Co nowego

Radio Gdańsk nadaje z Gdyni

Muzyczne Lato z Radiem Gdańsk w Gdyni. Fot. Przemysław Kozłowski

Muzyczne Lato z Radiem Gdańsk w Gdyni. Fot. Przemysław Kozłowski

07.08.2020 r.

Na skwerze Kościuszki stanął turkusowy namiot, na trawniku turkusowe leżaki. Turkusowe mikrofony poszły w ruch. Dziś Muzyczne Lato Radia Gdańsk gości w Gdyni. W eter płyną, miksowane z wakacyjną muzyką, informacje o gdyńskich atrakcjach tego lata.
 
- Nie wyobrażam sobie, że moglibyśmy nie być w Gdyni w ramach naszego letniego cyklu. W każdy piątek ruszamy do innego pomorskiego miasta, a Gdynia jest bardzo bliska naszemu sercu. To jest wyjątkowe miejsce, bo albo można się prażyć na plaży, albo można dotknąć trochę historii, także tej modernistycznej, związanej z zabudowaniem. Ale przede wszystkim poczuć trochę klimat i morza i filmu. Miasta, które dba nie tylko o swoich mieszkańców, bo porozmawiamy o Kamiennej Górze, która przeszła przecież cudowną rewitalizację. Ale z drugiej strony porozmawiamy też o Gdyńskim Festiwalu Filmowym, z racji pandemii odłożonym na grudzień, ale jednak się odbywającym – mówi ubrana w turkusową sukienkę dziennikarka Radia Gdańsk Magda Szpiner i wita w swym mobilnym studiu pierwszą gościnię – Katarzynę Gruszecką-Spychałę, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. – Witam Panią bardzo serdecznie w tych cudnych okolicznościach, bo baliśmy się, że jak na patelni się tutaj znajdziemy na skwerze Kościuszki, a tym czasem czuć cudowną bryzę od morza.

Magda Szpiner z Radia Gdańsk. fot. Przemysław Kozłowski 
O czym rozmawiały obie panie na antenie przez blisko 10 minut?

- Rozmawialiśmy o tym jak bardzo tętni życiem Gdynia latem, pomimo tego że mamy epidemię, oczywiście tym życiem bezpiecznym i nie narażającym nas na zachorowanie oraz o tym, że nawet w najtrudniejszych warunkach pozostajemy miastem kultury. Rozmawialiśmy o pokazach Aerobaltic, których nie udało nam się zorganizować w tradycyjnej formule, ale nie przeszkodziło to w zorganizowaniu ich online. Rozmawialiśmy także o czterech czynnych teatrach, a także o niezwykłym festiwalu teatralnym Pociąg do Miasta, którego dwa dni jeszcze przed nami. O koncertach na placu Grunwaldzkim, a także o Blues Clubie w Kolibkach, o kinie na plaży w Orłowie oraz o kinie familijnym, które rusza jutro i oferuje przyjemności dla młodszych i starszych. Wreszcie rozmawialiśmy o naszym popisowym programie, jakim jest „Gdynia o 10” pod hasłem „Bądź turystą we własnym mieście”, a zatem o krajoznawczo-historycznych spacerach, które rozpoczynają się w każdą sobotę o 10 i pozwalają nie tylko zrelaksować się, tak jak to przypisane jest turystom, ale także na nowo poznać swoje miasto -
opowiada Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent ds. gospodarki. 

Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki w Radiu Gdańsk. fot. Przemysław Kozłowski 
Między rozmowami w mobilnym studiu dziennikarka pytała przechadzających się obok turystów, jak spędzają czas w Gdyni. Turyści z Warszawy właśnie zeszli z plaży i wybierali się do Akwarium Gdyńskiego, gdyż wszyscy im je polecali. A turyści z Piekar Śląskich, którzy spędzają urlop w Ostrowie na otwartym morzu i przypłynęli do Gdyni statkiem z Władysławowa, zamierzali zwiedzić dziś Błyskawicę i również Akwarium.
 
Kolejna rozmówczyni - Maja Wagner, naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdyni, opowiedziała o Kamiennej Górze i jej parku, a także o odbywających się tam koncertach. - To miejsce po modernizacji, które jest taką oazą spokoju w samym centrum miasta. Górny taras jest dedykowany do spokojnego odpoczywania w duchu modnego ostatnio "slow". Nie ma tam hałasu, nie ma szumu, nie ma zgiełku miasta, mimo że jesteśmy w centrum. Cały czas jesteśmy w procesie modernizacji i docelowo będzie jeszcze wspanialej niż jest teraz, choć już jest przepięknie. Natomiast tą rzeczą, którą mogą się już od jakiegoś czasu cieszyć mieszkańcy jest wyremontowana scena z profesjonalnym nagłośnieniem, która jest aktywnie wykorzystywana na działania, które jako miasto proponujemy w tej przestrzeni.
 
O tak interesującym reporterkę Festiwalu Filmowym oraz innych atrakcjach Gdyńskiego Centrum Filmowego, opowiedziała jej rzeczniczka GCF Magdalena Jacoń. Magda Szpiner gościła też Kaję Długosz z Muzeum Emigracji i Alicję Harackiewicz, dyrektorkę Centrum Nauki Eksperyment.

 
Muzyczne Lato z Radiem Gdańsk to wakacyjna, popularna audycja realizowana przez podróżujących po Pomorzu reporterów, którzy przybliżają słuchaczom najciekawsze atrakcje regionu, przeplatając informacje największymi hitami muzycznymi lata.

  • Muzyczne Lato z Radiem Gdańsk w Gdyni. Fot. Przemysław Kozłowski
  • Muzyczne Lato z Radiem Gdańsk w Gdyni. Fot. Przemysław Kozłowski
  • Muzyczne Lato z Radiem Gdańsk w Gdyni. Fot. Przemysław Kozłowski
  • Muzyczne Lato z Radiem Gdańsk w Gdyni. N/z Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki i Magda Szpiner z radia Gdańsk. Fot. Przemysław Kozłowski
  • Muzyczne Lato z Radiem Gdańsk w Gdyni. Fot. Przemysław Kozłowski
  • Muzyczne Lato z Radiem Gdańsk w Gdyni. Fot. Przemysław Kozłowski