Co nowego

Profesorowie Akademii Morskiej odznaczeni przez prezydenta

Profesorowie Akademii Morskiej odznaczeni przez prezydenta // fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Profesorowie Akademii Morskiej odznaczeni przez prezydenta // fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Trzej profesorowie Akademii Morskiej w Gdyni dostali wysokie wyróżnienia od prezydenta RP Andrzeja Dudy. Prof. Janusz Zarębski oraz prof. Adam Weintrit otrzymali Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski. Natomiast prof. Jerzy Mizeraczyk - Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenia te są nadawane za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za twórczość naukową, literacką i artystyczną.

Prezydent Andrzej Duda przyznał kilka dni temu odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej oraz dla rozwoju polskiej medycyny. Wśród wyróżnionych, na wniosek ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka, znaleźli się trzej profesorowie Akademii Morskiej w Gdyni: prof. Janusz Zarębski, rektor Akademii Morskiej w Gdyni, prof. Jerzy Mizeraczyk oraz prof. Adam Weintrit.

- Dla naukowca uznanie jego zasług naukowych i dydaktycznych jest zawsze najwyższym uznaniem. Tym bardziej, że dzieje się to w szczególnym momencie dla rozwoju uczelni. Cieszę się, że moi koledzy prof. Mizeraczyk i prof. Weintrit również zostali uhonorowani. To zaszczyt dla naszej uczelni - mówi prof. Janusz Zarębski, rektor Akademii Morskiej w Gdyni.

Prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski, rektor Akademii Morskiej otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wyróżniające się i wartościowe wyniki pracy naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej. W Akademii Morskiej pracuje prawie 40 lat. Napisał wiele prac, które miały ważne znaczenie dla rozwoju metod modelowania i analizy elementów i układów elektronicznych. Jest też jednym z pionierów badań przyrządów półprzewodnikowych wykonanych z węglika krzemu i twórcą uznanej w kraju szkoły naukowej specjalizującej się w badaniach z zakresu półprzewodnikowych przyrządów mocy, metod chłodzenia tych przyrządów oraz układów energoelektronicznych. Doprowadził do przyznania Wydziałowi Elektrycznemu Akademii Morskiej w Gdyni prawa do nadawania stopnia doktora nauk technicznych w dziedzinie elektroniki. Wypromował czterech doktorów, był recenzentem kilkunastu prac doktorskich, wniosków habilitacyjnych i wniosków o tytuł naukowy.

Prof. dr hab. inż. Jerzy Mizeraczyk dostał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej myśli naukowej i osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej oraz za wspieranie międzynarodowej współpracy naukowej. To uznany na świecie specjalista w dziedzinie fizyki i techniki plazmowej oraz laserowej. Od 2005 roku jest profesorem Akademii Morskiej w Gdyni. Zorganizował tam laboratoria optoelektroniki oraz elementów i układów optoelektronicznych. Stworzył też laboratorium plazmowe i laserowe w Ośrodku Techniki Plazmowej i Laserowej w IMP PAN w Gdańsku. Współpracuje z wieloma ośrodkami naukowymi na świecie. Na swoim koncie ma też kierowanie 37 krajowymi i 9 zagranicznymi projektami badawczymi. Utworzył szkołę naukową nowoczesnych metod ograniczania emisji szkodliwych ekologicznie gazów i pyłów. To także profesor wizytujący w kilku uniwersytetach w Niemczech, Japonii, Chinach, Kanadzie i Szwecji. W 2011 roku otrzymał międzynarodową nagrodę im. H. J. White’a za wybitny wkład w badania naukowe i zastosowania zjawiska elektrohydrodynamicznego w elektrofiltrach.
 
Prof.  dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za osiągnięcia naukowe. W Akademii Morskiej w Gdyni pracuje od 1985 roku. Jest uznanym w świecie autorytetem z zakresu bezpieczeństwa transportu morskiego, morskich zastosowań technologii GIS , zwłaszcza elektronicznych map nawigacyjnych. Ma unikatowe osiągnięcia naukowe, jest autorem licznych publikacji, przyczynił się do rozwoju współpracy międzynarodowej, a także aktywnie działa w sferze publicznej. Kierował dwoma międzynarodowymi i siedmioma krajowymi projektami naukowo-badawczymi z zakresu bezpieczeństwa morskiego oraz uczestniczył w dziewięciu innych projektach z tego zakresu. Jest członkiem Komitetu Transportu Polskiej Akademii Nauk, przewodniczącym Sekcji Transportu Wodnego. Od 2005 roku współorganizuje Międzynarodową Konferencję TransNav on Marine Navigation and Safety of Sea Transportation, o zasięgu ogólnoświatowym.

Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych odbyła się w piątek, 16 lutego w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Aktu dekoracji w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy dokonała minister Halina Szymańska, szef Kancelarii Prezydenta RP. Odczytała ona również list głowy państwa skierowany do uczestników uroczystości.


Poniżej prezentujemy sylwetki wyróżnionych:



Prof. dr hab. inż. Jerzy Mizeraczyk – w 1966 roku ukończył Politechnikę Gdańską  i uzyskał tytuł magistra inżyniera elektronika w specjalności technika pomiarów izotopowych. Później w 1976 roku, uchwałą Rady Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, został doktorem nauk fizycznych. W 1988 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego, a tytuł profesora w otrzymał w 1997 roku. Po ukończeniu studiów podjął pracę w Biurze Rozwojowym MORS Gdynia jako projektant układów mikroelektronicznych, a następnie jako starszy asystent na Wydziale Fizyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Od 1969 roku pracuje w Instytucie Maszyn Przepływowych im. R. Szewalskiego Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku. Był stypendystą Fundacji Japan Society for the Promotion of Science (Nagoya University w latach 1974-1975 i Oita University w 2000 roku) oraz  Fundacji im. A. von Humboldta i Fundacji im H. Hertza (Ruhr- Universitaet Bochum, Niemcy w latach 1982-1984 i 1991-1992). W 1991 roku był na półrocznym stażu naukowym (visiting profesor) w McMaster University, Faculty of Physics Engineering, Hamilton, Ontario, Canada na zaproszenie National Science and Engineering Council of Canada. W latach 1996-2005 wykładał na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. W 2004 roku był profesorem (visiting professor) i wykładowcą w Toyohashi University of Technology w Japonii. Od 2005 roku jest profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Elektrycznym Akademii Morskiej w Gdyni, w Katedrze Elektroniki Morskiej. Jego zainteresowania naukowe to m.in.: zjawiska w wyładowaniach elektrycznych i ich zastosowania do eliminacji szkodliwych gazów i pyłów oraz oczyszczania wody; zastosowania laserów do precyzyjnej obróbki materiałów, czy badania struktur przepływów metodami wizualizacji laserowej. W 2011 roku otrzymał międzynarodową nagrodę im. H J. White’a za wybitny wkład w badania naukowe i zastosowania zjawiska elektrohydrodynamicznego w elektrofiltrach. W 2014 roku dostał międzynarodową nagrodę im. Jen-Shih Changa za wybitny wkład w badania zjawisk elektrohydrodynamicznych. Od 2016 roku jest członkiem Rady Dyrektorów Międzynarodowego Towarzystwa Elektrofiltracji. W 1997 roku otrzymał już Złoty Krzyż Zasługi, a w 2005 roku Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.




Prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski – w 1978 roku ukończył Politechnikę Gdańską i uzyskał tytuł magistra inżyniera elektronika w specjalności aparatura elektroniczna. Następnie w 1987 roku został doktorem nauk technicznych w specjalności układy elektroniczne, a w 1997 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego. W 2008 roku otrzymał tytuł profesora nauk technicznych. Po ukończeniu studiów podjął pracę w Instytucie Radiokomunikacji Morskiej Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni na stanowisku asystenta. W latach 1997-2005 był kierownikiem Katedry Radioelektroniki Morskiej, od 2005 roku jest kierownikiem Katedry Elektroniki Morskiej. W latach 2012 -2016 był Dziekanem Wydziału Elektrycznego. W czasie jego kadencji dziekańskiej wydział ten uzyskał uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk technicznych w dyscyplinie elektronika. Od 2016 roku jest rektorem Akademii Morskiej w Gdyni. Z jego inicjatywy zostały też uruchomione studia doktoranckie w dwóch dyscyplinach naukowych – elektronika i elektrotechnika. Jego zainteresowania naukowe dotyczą modelowania, analizy i pomiarów właściwości przyrządów półprzewodnikowych i układów elektronicznych ze szczególnym uwzględnieniem zjawisk
termicznych. Jest autorem lub współautorem ponad 450 publikacji, w tym kilkudziesięciu prac, dwóch monografii naukowych oraz dziewięciu patentów. W 2003 roku otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi.



 
Prof.  dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit – w 2016 roku uzyskał tytuł profesora nauk technicznych. W Akademii Morskiej w Gdyni pracuje od 1985 roku. Od  ponad 14 lat  pełni funkcję kierownika Katedry Nawigacji, w latach 2008-2016 był Dziekanem Wydziału Nawigacyjnego. Jest członkiem Komitetu Transportu Polskiej Akademii Nauk, przewodniczącym Sekcji Transportu Wodnego. Od 2005 roku współorganizuje Międzynarodową Konferencję TransNav on Marine Navigation and Safety of Sea Transportation, o zasięgu ogólnoświatowym.  Od 2007 roku wydaje, jako Editor-in-Chief, kwartalnik „TransNav” w języku angielskim. W 1995 roku uzyskał, jako pierwszy Polak, prestiżowy tytuł Fellow of The Royal Institute of Navigation. Członek Zarządu Polskiego Forum Nawigacyjnego. Ekspert Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich. Ławnik Izby Morskiej oraz Odwoławczej Izby Morskiej przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku . Egzaminator Centralnej Morskiej Komisji Egzaminacyjnej. Członek Rady Technicznej Polskiego Rejestru Statków  w Gdańsku. Członek bazy ekspertów NCBiR oraz członek zespołu ekspertów (Narodowego Centrum Nauki). Autor ponad 300 publikacji o tematyce morskiej, w tym 15 pozycji książkowych. Profesor jest świetnym dydaktykiem i cenionym nauczycielem akademickim. Od 2007 roku jest opiekunem Studenckiego Koła Naukowego Nawigator, z którym w 2010 roku otrzymał prestiżową nagrodę Czerwonej Róży dla najlepszego koła naukowego na Wybrzeżu. Był recenzentem w 8 postępowaniach habilitacyjnych, 6 przewodach doktorskich, kilkudziesięciu projektów badawczych, książek, podręczników i oraz ponad 500 artykułów i referatów naukowych. Wypromował 2 doktorów, 86 magistrów i 82 inżynierów.Za wybitne osiągnięcia naukowe Prof. Adam Weintrit został wyróżniony 2 nagrodami Ministra oraz 17 nagrodami Rektora. W 1996 roku otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi, w 2003 roku Srebrny Krzyż Zasługi, a w 2010 roku Złoty Krzyż Zasługi.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 22.02.2018 11:30
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.02.2018 20:38
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Najnowsze