymi gagami, które uświetnia wiolonczelista. Dzieci zapamiętają z tej bajki muzykę i barwne postaci. Ktoś był góralem, ktoś Mozartem, a tamten Chińczykiem. Młodzi widzowie nie wyjdą z pytaniem o to, czemu ludzie muszą umierać. Będą raczej pytać, o co właściwie chodziło z pręcikiem – mówi Maciej Konieczny, aktor.

Staraliśmy się wydobyć w tekście miniscenki i znaleźć momenty, które rozładują temat strachu i śmierci  oraz pozwolą go oswoić – mówi Kamil Owczarek, odtwórca roli wiolonczelisty, Pozytywki.

Poszczególne elementy opowiadania spajać będzie muzyka, która jest nieodłącznym elementem przedstawienia.

Udało mi się zebrać zespół aktorski, który jest bardzo muzyczny, śpiewający i tańczący. Nie oszczędzaliśmy tych możliwości, które każdy przyniósł ze sobą. Spektakl płynie muzycznie przez całą długość. Od pierwszej do ostatniej sekundy nieustannie mamy tu rytm i melodię, która splata się z narracją. To jest jeden organizm – mówi Mańkowski, reżyser spektaklu.

 „Pręcika” będzie można oglądać na scenie Gdyńskiego Centrum Kultury od 22 lutego. Bilety na spektakl można zakupić w kasie Konsulatu Kultury przy ul. Jana z Kolna 25 lub poprzez stronę internetową. Przewidziane są również pokazy dla przedszkoli i szkół – 24 i 25 lutego oraz 23 i 24 marca o godz. 9.00 i 11.00.

Spektaklowi będzie towarzyszyć seria warsztatów dla dzieci. Odbywać się będą po każdym pokazie. Spotkania skierowane są do dzieci, rodziców, opiekunów i nauczycieli. Uczestnicy zajęć  wspólnie zastanowią się nad obejrzanym przedstawieniem i trudnym tematem, który jest w nim poruszony. Poszukają też odpowiedzi na pytania związane ze śmiercią, które nurtują ludzi w każdym wieku. Dodatkowo każdy otrzyma specjalną książeczkę wprowadzającą dzieci i rodziców w rozmowy na temat odchodzenia bliskich osób. Warsztaty potrwają 30 minut. Wstęp wolny za okazaniem biletu wstępu na spektakl.

fot. Magdalena Czernek

„Pręcik”
Konsulat Kultury/ Gdyńskie Centrum Kultury

Premiera: 22 lutego, godz. 17.00

Reżyseria: Andrzej Mańkowski
Scenografia i kostiumy: Sabina Czupryńska
Muzyka: Tomasz Stroynowski
Choreografia: Andrzej Morawiec
Animacje: Sylwester Siejna
Obsada: Patrycja Ziniewicz, Maciej Konieczny, Paweł Klowan, Krzysztof Stasierowski, Martyna Gogołkiewicz, Kamil Owczarek, Krystian Nehrebecki.

  • W Gdyńskim Centrum Kultury trwają przygotowania do premiery bajki pt. „Pręcik” // fot. Magdalena Czernek
  • W Gdyńskim Centrum Kultury trwają przygotowania do premiery bajki pt. „Pręcik” // fot. Magdalena Czernek
  • W Gdyńskim Centrum Kultury trwają przygotowania do premiery bajki pt. „Pręcik” // fot. Magdalena Czernek
  • W Gdyńskim Centrum Kultury trwają przygotowania do premiery bajki pt. „Pręcik” // fot. Magdalena Czernek
  • W Gdyńskim Centrum Kultury trwają przygotowania do premiery bajki pt. „Pręcik” // fot. Magdalena Czernek