Co nowego

Przyjdź i posadź nowe pokolenie lasu

Grafika przedstawiająca sadzenie drzew // mat. prasowe UM

Grafika przedstawiająca sadzenie drzew // mat. prasowe UM

Zapraszamy mieszkańców do wspólnego odnowienia lasu przy ul. Witomińskiej, w okolicach Cmentarza Witomińskiego. W poniedziałek, 3 kwietnia w godz. 9.00-12.00 do nasadzenia będzie około 800 sadzonek drzew leśnych: buków, grabów, dębów i modrzewi. Gdynianie mogą wziąć czynny udział w zasadzeniu nowego pokolenia lasu, który wzbogaci miejskie tereny leśne.

– Nowe nasadzenia pojawią się w miejscu, gdzie w styczniu tego roku musieliśmy usunąć buki, które były w bardzo złym stanie zdrowotnym, w niektórych próchnica sięgała 90% powierzchni przekroju i zagrażały bezpieczeństwu mieszkańców – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. – Tak jak zapowiadaliśmy, wiosną w tej lokalizacji zostaną posadzone nowe, cenne gatunki drzew. Na to wydarzenie zapraszamy mieszkańców Gdyni – podkreśla wiceprezydent.

Nowe pokolenie lasu powstanie z cennych, rodzimych, dostosowanych do warunków siedliskowych gatunków drzew. To kilkaset młodych buków, dębów i grabów, których rozmieszczenie zaplanowano tak, aby zapewnić im jak najlepsze warunki wzrostu i rozwoju.

– W poniedziałek każdy mieszkaniec może przyjść i posadzić drzewko, a potem obserwować, jak rośnie nowy las. Wraz z upływem lat takie doświadczenie nabiera zupełnie innego wymiaru i daje ogromną satysfakcję. To namacalny efekt obcowania z przyrodą i realnego wpływu na jej kształtowanie – mówi Tadeusz Schenk, ogrodnik miasta.

Nasadzenia rozpoczną się w poniedziałek, 3 kwietnia o godz. 9.00 w zaznaczonej poniżej lokalizacji:

mapka z zaznaczoną na niebiesko linią lasu - w którym zostaną nasadzone drzewka

  • ikonaOpublikowano: 29.03.2023 15:41
  • ikona

    Autor: Dorota Matejczyk-Waletko (d.matejczyk-waletko@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.03.2023 16:06
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze