Od 4 lipca ul. Świętojańska jednokierunkowa - sprawdź szczegóły Od 4 lipca ul. Świętojańska jednokierunkowa - sprawdź szczegóły
Co nowego

Przystań Chylońska 237 pod tymczasowym adresem

Gosia Zaworska, animatorka Przystani Chylońska 237 / fot. Aleksander Trafas, Laboratorium Innowacji Społecznych

Gosia Zaworska, animatorka Przystani Chylońska 237 / fot. Aleksander Trafas, Laboratorium Innowacji Społecznych

15.11.2019 r.

Zajęcia tworzenia własnych ekokosmetyków, spotkanie z dietetykiem oraz gimnastyka mózgu. To tylko początek. Przystań Chylońska 237 rozgościła się już w tymczasowej, gościnnej lokalizacji – przy ul. Chylońskiej 227 (Szkoła Podstawowa nr 31). Po krótkiej przerwie związanej z przeprowadzką, na sąsiadów z Cisowej i okolic znów czekają ciekawe zajęcia oraz możliwość organizacji własnych.

Przystań Chylońska 237 to centrum sąsiedzkie dla północno-zachodnich dzielnic miasta zlokalizowane przy ul. Chylońskiej 237. Napędzane jest kreatywnością i zaangażowaniem mieszkańców, przy wsparciu animatorów Przystani - organizowane są  tam, a także prowadzone przez sąsiadów, m.in. zajęcia sportowe, spotkania z podróżnikami, zajęcia tematyczne w ramach klubu rodzica, turnieje brydżowe i konwersacje po angielsku. Zawsze można przyjść także bez okazji, by po prostu posiedzieć i porozmawiać.- O tym, że w dzielnicach potrzebne są miejsca, w których można by się spotkać z sąsiadami oraz dobrze spędzić czas, nie raz rozmawialiśmy z mieszkańcami. W odpowiedzi na te potrzeby stworzyliśmy sieć centrów sąsiedzkich. Dziś Przystanie funkcjonują już w Wielkim Kacku i Chyloni, lada chwila zakończy się remont i powrócą zajęcia na Oksywiu, zacznie się organizacja centrum sąsiedzkiego na Pustkach Cisowskich, a wkrótce także i na Witominie. Od otwarcia pierwszego centrum minęło już półtora roku i widzimy, że miejsca te naprawdę zmieniają życie w dzielnicach - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

- Zależało nam na tym, żeby mieszkańcy Cisowej mieli w swojej najbliższej okolicy atrakcyjny program zajęć, który również będą współtworzyć. To nowoczesny sposób rozwoju kompetencji i zainteresowań. To rodzaj szczególnej edukacji, edukacji nieformalnej, która jednocześnie pozwala zacieśniać więzi sąsiedzkie oraz tworzyć zaangażowaną wspólnotę – podkreśla Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Przystanie powstają m.in. w budynkach dawnych szkół, które w efekcie rządowej reformy edukacji zostały zwolnione. Obiekty te są adaptowane i stopniowo remontowane na potrzeby sąsiedzkich spotkań. Parapetówka w Przystani Chylońska 237 - w dawnej siedzibie Zespołu Szkół Ekologicznych - odbyła się we wrześniu 2018 roku. Od tamtej pory zorganizowano kilkaset spotkań i warsztatów sąsiedzkich, zawiązała się otwarta społeczność.

Równolegle trwały przygotowania do przeprowadzenia gruntownej przebudowy budynku, gdyż od początku wiadomo było, że na potrzeby sąsiedzkich aktywności konieczne będą zmiany. Gdy końca dobiegło kompletowanie formalności związanych z rozpoczęciem prac budowlanych, zapadła decyzja o tymczasowym wstrzymaniu działalności Przystani Chylońska 237 w swojej siedzibie. Gruntowna przebudowa potrwać ma około półtora roku, a w efekcie sąsiedzi zyskają przyjazną przestrzeń z salami warsztatowymi, a także nową salę sportową oraz bibliotekę i przychodnię zdrowia.

I chociaż prace uniemożliwiają prowadzenie zajęć w budynku, Przystań Chylońska 237 nie zawiesza działalności. Dzięki gościnności dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 31 od poniedziałku (18 listopada) sąsiedzkie spotkania mogą odbywać się w salach tej placówki – dosłownie kilka minut piechotą od centrum sąsiedzkiego.- Do dyspozycji mieszkańców będą dwa pomieszczenia w niskim parterze oraz, w uzgodnionych porach, świeżo wyremontowana sala gimnastyczna. Będą mogły tu być zatem kontynuowane kameralne spotkania oraz zajęcia sportowe. Mam wielką nadzieję, że wszyscy bywalcy Przystani będą się czuli u nas jak u siebie – mówi Aleksander Kuźmin, dyrektor SP 31.

Ostatnie dni działalności w siedzibie Przystani Chylońska 237 stały zatem pod znakiem przeprowadzki. W piątek, 15 listopada, przenoszono i wypakowywano jeszcze ostatnie kartony. A już od najbliższego poniedziałku – wracają zajęcia i sąsiedzkie spotkania.

- Wydawałoby się, że po jednym roku działalności nie zgromadzimy dużo, a tu niespodzianka. Razem z nami, do tymczasowej siedziby przenieśliśmy m.in. wszystkie materiały warsztatowe, a także książki z bookcrossingu. Od poniedziałku wraca także sąsiedzka wymianka czytelnicza – mówi Małgorzata Zaworska, animatorka Przystani Chylońska 237 – Przede wszystkim wracamy z programem stałych spotkań i zajęć, zapraszamy!

W najbliższych dniach na sąsiadów czekać będą warsztaty z tworzenia ekoskosmetyków, warsztaty z dietetykiem dla seniorów oraz niezwykłe zajęcia ruchowe: tzw. gimnastyka mózgu. Od grudnia natomiast powrócą do programu zajęcia sportowe, w tym m.in. joga i zumba dla dzieci.

Szczegółowe informacje o programie, opisy zajęć i zasady zapisów, dostępne są na stronie internetowej przystan.gdynia.pl