Co nowego

Przystań Lipowa 15: wielka zabawa na otwarcie

Kolorowa parada zainaugurowała działalność Centrum Sąsiedzkiego Przystań Lipowa 15

Kolorowa parada zainaugurowała działalność Centrum Sąsiedzkiego Przystań Lipowa 15

Kilkuset gdynian bawiło się na niedzielnej Parapetówce w Centrum Sąsiedzkim Przystań Lipowa 15 na osiedlu Fikakowo w Wielkim Kacku. To zupełnie nowe na mapie Gdyni miejsce sąsiedzkich spotkań, integracji, wymiany doświadczeń i realizacji pasji. Jeszcze w tym roku w gdyńskich dzielnicach zostaną otwarte kolejne trzy takie miejsca.

Już we wtorek, 22 maja, odbędą sie pierwsze zajęcia w nowo otwartym Centrum Sąsiedzkim Przystań Lipowa 15. Do końca miesiąca atrakcji nie zabraknie, a to, jak ich plan będzie wyglądał w następnych tygodniach, w dużej mierze zależy od nas samych.

- Dom Sąsiedzki to miejsce stworzone dla mieszkańców i przez nich tworzone – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, oglądając w niedzielę wnętrza nowo otwartego Centrum Sąsiedzkiego Przystań Lipowa 15. – Mogą skorzystać z zaplanowanej oferty warsztatów, wykładów, spotkań, ale mogą też zaproponować coś od siebie. Mogą przyjść po prostu porozmawiać, w sąsiedzkiej kawiarence nawiązać nowe znajomości i więzi. Liczba osób, które bawią się dziś na Parapetówce przy Lipowej 15 dowodzi że placówki jak ta, w której sąsiedzi mogą miło spędzić ze sobą czas, są bardzo wyczekiwane.

Jak bardzo niech świadczy fakt, że pierwsi chętni do udziału w niedzielnej zabawie pojawili się na długo przed oficjalnym jej rozpoczęciem. Od godziny 13 trwały przygotowania do Parapetówki z udziałem mieszkańców, a tuż po 14 na ulice osiedla Fikakowo wyruszyła kolorowa parada, prowadzona przez bębniarzy i szczudlarzy.

Tuż przed jej startem, oficjalnego otwarcia Centrum Sąsiedzkiego Przystań Lipowa 15 dokonał Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji: - Życzę państwu, by to był dla państwa prawdziwy dom. By było to miejsce, do którego będziecie chętnie przychodzili, w którym będzie mnóstwo świetnej energii, dobrej zabawy i w którym będzie się miło spędzało czas. Jego powstanie stało się możliwe dzięki współpracy miasta ze Spółdzielnią Mieszkaniową Karwiny, która budynek przy Lipowej 15 udostępniła na cele społeczne.

Niedzielna Parapetówka trwała sześć godzin. Na placu przed budynkiem odbywały się warsztaty bębniarskie i kuglarskie. Najmłodsi puszczali wielkie mydlane bańki i malowali na asfalcie. Ogromnym powodzeniem cieszyła się fotobudka. Zrobione w niej zdjęcia uczestnicy zabawy zabierali na pamiątkę, a jeden egzemplarz trafiał na specjalną ścianę w Przystani. Jej pomieszczenia przez cały dzień tętniły życiem. Centrum Sąsiedzkie odwiedziło kilkuset mieszkańców Gdyni, by na własne oczy obejrzeć pomieszczenia, z których będą mogli korzystać.

O godzinie 17 natomiast, w szczelnie wypełnionej kilkudziesięcioma osobami sali, rozmawiano o możliwościach, jakie stwarza mieszkańcom Przystań. Chętnie dzielono się oczekiwaniami, ale również pomysłami zajęć, które sami mogliby prowadzić.
- Interesuję się zagadnieniami związanymi z ochroną środowiska, może na takie zajęcia byłoby zapotrzebowanie? – pytała jedna z uczestniczek Sąsiedzkiej Herbatki. – Mój mąż jest informatykiem, mógłby poprowadzić zajęcia np. z programowania.
- A może starsi mieszkańcy mogliby uczyć młodszych? – padła propozycja. – Dziś już w szkole nie zdobywa się wielu cennych umiejętności. Tu by była ku temu okazja.

Dopytywano o możliwość organizowania półkolonii i wycieczek, zajęć gimnastycznych i plastycznych. Mnóstwo pomysłów mieszkańcy spisali też na specjalnych kartkach w kształcie pędzli, które przez cały dzień były do ich dyspozycji. Wśród propozycji: zajęcia kulinarne, tańce, wspólne oglądanie wydarzeń sportowych, warsztaty rękodzielnicze.

Z dużym zainteresowaniem Centrum Sąsiedzkie oglądali seniorzy. Jesienią bowiem na parterze budynku przy Lipowej 15 działalność rozpocznie Klub Seniora „Senior+”. Środki na jego utworzenie Gdynia pozyskała z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Działalność klubu koordynować będzie Centrum Aktywności Seniora w Gdyni.

Stanisław Borski, radny miasta, mieszkaniec Wielkiego Kacka: - Powstanie Klubu Seniora to doskonałe rozwiązanie dla dzielnicy. Do tej pory nasi seniorzy korzystali z uprzejmości parafii św. Wawrzyńca, spotykali się na Karwinach, w klubie Iskierka. Na Fikakowie mieszka sześć tysięcy osób. Często padały pytania o to, czy i kiedy powstanie tu klub seniora z prawdziwego zdarzenia. Mam nadzieję, że ten, który wkrótce zacznie działalność, spełni oczekiwania. Co więcej, zachęci do odwiedzin seniorów z innych dzielnic, bo na Lipową 15 można łatwo dojechać komunikacją miejską.

Z oferty całego Centrum Sąsiedzkiego korzystać mogą mieszkańcy innych dzielnic.  - Nasze drzwi są dla państwa szeroko otwarte. Zapraszam, byście przychodzili do nas codziennie, dzielili się swoimi pomysłami. Twórzmy  to miejsce razem – zachęca Urszula Kokoszka z Laboratorium Innowacji Społecznych, koordynatorka Centrum Sąsiedzkiego Przystań Lipowa 15.

Jeszcze w tym roku działalność rozpoczną trzy kolejne centra sąsiedzkie: Przystań Śmidowicza 49 na Oksywiu, Przystań Opata Hackiego 33 w Chyloni, Przystań Chylońska 237 w Cisowej. Otwarcie Przystani na Witominie-Radiostacji planowane jest na 2019 rok.
Wszystkie aktualne informacje na temat działalności Przystani Lipowa 15 można znaleźć na facebookowym profilu www.facebook.com/PrzystanGdynia/ 

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 21.05.2018 08:51
  • ikona

    Autor: Aleksandra Dylejko (a.dylejko@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.12.2018 12:38
  • ikonaZmodyfikował: Aleksandra Dylejko
ikona

Najnowsze